Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plażowicze płoszą foki, rzucają w nie kamieniami albo podchodzą i nagrywają z nimi filmy. Fokarium apeluje: To nadal dzikie zwierzęta

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Przemyslaw Swiderski
Pracownicy Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu apelują o zachowanie szczególnej ostrożności przy kontakcie z fokami. Jak zauważają, w internecie coraz częściej pojawiają się filmy, na których plażowicze podchodzą do fok i narażają je na stres.

Przypomnijmy, że wszystkie gatunki fok są ustawowo objęte w Polsce ścisłą ochroną, a każdy, kto zakłóca im spokój, łamie prawo. Ustawa zakazuje każdemu łapania, niepokojenia (także poprzez fotografowanie lub filmowanie), polowania, zabijania oraz posiadania żywych lub martwych (także części ich ciał) ssaków morskich.

Foki to bardzo ładne, ale nadal dzikie zwierzęta. Jedyną jednostką prawnie uprawnioną do opieki nad fokami jest helska Stacja Morska. Wszystkie ssaki morskie, po udanej rehabilitacji w helskiej placówce, wypuszczane są z powrotem do ich naturalnego środowiska.

- W sieci pojawiają się kolejne filmy, na których ludzie podchodzą blisko do odpoczywających fok - piszą pracownicy helskiego Fokarium. - Są wśród nich dzieci nagrywane przez rodziców. Jest to sytuacja podwójnie niebezpieczna. Z jednej strony narażamy foki na stres i nie pozwalamy im odpocząć, z drugiej osoby, które podchodzą blisko do fok, zapominają o tym, że to są dzikie zwierzęta i jeśli poczują się zagrożone mogą się bronić przed człowiekiem. Apelujemy do wszystkich o zdrowy rozsądek. Nie podchodźcie do fok, obserwujcie foki z daleka. Plaży i piasku na niej jest bardzo dużo i wystarczy dla wszystkich.

Co zrobić gdy spotkasz fokę?

  • Nie zbliżaj się. Pamiętaj - foka jest dzikim zwierzęciem, które przestraszone lub rozdrażnione może stać się bardzo agresywne i dotkliwie pogryźć.
  • Pozwól foce wyjść na brzeg. Wszystkie gatunki fok muszą co jakiś czas wyjść z wody na brzeg, co nie w każdym przypadku oznacza, iż zwierzę jest chore bądź ranne.
  • Nie dotykaj i nie próbuj łapać foki. Jeżeli martwi Cię zachowanie lub kondycja zwierzęcia zadzwoń pod numer całodobowej gorącej linii Stacji Morskiej w Helu 601–88–99–40.
  • Foka na plaży lub w morzu jest u siebie. To my jesteśmy gośćmi w jej środowisku, uszanuj to.
  • Nie płosz foki i poproś o to samo inne osoby. Obserwuj fokę z daleka, nie hałasuj, nie pozwól też podchodzić do niej innym osobom lub zwierzętom, nie pozwól na nią szczekać Twojemu psu.
  • Zawiadom Stację Morską UG w Helu. Pracujący tu specjaliści podpowiedzą Ci co robić oraz zbiorą cenne dane na temat zwierzęcia w celu oceny sytuacji i ewentualnego podjęcia dalszych kroków. Telefony całodobowe: 601-88-99-40 lub 58 / 675-08-36.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki