Plażowanie kontrolowane

  Plażowanie kontrolowane

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Ratownicy i policja apelują o rozwagę. W środę sinice zaatakowały Gdynię i Sopot.
  Półmetek sezonu. Pogoda sprzyja, plaże są zatłoczone, a co za tym idzie tym bardziej trzeba przestrzegać zaleceń ratowników, by bezpiecznie wrócić z urlopu.

  Według statystyk Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, od początku czerwca utonęło w Pomorskiem 21 osób. Dla porównania - w drugim i trzecim kwartale roku ubiegłego utonięć było 27.

  W czerwcu, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, w Gdyni życie pod wodą straciła 14 -letnia dziewczyna, w Jeziorze Otomińskim utonął osiemnastolatek, który zasłabł przy wychodzeniu z wody, a w jeziorze w Osowej życie stracił dorosły mężczyzna, który kąpał się po spożyciu alkoholu.
  To tylko przykłady... - W połowie to nieszczęśliwe wypadki, reszta to efekt bez- myślności, braku rozwagi, a często zwykłej głupoty - mówi Błażej Bąkiewicz z Zespołu Komunikacji Społecznej KWP w Gdańsku.

  Dobrą sławą cieszy się w tym względzie Sopot - tu nikt nie utonął od 19 lat. - U nas jest centrum koordynacji ratowników i jako jedyni dysponujemy wodną karetką - mówi Kazimierz Zelewski, kierownik tamtejszej plaży.

  Sopockie i gdańskie plaże sprzątane są codziennie od rana - ręcznie i mechanicznie. Osoby odpowiedzialne zapewniają, że nie ma większego problemu z glonami.

  - Z czystością plaż jest lepiej, ale mamy problem z właścicielami psów, którzy wyprowadzają je na plaże - mówi Leszek Paszkowski, dyrektor gdańskiego MOSiR.

  Na gdyńskich plażach codzienne wielkie sprzątanie trwa od godz. 5 do 8. W tym czasie opróżniane są kosze na śmieci, za pomocą wideł wyławiane są glony, a specjalna maszyna przesiewa piasek.

  - Pomimo upałów, sinice pojawiły się na razie w niewielkich ilościach i natychmiast zawiadomiliśmy pracowników, którzy pobrali próbki wody do zbadania - mówi Sylwia Mathea-Chwalczewska, kierownik obiektów nadmorskich w Gdyni. - Okazało się, że woda nie zagraża zdrowiu kąpiących się.

  Jednak sinice zaatakowały Gdynię Orłowo i Sopot w środę. Około godz. 13 ratownicy na łodzi patrolowej wypraszali z wody kąpiących się. Po południu wiatr zaczął przesuwać drobne, ale groźne dla zdrowia glony w kierunku Jelitkowa.

  Bezpieczeństwa na gdyńskich plażach strzeże 40 ratowników. Obserwują wodę i reagują natychmiast, gdy dzieje się coś niepokojącego.

  - Do tej pory braliśmy udział w sześciu akcjach ratunkowych i każda dotyczyła sprowadzenia jachtów na brzeg - mówi Łukasz Chyła, starszy ratownik z plaży Gdynia Śródmieście. - Niedoświadczeni żeglarze tak pływają, że ich łódki przewracają się. Wówczas podpływamy motorówką, zabieramy załogę i odprowadzamy jacht. Największą plagą są osoby, które po spożyciu alkoholu wchodzą do wody i narażają życie. Wtedy ratownik chwyta za telefon i wzywa policję lub Straż Miejską.

  Trójmiejscy ratownicy skarżą się jednak przede wszystkim na rodziców, którzy... gubią dzieci. Każdego weekendu w samej tylko Gdyni około 50 zapłakanych dzieciaków szuka rodziców. W ubiegłą sobotę w bazie ratowników na Stogach na rodziców czekał ich tuzin.

  - Ostatnio kobieta tak się zagadała, że przez godzinę nie interesowała się swoim dzieckiem - mówi ratownik z gdańskiej plaży. - Albo ktoś spotkał zagubione dziecko i posadził na kocu, mówiąc "poczekaj tutaj, aż mama cię znajdzie". Tak nie wolno robić. O dzieciach, które się zgubiły, trzeba powiadomić ratownika.
  Współpr. Mariusz Jabłoński

  Numer alarmowy - dzwoń w razie nieszczęścia
  601 100 100  Mierz siły na zamiary


  Rozmowa z Łukaszem Iwańskim, starszym ratownikiem WOPR, kierownikiem kąpieliska w Gdańsku Stogach.

  Na co szczególną uwagę powinni zwracać plażowicze, by bezpiecznie spędzić czas nad morzem?

  Kąpać należy się wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych. Nigdy nie powinno się wchodzić do wody bezpośrednio po jedzeniu, nie wspominając już o alkoholu. Plażowicze powinni stosować się do poleceń ratowników, a rodzice i opiekunowie cały czas zwracać uwagę na dzieci i nie pozwalać im bez opieki wchodzić do wody. Często zdarza się nam ratować kilkulatków, którzy bawili się na brzegu, a fala zabierała ich w morze. Nie wolno przebywać na słońcu ani w wodzie za długo. Dobrze mieć czapkę na głowie. Dla osób, które nie potrafią pływać, kąpielisko wyznaczone jest do żółtych boi - woda ma tam głębokość do 1,2 m, a dla tych, którzy pływać potrafią - do czerwonych - do 4 m. Lepiej nie wypływać poza boje, bo łatwo można przecenić swoje możliwości i potem może być problem z powrotem. Podobnie jest z pływaniem na materacach.

  Zielenice nie są szkodliwe


  Pytanie do dr Haliny Bony, państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Gdańsku.

  Plażowicze skarżą się na glony na brzegu morza, zieloną wodę i nieprzyjemny zapach. Czy te rośliny są szkodliwe dla zdrowia ludzi?
  W wyniku przeprowadzonych kontroli sanitarnych, stwierdzono w wodzie kąpieliska Brzeźno obecność roślinności morskiej - glonów z gromady zielenic. Glony te unoszone są przez falowanie i wyrzucane w obrębie pasa brzegowego w postaci kożucha, który pod wpływem wysokiej temperatury powietrza ulega degradacji, powodując nieprzyjemny zapach. Stwierdzone glony w wodzie kąpieliska Brzeźno nie wytwarzają substancji toksycznych, szkodliwych dla zdrowia.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo