Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Play uruchamia sieć 5G. Komercyjne testy sieci 5G z wykorzystaniem pasma 2100 MHz już od przyszłego roku w Trójmieście

Sandra Janikowska
SIEĆ 5G W TRÓJMIEŚCIE.  Jeden z największych operatorów sieciowych w Polsce potwierdził informację mówiącą o tym, że wraz z nowym rokiem w Trójmieście zostaną przeprowadzone komercyjne testy sieci 5G z wykorzystaniem pasma 2100 MHz. Usługa ta będzie możliwa dzięki uruchomieniu 100 zmodernizowanych stacji bazowych. Jak wynika z dostępnych informacji - sieć może rozpocząć swoją działalność już na początku 2020 roku.
SIEĆ 5G W TRÓJMIEŚCIE. Jeden z największych operatorów sieciowych w Polsce potwierdził informację mówiącą o tym, że wraz z nowym rokiem w Trójmieście zostaną przeprowadzone komercyjne testy sieci 5G z wykorzystaniem pasma 2100 MHz. Usługa ta będzie możliwa dzięki uruchomieniu 100 zmodernizowanych stacji bazowych. Jak wynika z dostępnych informacji - sieć może rozpocząć swoją działalność już na początku 2020 roku. Pixabay
SIEĆ 5G W TRÓJMIEŚCIE. Jeden z największych operatorów sieciowych w Polsce potwierdził informację mówiącą o tym, że wraz z nowym rokiem w Trójmieście zostaną przeprowadzone komercyjne testy sieci 5G z wykorzystaniem pasma 2100 MHz. Usługa ta będzie możliwa dzięki uruchomieniu 100 zmodernizowanych stacji bazowych. Jak wynika z dostępnych informacji - sieć może rozpocząć swoją działalność już na początku 2020 roku.

W listopadzie pojawiła się informacja na temat tego, że sieć Play uzyskała od Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na przeprowadzenie testów komercyjnej sieci 5G z wykorzystaniem posiadanego przez operatora pasma 2100 MHz.

Zgoda ta jest równoznaczna z możliwością uruchomienia sieci 5G na określonych warunkach eksperymentu, w celu sprawdzenia aspektów technicznych jeszcze przed ostatecznym rozstrzygnięciem aukcji na nowe częstotliwości pod 5G, której projekt UKE złożył do konsultacji.

Sieć 5G w Trójmieście

Niedawno Play oficjalnie potwierdził, że komercyjne testy sieci 5G zostaną przeprowadzone w Trójmieście. Podano także informację, że telekom rozpoczyna właśnie w tej sprawie współpracę z władzami Gdyni.

Jak wynika z dostępnych informacji Play swoim zasięgiem sieci 5G obejmie obszar aglomeracji trójmiejskiej, wprowadzając na tym terenie rozwiązanie technologiczne oparte na wykorzystywanych obecnie częstotliwościach. Włączenie projektu uzależnione jest wyłącznie od dostępności kompatybilnych urządzeń i pozyskania niezbędnych zgód regulacyjnych.

Z nieoficjalnych wiadmości pozyskanych przez inne media wynika, że na samym początku przyszłego roku Play zamierza podać dokładne szczegóły dotyczące trójmiejskiego przedsięwzięcia. Sama sieć ma zacząć prosperować nieco później, ale w pierwszej połowie 2020 roku. Ze źródeł wiadomo także, że dotychczas zawarto niezbędne porozumienie z władzami Gdyni. W niedalekiej przyszłości zostaną zawiązane odpowiednie porozumienia z Gdańskiem i Sopotem. Podaje się, że pod względem technicznym operator Play jest gotowy do udostępnienia sieci 5G na obszarze trójmiejskiej aglomeracji.

Uruchomienie nowej usługi będzie możliwe dzięki zmodernizowaniu ponad 100 stacji bazowych proseprujących w aglomeracji trójmiejskiej. Operator informuje, że wdrożenie sieci 5G jeszcze przed zbliżającą się aukcją częstotliwości jest możliwe dzięki dodaniu do stacji bazowych specjalistycznych podzespołów i instalacji innowacyjneg oprogramowania na dotychczas istniejącej infrastrukturze w paśmie 2100 MHz.

Operator tłumaczy, że będzie dysponował nowoczesnymi routerami Huawei 5G CPE Pro 2, które umożliwią współdzielenie tych samych częstotliwości przez technologię LTE, jak i 5G. Ma to zezwolić na wykorzystanie wszelkich możliwości sieci 5G przez lokalną społeczność.

Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić sieć 5G pierwszemu miastu w Polsce

- wyznaje w komunikacie Jean Marc Harion, Prezes Play.

Dodaje także, że poprzez to przedsięwzięcie są oni na dobrej drodze do wdrożenia technologii 5G na szeroką skalę. Harion wyjaśnia, że dzięki modernizacji sieci z 5G Ready do 5G można stwierdzić, że Play posiada najbardziej zaawansowaną technologicznie sieć, która zapewnia realne korzyści lokalnej społeczności.

Zróżnicowanie, skala i innowacyjność naszych rozwiązań 5G sprawia, że Play jest najlepiej przygotowanym operatorem do wprowadzenia ogólnopolskiej sieci 5G. Z radością rozpoczynamy współpracę z miastem Gdynia, które uosabia otwarte podejście do technologii i innowacji

- zaznacza na koniec Marc Harion.

Warto wspomnieć, że Play nie jest jedynym polskim operatorem testującym obecnie rozwiązania 5G. Pierwsze takie testy rozpoczął T-Mobile Polska w grudniu br. w Warszawie. Natomiast już we wrześniu testowanie sieci 5G rozpoczął operator Orange Polska we współpracy z firmą Ericsson.

ZOBACZ TAKŻE: Dlaczego sieć 5G spędza sen z powiek służbom zachodu?

Sieć 5G w Trójmieście. Konsultacje w sprawie 5G

W miniony poniedziałek Urząd Komunikacji Elektronicznej rozpoczął rozmowy i konsultacje aukcji na cztery częstotliwości 5G z pasma 3,6 GHz. Podaje się, że konsultacje te potrwają do 10 stycznia 2020 roku. Projekt dokumentacji aukcyjnej przewiduje, że cena wywoławcza każdego z bloków wynosi około 450 mln zł, co oznacza, że UKE może spodziewać się co najmniej 1,8 mld zł wpływów z tej aukcji. Warto wspommnieć, że w wyniku aukcji każdy uczestnik może uzyskać jedną rezerwację częstotliwości. Będą one ważne do końca maja 2035 roku.

Z założeń wynika, że zwycięzcy aukcji zobowiązani będą do rozwoju sieci poprzez budowę:

  • nie mniej niż 10 stacji bazowych na obszarze 1 miasta wojewódzkiego wybranego spośród wskazanych miast w terminie 6 miesięcy od otrzymania rezerwacji
  • nie mniej niż 250 stacji bazowych na obszarze całego kraju, w tym co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze każdej z co najmniej 20 gmin wybranych spośród wskazanych gmin, z zastrzeżeniem, że wybranych zostanie co najmniej 9 miast wojewódzkich - do 31 grudnia 2023 r.
  • nie mniej niż 500 stacji bazowych na obszarze całego kraju, w tym co najmniej 10 stacji bazowych na obszarze każdej z co najmniej 30 gmin wybranych spośród wskazanych gmin, z zastrzeżeniem, że wybranych zostanie co najmniej 16 miast wojewódzkich - Do 31 grudnia 2025 r.

UKE podkreśla, że zobowiązania zostały zaplanowane w sposób zapewniający duży rozwój sieci w największych skupiskach ludności, tj. gminach skupiających powyżej 80 tys. mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki