Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Plany PSSE na 2016 rok. Strefa chce zwiększenia liczby fabryk w województwie pomorskim

Redakcja
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - plany na 2016 rok
Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - plany na 2016 rok Archiwum PPG
W tym roku w województwie pomorskim planowane jest zwiększenie liczby otwieranych fabryk. Starania o ożywienie przemysłowe w 2016 roku w regionie zapowiedziała w piątek Teresa Kamińska, prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE). Podstawowym problemem jest niedostatek gruntów pod budowy fabryk. Dlatego PSSE pragnie w najbliższym czasie pozyskiwać z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych ziemie pod nowe zakłady przemysłowe - mówiła prezes Teresa Kamińska. Fabryki powstaną także na już posiadanych wolnych działkach, między innymi:

- w Tczewie – na terenie po jednostce wojskowej;

- w Swarożynie - wykorzystany ma być grunt znajdujący się niedaleko węzła autostrady A-1.

Tereny pod zakład przemysłowy są również w pobliżu miejscowości Koszwały przy trasie S-7. Strefa odzyskała działkę w Gdańsku Rębiechowie, naprzeciwko portu Lotniczego.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna pragnie kontynuować ożywianie terenów po Stoczni Gdynia. W otwartym w grudniu ubiegłego roku Parku Konstruktorów w rejonie ul. Czechosłowackiej, mają powstać laboratoria badawcze Polskiej Agencji Kosmicznej, a przedsięwzięcie to ma być realizowane wspólnie z Akademią Marynarki Wojennej i Akademią Morską w Gdyni. PSSE chce nadal angażować się we współpracę ze Steico – firmą, która w Czarnej Wodzie otworzyła fabrykę. Chodzi przede wszystkim o umacnianie klastra przemysłu drzewnego.

W sumie, w województwie pomorskim PSSE pragnie powiększyć swój obszar o około 400 hektarów, obejmując grunty w różnych miejscach.

PSSE planuje swój rozwój również poza granicami województwa pomorskiego. W Bydgoszczy – na terenie zakładów Zachem. W Policach, w woj. zachodniopomorskim, chce zrealizować swój flagowy projekt, razem z Zakładami w Kędzierzynie Koźlu. W Policach ma powstać fabryka, która w procesie produkcyjnym będzie wykorzystywać gaz cieplarniany: dwutlenek węgla, powstający teraz przy produkcji chemicznej w Kędzierzynie-Koźlu. Koszt realizacji projektu szacowany jest na 1,7 miliarda złotych.

Zdaniem prezes Teresy Kamińskiej, niezmiernie ważne dla rozwoju przemysłu na Pomorzu byłoby rozpoczęcie budowy elektrowni jądrowej. Jej zdaniem dobrym pomysłem jest też powrót do planów budowy gazoportu na Zatoce Gdańskiej. Już tworzona jest grupa zakupowa LNG (skroplonego gazuu) i sprowadzanie go z USA.

Pomorska Spcejalna Strefa Ekonomiczna pod koniec roku 2015 zakończyła projekt zagospodarowywania terenów po zlikwidowanej Stoczni Gdynia.  Dwa miesiące wcześniej granicami Strefy objęte zostały tereny w Stoczni Gdańsk. Podobny efekt jak w przypadku Gdyni, ma być tam zostać osiągnięty za około dwa lata.

autor: Kazimierz Netka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki