W gospodarstwie u rolnika z gminy Obrowo (woj. kujawsko-pomorskie), który specjalizuje się w produkcji mleka gościł w środę (18 lipca) premier Mateusz

Grzegorz Olkowski

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/8] Następne

Premier Mateusz Morawiecki spotkał z rolnikami w Głogowie i ogłosił Plan dla WsiW gospodarstwie u rolnika z gminy Obrowo (woj. kujawsko-pomorskie), który specjalizuje się w produkcji mleka gościł w środę (18 lipca) premier Mateusz Morawiecki. Spotyka się tu z gospodarzami i przestawia Plan dla Wsi. Na miejscu pojawili się także Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda.

- Polskie rolnictwo, polska wieś mają szansę nie tylko być dobrze rozwinięte, ale mają szansę być lokomotywą rozwoju - mówi szef rządu.

Premier przestawił Plan dla Wsi. Zapowiedział większe dofinansowanie do paliwa rolniczego, utworzenie Narodowego Holdingu Spożywczego. Plan dla Wsi, który ogłasza Morawiecki w Głogowie przewiduje również więcej sprzedaży bezpośredniej i rolniczego handlu detalicznego. Plan zawiera też takie punkty, jak działania przeciw suszy, wsparcie rolnictwa na terenach górskich, polskie pasze i rolnictwo dla ekologii.

Morawiecki: - Trzeba budować nowe rozwiązania dla wsi, które nadrobią zaległości z wielu lat - zapowiada. - Program #PlanDlaWsi to podnoszenie poziomu bezpieczeństwa Polaków w trzech obszarach: bezpieczeństwa rodziny, bezpieczeństwa miast i wsi oraz bezpieczeństwa zewnętrznego.

- Wypracowujemy mechanizmy kompensacji dla tych, którzy zostali dotknięci klęską suszy, ale i tam, gdzie nastąpiła klęska urodzaju - mówi premier. Kolejna zapowiedź: - Jesienią utworzymy fundusz 5 mld złotych na budowę dróg lokalnych.

W Planie dla Wsi nie mogło zabraknąć problemu suszy. Rząd chce z nią walczyć poprzez poprawę żyzności gleby (wapnowania), zwiększenie retencji wód, wprowadzenie systemu nawodnień.

Pomoc ma dotyczyć rozwoju produkcji żywności wysokiej jakości, przede wszystkim ekologicznej, tradycyjnej, regionalnej. - Ważne jest to, byśmy kupowali polskie produkty. Żeby patriotyzm gospodarczy wytyczał naszą drogę do silniejszej Polski - podkreślał Mateusz Morawiecki.

Aby lepiej wykorzystywać użytki zielone na terenach górskich, rząd chce wspierać hodowlę kóz i owiec. Kolejny obszar wsparcia to wykorzystanie surowców rolniczych w przemyśle, rozwinięcie odnawialnych źródeł energii - przyjaznych środowisku i akceptowalnych społecznie.

_________________
Gmina Obrowo jest położona na terenie powiatu toruńskiego. Susza nie ominęła tego terenu. Rolnicy zbiorą mniej zboża czy rzepaku. Hodowcy mają niewiele pasz dla zwierząt, zielonki nie urosły. - Dostaliśmy ok. 150 wniosków o szacowanie strat po suszy - mówi Andrzej Wieczyński, wójt gminy Obrowo. Prace związane z szacowanie dobiegają końca, komisje zakończyły pracę w terenie.

W gminie jest ok. 2 tysięcy gospodarstw. - Ostatnie opady pomogą kukurydzy, burakom i ziemniakom, podratują ich plony - komentuje wójt Wieczyński.

Polecamy