Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plaga złodziei katalizatorów. Mieszkańcy, których dzielnic Gdańska są najczęstszymi ofiarami?

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
KMP Gdańsk
Z roku na rok złodzieje coraz częściej kradną katalizatory. W ubiegłym roku gdańscy policjanci odnotowali 440 przestępstw tego typu. Dlaczego katalizatory to łakomy kąsek dla złodziei? Ich ceny na skupie wahają się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, a ich demontaż jest bardzo prosty. Czy istnieje metoda na uchronienie się przed kradzieżą? Mieszkańcy, jakich dzielnic Gdańska są najczęstszymi ofiarami?

W 2020 roku policjanci z Gdańska odnotowali 144 kradzieże. Rok później było ich już 440 - w tym czasie sprawcy tych wcześniejszych usłyszeli łącznie ponad 30 zarzutów.

- Najwięcej tego typu zdarzeń odnotowano na terenie podległym komisariatowi na Przymorzu (130), Wrzeszczu (94), Oruni (76), najmniej w Oliwie (12) oraz w Nowym Porcie (18) - podaje oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku, podinsp. Magdalena Ciska.

Od 1 stycznia do 18 marca br. gdańscy funkcjonariusze odnotowali 104 kradzieże katalizatorów.

- Policjanci zatrzymali trzech podejrzanych o kradzieże katalizatorów, którzy usłyszeli trzy zarzuty za to przestępstwo - relacjonuje podinsp. Magdalena Ciska.

Ostatnia próba, którą opisali mundurowi, miała miejsce 17 marca br. Wówczas przy ul. PCK w godzinach nocnych 41-letni gdańszczanin próbował ukraść katalizator.

- Kiedy funkcjonariusze przyjechali na miejsce, zauważyli leżącego pod autem mężczyznę. Policjanci, podejmując interwencję wobec tej osoby, od razu zorientowali się, że mają do czynienia ze złodziejem - opisuje policja. - Obok mężczyzny znaleźli plecak, w którym był klucz do cięcia katalizatorów. Ponadto w aucie, pod którym leżał sprawca, był przecięty element układu wydechowego.

Mężczyzna usłyszał zarzuty za usiłowanie kradzieży.

Wiek samochodu nie ma znaczenia

Kradzieże katalizatorów to proceder, który dotyka zarówno właścicieli starszych, jak i nowszych modeli samochodów. Powodem jest łatwy dostęp do wartościowych elementów układu wydechowego.

- Katalizatory zawierają w sobie cenne metale szlachetne takie jak np. platyna, rod, pallad, które są odzyskiwane z takich elementów - wyjaśnia w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" dyrektor zarządzający Nord Auto-Service, Artur Zdybel. - Myślę, że w mniejszym stopniu kradzieże katalizatorów odbywają się po to, aby je sprzedać do ponownego wykorzystania w innym pojeździe. Tak naprawdę złodziej nie wie, w jakiej kondycji jest katalizator w danym samochodzie.

- Katalizatory nie mają indywidualnych oznaczeń, a zawarte w nich metale szlachetne sprawiają, że mają wysoką wartość w skupie złomu - dodaje podinsp. Magdalena Ciska.

Czy istnieją jakiekolwiek metody na uchronienie się przed tego typu kradzieżami?

- Zabezpieczenie takiego elementu jak katalizator jest bardzo trudne - mówi Artur Zdybel.

Dyrektor zarządzający firmy Nord Auto-Service zaznacza, że nie można stosować żadnych osłon, ponieważ katalizator podczas pracy rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur i musi być odsłonięty, aby była cyrkulacja powietrza chłodząca tę część układu wydechowego.

- Myślę, że można by zastosować np. jakieś stalowe pręty mocowane pod tunelem, gdzie jest zamontowany katalizator, ale podczas napraw byłoby to utrudnieniem, bo za każdym razem musielibyśmy demontować te elementy - dodaje Zdybel.

Niektóre ubezpieczalnie proponują klientom ubezpieczenie katalizatorów przed kradzieżą. Artur Zdybel uważa, że jest to najrozsądniejsze wyjście z takiej sytuacji.

Podinsp. Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku zwraca uwagę na to, żeby parkować samochód w miejscu oświetlonym, najlepiej na strzeżonym parkingu. Ponadto warto zapoznać się z ofertą firm montujących dodatkowe zabezpieczenia przed kradzieżą katalizatorów.

- W ofercie są dostępne stalowe płyty montowane za pomocą zrywalnych śrub, przez co ich odkręcenie będzie możliwe jedynie w warunkach warsztatowych - tłumaczy rzeczniczka gdańskiej policji.

Policjanci apelują do mieszkańców, którzy widzą coś niepokojącego, aby nie wahali się i dzwonili pod numer alarmowy 112. Każda, nawet anonimowa informacja, może przyczynić się do zatrzymania kolejnych złodziei.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki