Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plac Przyjaciół Sopotu zyska nowe oblicze. Betonowy skwerek ma się zazielenić

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
20.04.2020 sopotpierwszy dzien po zniesieniu czesci ograniniczen dla obywateli. ograniczenia zostaly wprowadzone w zwiazku z epidemia koronawirusana zdjeciu: plac przyjaciol sopotu fot. przemek swiderski / polska press / dziennik baltycki
20.04.2020 sopotpierwszy dzien po zniesieniu czesci ograniniczen dla obywateli. ograniczenia zostaly wprowadzone w zwiazku z epidemia koronawirusana zdjeciu: plac przyjaciol sopotu fot. przemek swiderski / polska press / dziennik baltycki Przemyslaw Swiderski
Dzięki inicjatywie mieszkańców, głosujących na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego, plac Przyjaciół Sopotu zyska nowe, zielone oblicze. Betonowy, centralny plac miasta ma się stać bardziej zielony i przyjazny. Wedle nowej koncepcji architektonicznej ma wzbogacić się o prawie 500 m kw. zieleni oraz 17 drzew. Zyska także nowe ławki i oświetlenie, które dodatkowo podkreślą bujną zieleń.

Placu Przyjaciół Sopotu w obecnej odsłonie został oddany do użytku w czerwcu 2011. Była to jedna z najdroższych miejskich inwestycji tamtych lat. Kosztowała 13 mln zł. Zdaniem niektórych nowe zagospodarowanie placu - z którego m.in. usunięto fontannę Jasia Rybaka - nie należy do zbyt udanych.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już niebawem miejsce to wzbogaci się o prawie 500 m kw. zieleni. Planowane jest także dosadzenie 17 drzew. Plac zyska nowe ławki i oświetlenie, które podkreślać będą bujną zieleń. Wszystko to w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego „Zieleń na placu Przyjaciół”, wybranego przez sopocian.

Właśnie dobiegła końca praca nad koncepcją architektoniczną nowego zagospodarowania pl. Przyjaciół Sopotu. Kolejnym krokiem do realizacji projektu będzie zlecenie dokumentacji budowlanej w oparciu o koncepcję, a następnie poszukiwanie wykonawcy prac.

Nad projektem pracowały dwie pracownie: Gzowski Architekci oraz Restudio Jacaszek Architekci. Zespół autorski to: Maciej Jacaszek, Mateusz Gzowski, Radosław Czerniejewski, Marta Marszałek, Piotr Woszczalski , Tomasz Kisiel, Agnieszka Nowicka.

23 lutego o godz. 17.00 mieszkańcy będą mieli możliwość wzięcia udziału w spotkaniu, które odbędzie się w formie telekonferencji przez internetową platformę. By wziąć udział w spotkaniu, należy do 21 lutego wypełnić formularz zgłoszeniowy który znaleźć można na stronie www.sopot.pl. Wszyscy zarejestrowani uczestnicy w przeddzień spotkania otrzymają maile z linkiem do spotkania i instrukcją logowania.

NIESAMOWITE BUDYNKI Z HISTORIĄ

"Zameczek" Dom z charakterystyczną wieżyczką na ul. 3 maja, położony w zarośniętym ogrodzie, sprawia tajemnicze wrażenie, zwłaszcza wieczorną porą. Okoliczne dzieci przez wiele lat przekazywały sobie mrożące krew w żyłach historie o mieszkającej tam kiedyś rodzinie, która organizowała seanse spirytystyczne i duchach, które zostały uwolnione. Po wojnie w domu tym mieszkała słynna rodzina Afanasjewów, która nigdy nie skarżyła się na niechcianych lokatorów, mimo to siła legendy sprawiała, że młodsi sopocianie, zwłaszcza wieczorową porą, omijali budynek szerokim łukiem.

Nawiedzone domy w Sopocie. O tych miejscach krążą mroczne op...

DOM I MIESZKANIE BEZ TAJEMNIC:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki