Płać mniej za OC - 5 sprawdzonych sposobów na tańsze ubezpieczenie

Materiał informacyjny
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest corocznym wydatkiem każdego właściciela auta w Polsce. Nie ma ucieczki od tej polisy i trzeba ją wykupić, dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można obniżyć składkę. Oto 5 skutecznych, bezpiecznych i legalnych metod, które na to pozwalają.

1. Zbieranie zniżek ubezpieczeniowych

Kluczowym aspektem, który decyduje o wysokości składki ubezpieczeniowej dla danego kierowcy i jego auta, jest przebieg jego historii ubezpieczeniowej. Od tego, jak długo wykupuje się polisę i ile zdarzeń drogowych się spowodowało, w dużej mierze zależy cena OC. Mianowicie osoby, które mają długą historię ubezpieczeniową i wykupują polisę od lat, płacą znacznie mniej niż kierowcy z wieloma szkodami na koncie, którzy od niedawna opłacają składki.

Z powyższego akapitu wypływa podstawowy wniosek: aby obniżyć składkę, warto jak najwcześniej zacząć wykupywać na siebie OC, a do tego jeździć bezpiecznie. Za każdy rok bez szkody otrzymuje się 10% zniżek, podczas gdy ich maksymalny poziom wynosi 60%. Aby właśnie o tyle zredukować składkę, należy jeździć bezszkodowo przez kilka lat. Jak widać, bezpieczeństwo na drodze popłaca pod względem finansowym.

2. Wybór najtańszej polisy

Problemem wielu kierowców jest to, że nie zdają sobie sprawy, iż jedyny czynnik, który powinno się brać pod uwagę przy wyborze OC, to wysokość składki. Tam, gdzie jest ona najniższa, zdecydowanie warto złożyć zamówienie. Wynika to z faktu, że w przypadku obowiązkowego dla kierowców ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej cena nie wiąże się z jakością, ponieważ warunki OC są niezmienne i identyczne dla każdego. To oznacza, że przy wyborze oferty liczy się wyłącznie cena, a żadne inne czynniki nie odgrywają różnicy. Aby znaleźć najlepszą polisę, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, ponieważ służy ona do wyliczenia składki w wielu towarzystwach za jednym razem.

3. Rezygnacja z rat

Gdy zbliża się dzień, w którym kończy się ważność obecnego OC, należy pamiętać o jego przedłużeniu. W przeciwnym razie trzeba się liczyć z wysokimi karami – więcej na ich temat można przeczytać na stronie https://porownywarki-ubezpieczen.pl/b/121-kary-za-brak-oc.

Chcąc zapłacić jak najmniej za obowiązkowe OC, nie powinno się rozkładać składki na raty. Dlaczego? Ponieważ wiąże się to z podwyżką, która z reguły wynosi 10-20% w porównaniu z podstawową ceną obowiązującą w przypadku jednorazowej płatności. Oznacza to, że rozkładając na raty składkę, która standardowo wynosi 1000 zł, łącznie trzeba będzie za nią zapłacić 1100-1200 zł. To dość znaczna różnica, dlatego pod względem czysto finansowym raty są nieopłacalne.

4. Dobranie drugiego właściciela

Jeżeli jesteś młodą osobą, którą towarzystwa ubezpieczeniowe traktują szczególnie niekorzystnie, poważnie zastanów się nad tym, aby drugim właścicielem auta uczynić doświadczonego kierowcę z maksymalnymi zniżkami za bezszkodową jazdę. Mimo że będzie on widniał w dowodzie rejestracyjnym, w praktyce wcale nie musi zasiadać za kierownicą samochodu. To bardzo skuteczne i popularne rozwiązanie umożliwia obniżenie składki nawet o 50% w stosunku do kwoty, którą zapłaciłby młody kierowca, gdyby kupował auto na siebie.

5. Przemyślany wybór auta

Parametry ubezpieczanego pojazdu są ważnym czynnikiem, który wpływa na wysokość składki. Najistotniejszą rolę w tym kontekście odgrywa pojemność silnika, ponieważ jeżeli jest ona duża, przekłada się to na wyższą składkę. I odwrotnie – auta z niewielkimi jednostkami napędowymi są traktowane przez towarzystwa jako bezpieczniejsze, dlatego ich ubezpieczenie jest tańsze.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie