Pismo Marszałka Struka ws. małego ruchu granicznego

redZaktualizowano 
Karolina Misztal
Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk 5 sierpnia skierował do ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka oraz ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego pismo dot. wciąż zawieszonego małego ruchu granicznego z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Prezentujemy jego treść.

Szanowni Panowie

Mariusz Błaszczak

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

Witold Waszczykowski

Minister Spraw Zagranicznych

Z wielkim zdziwieniem i niepokojem przyjąłem decyzję o przedłużeniu zawieszenia małego ruchu granicznego (MRG) z Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Decyzja ta była zaskoczeniem zarówno dla Samorządów Województw: Pomorskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego, jak i lokalnych samorządów obu regionów – objętych małym ruchem granicznym.

Możliwość korzystania z MRG stanowiło znaczące ułatwienie dla mieszkańców stref przygranicznych objętych umową, którzy wcześniej każdorazowo musieli ubiegać się o wizę ponosząc przy tym znaczne koszty. Było to też bardziej czasochłonne. Natomiast wprowadzenie ułatwień w ramach MRG spowodowało bezpośredni wpływ na zwiększenie ruchu granicznego – zarówno po stronie polskiej, jak i rosyjskiej. W efekcie notowaliśmy z zadowoleniem wzrost liczby Rosjan odwiedzających nasz region, ale także olbrzymi wzrost liczby Polaków odwiedzających Kaliningrad, np. w III kwartale 2015 roku odprawy w ramach RMG stanowiły blisko połowę (45,6%) przekroczeń tego odcinka granicy przez cudzoziemców, natomiast w przypadku Polaków ok. 94% (dane GUS, grudzień 2015).

Czytaj więcej na temat wstrzymania małego ruchu granicznego

Znaczenie MRG dla lokalnej gospodarki Pomorza jest nie do przecenienia. Tylko w 2015 roku Rosjanie wydali ok. 286 mln zł w regionach objętych umową o małym ruchu granicznym. Korzystali na tym właściciele sklepów i punktów usługowych (w tym również w sektorze opieki zdrowotnej), a także restauratorzy i hotelarze. Odwiedzający region Rosjanie, w tym także młodzież, coraz chętniej korzystali z naszej oferty kulturalnej i turystycznej, zwiedzając pomorskie muzea i zabytki oraz uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych. Rozwiązanie to znacznie ułatwiało też realizację projektów współpracy między partnerami samorządowymi oraz instytucjami i organizacjami po obu stronach granicy. To wszystko w sposób oczywisty przekłada się na efekt promocyjny, nie tylko dla regionów przygranicznych objętych MRG, ale dla całej Polski.

Pamiętamy, że podpisanie w 2012 roku umowy o małym ruchu granicznym z Rosją budziło wiele kontrowersji, zarówno na poziomie społeczności lokalnych, jak i decydentów. Wśród przywoływanych obaw wymieniano głównie kwestie związane z bezpieczeństwem, tj. możliwość wzrostu przestępczości oraz niedotrzymywanie postanowień umowy o MRG.

Jednakże, ponad czteroletnie funkcjonowanie umowy o MRG z Obwodem Kaliningradzkim udowodniło, że obawy te były bezpodstawne.

Ponadto, intensyfikacja kontaktów społeczności Pomorza, Warmii i Mazur i Obwodu Kaliningradzkiego w istotny sposób przyczyniła się do przełamywania negatywnych stereotypów, co jest nad wyraz istotne w wypadku tak bliskich sąsiadów. Ingerencja w swobodę tej przygranicznej wymiany spowodować może zahamowanie dotychczasowej sąsiedzkiej integracji i regres we wzajemnych stosunkach.

W imieniu swoim i pozostałych jednostek samorządu terytorialnego z terenu Pomorza wyrażam nadzieję, że MRG zostanie w najbliższym czasie przywrócony, co – jestem o tym przekonany – przyczyni się do korzystnych tendencji w relacjach między Rzeczpospolitą Polską i Federacją Rosyjską, dodatkowo ułatwiając współpracę w Regionie Morza Bałtyckiego.

Licząc na zrozumienie i pozytywne decyzje,

z poważaniem,

Mieczysław Struk

Marszałek Województwa Pomorskiego

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 5

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Towarzysz STRUK nie wie ze Rosja rowniez wstrzymala MRG i nie ma zamiaru odwolawac MRG w celi poprawienia bezpieczenstwa i gotowosci bojowej Obwodu Kaliningradzkiego ,dlatego granica musi byc szczelna przed zielonymi ludzikami towarzyszu Struk !

S
STOP

Może lepiej pisać listy do władz FR w celu zniesienia ograniczeń np. nałożonych na przewoźników czy eksporterów żywności, a nie występować w interesie kapitału francuskiego (auchany, carrefury). Ten gość ze zdjęcia zapomniał dlaczego UE i inne kraje nałożyły sankcje na miłujących pokój Rosjan??? Gra idzie o zahamowanie zapędów tyrana ze wschodu, a nie o paru sklepikarzy na Pomorzu, panie Marszałek.

g
gość2

Odzywa się społeczeństwo protestujące przeciw wprowadzeniu liczb arabskich.

G
Gość

Maly Ruch Graniczny to jest furtka dla agentury rosyjskiej w RP ktora bez kontroli wizowej mogla przemieszczac sie po Polsce !

v
von-z-CCCP

Czy ten pan zapomniał ile cierpienia przynieśli narodowi polskiemu przez dziesiątki lat towarzysze z Rosji? Rzeczywiście Rosjanie bardzo interesują się oferta kulturalną zwłaszcza w sieci Auchan. Niech przestanie zajmować się polityką Państwa Polskiego i zajmie się regionem, któremu ma służyć a nie nad nim panować!

Dodaj ogłoszenie