Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pisaliśmy w 1989 r. Udane eksperymenty uczonych

red
Wolą państwo chłopca, czy dziewczynkę? W przypadku dziecka płci żeńskiej szanse powodzenia sięgają od 95-100 proc. Z chłopcem może by nieco trudniej - margines błędu może wynieś do 15 proc. - mówi lekarz do potencjalnych rodziców.

Ci decydują się na dziewczynkę i po 9 miesiącach mają upragnioną córkę. Do wczoraj zaliczylibyśmy tego rodzaju scenkę do kategorii science faction. Dziś wiadomo już, że wybór płci dziecka drogą manipulacji materiałem genetycznym ojca stał się możliwy. Naukowcy japońscy przeprowadzili udany eksperyment, w rezultacie którego 6 kobiet urodziło córki "na zamówienie".

Kobiety te poddano sztucznemu zapłodnieniu nasieniem zawierającym jedynie chromosomy X, dzięki czemu uzyskano potomstwo płci żeńskiej. Okazało się, że w zwykłej wirówce można dość dokładnie rozdzielić oba rodzaje komórek. Stąd już tylko krok do wyboru płci dziecka, strona techniczna tego zagadnienia jest już nieźle opanowana. Gorzej z problemami moralno-etycznymi, prawnymi, nie mówiąc już o długofalowych skutkach ingerencji w sferę, która od początku istnienia gatunku ludzkiego pozostawała w gestii natury.

"Dziennik Bałtycki", 1989 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki