PiS z Bytowa złożyło doniesienie do CBA w sprawie rzekomych nadużyć przy podziale śródków z UE

Łukasz Kłos
Przemek Świderski
Próbę ustawienia wyników konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego podejrzewa klub radnych PiS powiatu bytowskiego. O sprawie poinformowano Centralne Biuro Antykorupcyjne.

W poniedziałek późnym popołudniem do redakcji wpłynęło pismo radnych PiS. W lakonicznym liście tłumaczą, że sprawa dotyczy „możliwości nadużyć w podziale środków z UE przez marszałka województwa pomorskiego i podległych mu urzędników”.

Do listu załączyli skan zawiadomienia, złożonego w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, datowanego na 4 lipca. Z pisma wynika, że na rzekomy trop nieprawidłowości radni mieli natrafić podczas procedowania jednej z uchwał podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Bytowskiego. Uchwała dotyczyła zgody na włączenie powiatu w projekt edukacyjny. Zarząd powiatu bytowskiego wspólnie z trzema gminami stara się o jego dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Uchwała miała być ostatnią formalnością potrzebną przy aplikowaniu o środki. Tyle że - jak podkreślają radni PiS w piśmie - termin na składanie potrzebnych dokumentów minął... 15 stycznia. Rozstrzygnięcie konkursu przez marszałka województwa pomorskiego przewidziano zaś na 29 lipca. Radni opozycji dopytują, jak to możliwe, że długo po zamknięciu procedury naboru wniosków samorządom pozwala się na uzupełnianie istotnych dokumentów. Radnych PiS zbulwersowały zapewnienia starosty bytowskiego i jednego z radnych, że jakoby pieniądze zostały już przyznane, mimo że konkurs formalnie jeszcze się nie zakończył.

- Ta sytuacja nasuwa przypuszczenie, że Zarząd Województwa Pomorskiego rozdziela środki z funduszy europejskich arbitralnie, jeśli wręcz nie po linii partii, jakie rządzą w poszczególnych samorządach - mówi szef klubu PiS Wojciech Duda w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim”. - Nie mamy nic przeciw projektowi, ale musi się trzymać litery prawa.

Starosta bytowski Leszek Waszkiewicz odmówił odniesienia się do sprawy: - Na głupotę leku nie ma. To, co wyprawiają radni PiS powiatu bytowskiego, niewarte jest jakiegokolwiek mojego odniesienia - uciął.

- Procedura konkursowa została przygotowana i jest wciąż przeprowadzana zgodnie z prawodawstwem unijnym i polskim według procedur, które zostały poddane audytowi desygnacyj-nemu - podkreśla Małgorzata Pisarewicz, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego.

W urzędach marszałkowskich w całym kraju i tak trwają kontrole Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

[email protected]

O sprawie piszemy także we wtorkowym (12.07.2016r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"

***

Pełne stanowisko Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku

30 października 2015 r. samorząd województwa pomorskiego ogłosił konkurs w ramach poddziałania 3.2.1 jakość edukacji ogólnej RPO 2014 -2020, adresowany do organów prowadzących szkołę lub placówkę systemu oświaty prowadzącą kształcenie ogólne, na realizację projektów w zakresie kształtowania kompetencji kluczowych uczniów, doskonalenie kompetencji zawodowych nauczycieli oraz doposażenia bazy dydaktycznej placówek.

Procedura konkursowa została przygotowana i jest wciąż przeprowadzana zgodnie z prawodawstwem unijnym i polskim według procedur, które zostały poddane audytowi desygnacyjnemu, złożonemu z przedstawicieli Ministra Rozwoju oraz Ministra Finansów. Obecnie w Urzędzie Marszałkowskim trwa audyt systemu zarządzania i kontroli prowadzony przez Urząd Kontroli Skarbowej, który jest rutynową kontrolą przeprowadzaną corocznie.

Zgłoszenie zawiadomienia do CBA, będącego organem kontroli, nie jest niczym nowym, bowiem, od początku 2016 r. rozpoczęły się w Urzędzie Marszałkowskim 33 kontrole różnych organów (m.in. CBA, GIKS, NIK, Ministerstwo Rozwoju) w zakresie weryfikacji prawidłowości wydatkowania środków publicznych, w tym 30 kontroli w zakresie weryfikacji prawidłowości wydatkowania środków unijnych. CBA nie jest organem kontroli szczególnie wyjątkowym w zakresie kontroli przeprowadzanych w UMWP, gdyż samorząd województwa pomorskiego, od początku swojego powstania, doświadczył kontroli różnych organów powołanych i realizujących zadania w zakresie weryfikacji prawidłowości wydatkowania środków publicznych. Ponadto wydatkowanie środków unijnych jest kontrolowane przez wiele instytucji zarówno krajowych (np. UKS, MR, MF, CBA), jak i unijnych (Komisja Europejska, ETO), a wszystkie procesy związane z wyborem projektów są szczegółowo opisane w procedurach, zaakceptowanych przez Ministerstwo Rozwoju.

Małgorzata Pisarewicz

rzecznik prasowy

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie