PiS chce województwa środkowopomorskiego

  PiS chce województwa środkowopomorskiego

  Hubert Bierndgarski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wraca pomysł utworzenia województwa środkowopomorskiego. Co ciekawe, przedstawił go Jarosław Kaczyński, prezes Prawa i Sprawiedliwości - ten sam, który jeszcze dwa lata temu powiedział, że funkcjonowanie nowego województwa jest nierealne i nieekonomiczne. Prezes PiS złożył deklarację podczas kongresu partii, który zakończył się w niedzielę w Krakowie.
  Walka o województwo środkowopomorskie rozpoczęła się w 1998 roku, kiedy w Polsce zaczęła funkcjonować nowa ustawa samorządowa. Wtedy z map zniknęło 49 województw, a w ich miejsce pojawiło się 16 nowych. Zlikwidowano m.in. województwo słupskie, które w większości stało się częścią woj. pomorskiego oraz całe koszalińskie, które włączono do województwa zachodniopomorskiego.

  Niektórzy mieszkańcy Pomorza Środkowego uznali, że nowy podział jest krzywdzący dla Słupska i Koszalina.
  W 2003 roku rozpoczęto zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy wprowadzającej nowe województwo - środkowopomorskie. Podpisało się ponad 140 tysięcy osób, z czego w regionie słupskim zebrano tylko 27 tysięcy podpisów. 18 marca 2004 roku odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy. Ostatecznie w ubiegłym roku projekty zostały wycofane z Sejmu. Jak widać, pomysł jednak nie umarł.

  - To nie jest tylko pomysł, ale na kongresie podjęta została oficjalna uchwała partii w tej sprawie - przekonuje poseł PiS Czesław Hoc z Kołobrzegu. - Uchwała mówi o tym, że w momencie, kiedy wrócimy do władzy, jedną z pierwszych decyzji będzie właśnie utworzenie dwóch nowych województw - środkowopomorskiego i warszawskiego. Coraz większa grupa mieszkańców tego regionu uważa, że jest na marginesie wielkich województw, pomorskiego i zachodniopomorskiego, i jedyną możliwością rozwoju jest własne województwo.

  Czesław Hoc powiedział nam również, że nowe województwo, jeżeli powstanie, nie straci funduszy unijnych na lata 2007-2013. Jego zdaniem, będzie mogło normalnie z nich korzystać. Innego zdania są jednak przedstawiciele obecnego rządu i wiodącej w nim Platformy Obywatelskiej.

  - To bardzo niebezpieczne posunięcie, które ma realną szansę na realizację - mówi Zbigniew Konwiński, słupski poseł Platformy Obywatelskiej. - Projekt jest niebezpieczny, ponieważ ma realne poparcie również lewicy i PSL, co powoduje, że jeżeli te partie się sprężą, to mogą wprowadzić nowe województwa. Jednak większe niebezpieczeństwem czeka samo nowe województwo, które nie będzie mogło korzystać na przykład z funduszy unijnych. Zostanie odcięte od dotacji i jednocześnie zdestabilizuje sytuację w innych województwach. Stracą na tym najbardziej sami mieszkańcy tego regionu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo