Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PiS chce budowy Muzeum Pola Bitwy Westerplatte [ZDJĘCIA]

Marek Adamkowicz
Wygląd części Westerplatte pozostawia wiele do życzenia.
Wygląd części Westerplatte pozostawia wiele do życzenia. Marek Adamkowicz
Powrócił temat budowy Muzeum Pola Bitwy Westerplatte. Utworzenia placówki domaga się Prawo i Sprawiedliwość. Projekt został wcześniej zarzucony w związku z decyzją o utworzeniu w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej.

Prawo i Sprawiedliwość dawkuje swój program wyborczy. Zdradził już pomysły gospodarcze, społeczne i polityczne, ale też uchylił rąbka tajemnicy na temat polityki historycznej. Wśród działań, jakie partia zamierza podjąć po ewentualnym dojściu do władzy, można znaleźć i akcenty pomorskie. To m.in. zapowiedź stworzenia Muzeum Martyrologii Polaków w Piaśnicy (jako filii Muzeum Stutthof) oraz Muzeum Pola Bitwy Westerplatte.

- Mądra polityka historyczna powinna podtrzymywać dumę z naszej przeszłości i dorobku, zwłaszcza że akurat w polskim losie jest wystarczająco dużo podstaw do takiej dumy - uważa poseł Jarosław Sellin. - Na niej buduje się narodową i społeczną więź. Winniśmy też lansować nasz punkt widzenia na oceny przeszłości w dialogu z innymi narodami.

Przypomnijmy, że pomysł budowy muzeum na Westerplatte nie jest nowy i wywoływał już wiele dyskusji. Swego czasu jednak go zarzucono na rzecz budowy Muzeum II Wojny Światowej.

- Pomysł utworzenia muzeum jest dobry - ocenia Romuald Szymański, miłośnik historii, zajmujący się ratowaniem pomorskich pamiątek militarnych. - Westerplatte to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w Gdańsku, niestety, oferta dla turystów nie jest w pełni zadowalająca. Wystarczy powiedzieć, że zwiedzanie odbywa się od połowy terenu dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej, bo tam właśnie znajdują się parkingi. Tymczasem miejsce najcięższych walk, czyli okolice bramy kolejowej, są przez zwiedzających pomijane, a co gorsza, zarastają chaszczami.

Wygląd tej części Westerplatte rzeczywiście pozostawia wiele do życzenia. Wyeksponowane kilka lat temu obiekty pokryły samosiejki, natomiast część ustawionych przez Muzeum II Wojny Światowej tablic informacyjnych straszy swoim widokiem - zostały one bowiem zdewastowane.

- W miarę możliwości naprawiamy zniszczone tablice - zapewnia Urszula Kwiatkowska z MIIWŚ.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki