O dymisji swojego zastępcy prezydent Aleksandra Dulkiewicz poinformowała w poniedziałek 09.11.2020. Piotr Kowalczuk odchodzi z powodów osobistych. Od grudnia jego obowiązki przejmie Monika Chabior. Niewykluczone, że Piotr Kowalczuk pozostanie w Urzędzie. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że trwają pracę nad nową formułą współpracy z jej byłym już zastępcą. Pozostanie on na razie na trzymiesięcznym wypowiedzeniu.
- Z dniem dzisiejszym swoją dymisję, z powodów osobistych, złożył pan prezydent Piotr Kowalczuk - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. - Chciałabym bardzo panu prezydentowi Kowalczukowi podziękować za ponad 10-letnią służbę ww Urzędzie Miejskim Gdańsku na różnych stanowiskach i forach, ale od grudnia 2014 roku na stanowisku zastępcy prezydenta Gdańska odpowiedzialnym za edukację i sprawy społeczne. Piotr Kowalczyk położył kamień milowy pod wielką zmianę, zarówno jeśli chodzi o edukację, gdzie pomógł przejść niemal suchą stopą przez kolejne deformy, miał też wielkie zasługi w obszarze społecznym, jak wypracowanie wielu programów współpracy oraz współpracy z różnymi środowiskami, jak np. wypracowanie programu wsparcia zdrowia psychicznego czy programów równościowych - dodała.
Zastępczynią Piotra Kowalczuka będzie Monika Chabior. Pracę w roli wiceprezydenta Gdańska rozpocznie z początkiem grudnia.
- Monika Chabior jest osobą z długoletnim doświadczeniem w różnych miejscach. Została ściągnięta do miasta przez pana prezydenta Pawła Adamowicza, kiedy 2007 roku był w Londynie, a pani Monika jako wolontariusz pomagała przy obsłudze tej wizyty. Pracowała nad programem, który miał zmienić dzielnice Londynu w związku z nadchodzącą Olimpiadą. Pan prezydent zaprosił ją do Gdańska do pracy w zespole ds. Euro 2012. W sercu jej pracy był człowiek. To wartość bliska zarówno odchodzącemu Piotrowi Kowalczukowi, jak i Monice Chabior. Wszystko co robimy, robimy dla dobra naszych mieszkanek i mieszkańców i wierzę, że tak będzie postępować Monika Chabior - mówiła prezydent Gdańska.
Monika Chabior zapowiedziała, że wśród jej priorytetów w roli zastępczyni prezydent Gdańska będzie pomoc uczniom i osobom odizolowanym oraz dialog z młodymi ludźmi.
- Mamy teraz bardzo dużo wyzwań, jestem pewna, że wspólna praca i działania pomogą nam kontynuować poprzednią misję. Gdańsk miastem dla wszystkich to nasza idea - powiedziała Monika Chabior. - Trzeba stworzyć warunki dla dzieci i młodzieży, by mimo izolacji mogły kontynuować swój rozwój fizyczny i psychiczny. Dla młodzieży rok to bardzo dużo. Druga kwestia to powiedzenie "nie" samotności w sytuacji izolacji. Mamy wiele osób, które muszą się izolować, to często osoby starsze, ale nie mogą być one skazane na samotność. Liczę na współpracę z obywatelkami i obywatelami, by osoby starsze skazane na izolację nie były samotne. Kolejna rzecz to dialog z młodzieżą. Ona jest teraz niesamowicie zaangażowana. Przez lata wiele osób chciało tego by młodzi ludzie angażowali się obywatelsko i teraz to widać. Przyszłość jest uwarunkowana takimi sprawami jak rewolucja klimatyczna - dodała.
Monika Chabior w ostatnich kilkunastu miesiącach była związana z Puckiem. Tam brała udział w pracy puckiego Klubu Integracji Społecznej, na którego czele stała od listopada 2018 roku. Jest on częścią puckiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. W ostatnich tygodniach przyszła zastępczyni prezydent Gdańska angażowała się w uliczne protesty kobiet w Pucku.
Z wykształcenia jest socjolożką i menedżerką. Jest absolwentką gdańskiej Topolówki. W 2004 roku skończyła Uniwersytet Gdański, a w 2009 otrzymała certyfikat z zarządzania projektowego Project Management Institute. W 2019 roku wybrana na Przewodniczącą Pomorskiej Rady Organizacji Pozarządowych.
Do listopada związana z Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, gdzie odpowiadała za badania i ewaluacje projektów innowacyjnych. Wcześniej pracowała w Pucku nad projektem Rewitalizacja Centrum Pucka. W latach 2012 – 2015 prezeska Zarządu Fundacji Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach której uruchomiła szereg programów i projektów rozwoju sportu powszechnego, m.in. ogólnopolski program Nasz Orlik, czy projekty realizowane na Pomorzu: Mały Mistrz i Multisport. Od 2009 do 2012 w spółce PL.2012, koordynowała Program Odpowiedzialności Społecznej Mistrzostw Respect, a także projekt Wolontariat – włącz się.
Piotr Kowalczuk wydał oświadczenie na Facebooku:
- Mój czas pracy dla gdańszczanek i gdańszczan – w obecnym wymiarze - dobiegł końca. Pani Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przyjęła moją rezygnację z powodów osobistych. Chciałbym serdecznie podziękować każdej i każdemu z Was z którymi i dla których miałem zaszczyt pracować, nie tylko w obszarze rozwoju społecznego przez ostatnią dekadę. Wdzięczny jestem Wszystkim budującym i rozwijającym #EduStandardGDN i #StandardWsparciaGDN. Zostajecie pod dobrymi skrzydłami Miasta wolności, solidarności, otwartości i równości. Do spotkania na ścieżkach i bezdrożach najlepszego miejsca do życia. Następczyni Monice Chabior - życzę najlepszego. Wszystkim zaś odporności oraz satysfakcji z życia prywatnego oraz zawodowego. Wasz były branżowy - napisał były już wiceprezydent.
Decyzją Piotra Kowalczuka zdziwieni są radni, zarówno koalicji rządzącej w mieście jak i opozycji.
- Dzisiejsza decyzja zastępcy pani prezydent, pana Piotra Kowalczuka, o rezygnacji z pełnionej funkcji nie była omawiana bądź konsultowana z radnymi Koalicji Obywatelskiej. Decyzja ta jest dla mnie zaskoczeniem - mówi Emilia Lodzińska, radna Koalicji Obywatelskiej. - Powoływanie i odwołanie zastępców, w tym przyjęcie rezygnacji, należy do uprawnień Prezydenta Miasta Gdańska. Wierzę, że współpraca radnych z nowym zastępcą, panią Moniką Chabior, będzie przebiegała równie dobrze jak z jej poprzednikiem - dodaje radna.
- Spotykaliśmy się z prezydentem Kowalczukiem, zdarzało się, że zapraszaliśmy go na spotkania klubu, dyskutowaliśmy. Był bardzo lojalny wobec swoich zwierzchników, trudno ocenić przyczyny dymisji - mówi Kazimierz Koralewski, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. - Realizował program sprzeczny z naszymi poglądami, więc chemii między nami nie było. Dotyczyło to m.in. programów równościowych, które ideologicznie były nam obce i wtłaczały samorząd w kontrowersyjne programy lewicowe. Traktujemy ekipę pani prezydent całościowo, jeżeli chodzi o sferę edukacyjną to oczekiwalibyśmy polityki, która nie wywiera presji na pracowników, którzy często szantażowani utratą pracy, takiej presji się poddają - dodaje radny.
Piotr Kowalczuk był wiceprezydentem Gdańska odpowiedzialnym za edukację i sprawy społeczne w latach 2014-2020. Na tę funkcję powołał go prezydent Paweł Adamowicz i pozostał na tej funkcji, gdy prezydenturę objęła Aleksandra Dulkiewicz. Piotr Kowalczuk swoje stanowisko przejął po Ewie Kamińskiej. Wcześniej był dyrektorem Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Z gdańskim magistratem związany był od 2010 roku. Przez 4 lata zajmował się m.in. komunikacją oraz konsultacjami społecznymi. Wcześniej pracował jako pedagog i wykładowca. Jest ambasadorem Funduszu Dzieci Osieroconych Fundacji Hospicyjnej oraz ambasadorem Programu Tumbo Pomaga. Zawsze był blisko drugiego człowieka i wykazywał się empatią i zrozumieniem dla często ciężkich spraw. Został odznaczony Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Jest także Honorowym Dawcą Krwi.
Piotr Kowalczuk przestaje być zastępcą Aleksandry Dulkiewicz...
Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Straż Graniczna reaguje na publikację "Gazety Wyborczej". "Niebezpieczna narracja"
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!
- Oświadczenie Orlenu ws. rzekomego braku paliwa. Koncern odpowiada na ataki
- Unia szykuje się do wielkiej reformy. „Najgorszy możliwy dla Polski scenariusz”