Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piotr Gliński w Łebie. Wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego

Marcin Kapela
Marcin Kapela
Wicepremier prof. Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, a także Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, we wtorek, w Łebie, wzięli udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego. Nowe muzeum będzie obiektem unikatowym w skali kraju.

Prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu był gościem uroczystości w Łebie, podczas której podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.

- W Międzynarodowym Dniu Muzeów uczestniczymy w wydarzeniu o nadzwyczajnym znaczeniu dla polskiej kultury, narodowego dziedzictwa, polskiej historii i nauki. Dokonujemy dzisiaj bowiem uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie, oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, które będzie obiektem unikatowym w skali naszego kraju - powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas uroczystości w Łebie.

Piotr Gliński w Łebie. Wmurowano kamień węgielny pod budowę ...

Muzeum poświęcone archeologii morskiej i zagadnieniom rybołówstwa bałtyckiego będzie dziesiątym oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego. Powstanie w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku. Prace budowlane rozpoczęły się w październiku 2020 roku i przebiegają zgodnie z harmonogramem. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji planowane jest na połowę 2021 roku.

- Dawno w Łebie nie byłem. To jedno z piękniejszych miejsc nad Bałtykiem, gdzie Polacy od dziecka bywają - rozpoczął swoje przemówienie Piotr Gliński, podkreślając, że uczestniczy w nadzwyczajnym wydarzeniu, bo budowa muzeum jest rzeczą niesamowitą, a obiekt spełniać będzie funkcje naukowe, poznawcze i edukacyjne. - Budowa wpisuje się w dzieło powstawania i przekształcania ponad stu obiektów muzealnych w Polsce na stulecie odzyskania niepodległości.

Wicepremier podkreślił, że największą atrakcją będzie stalowy kuter rybacki oraz eksponaty związane z rybactwem, szkutnictwem, okrętownictwem, ale także miejsce to będzie spełniać ogromną rolę edukacyjną w zakresie wiedzy o pozyskiwaniu energii odnawialnej, związanej z farmami morskimi.

- Muzeum w Łebie pod względem architektonicznym będzie ikoną miasta i regionu - podkreślił Piotr Gliński.

- Forma jest inspirowana morzem, wydmą, żaglami. Na pewno będzie wizytówką miasta i Polski. Przyznaję, że westchnąłem, gdy mi powiedziano, że trzeba kolejne miliony znaleźć na muzeum, ale... jakoś poszło.

Wzruszenia nie ukrywał burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński.

- Jestem najszczęśliwszym człowiekiem i w powiecie, i na świecie. Serdecznie dziękuję w imieniu mieszkańców Łeby.

Architektura budynku to jednorodna bryła o powierzchni zabudowy trzech tysięcy metrów kwadratowych, która będzie otwarta na łebską promenadę i kanał portowy. Kształt i nachylenie frontowej falującej fasady, pokrytej giętymi drewnianymi listwami oraz pionowo rozpięte liny nadadzą obiektowi żeglarski charakter i nawiążą do wyrzuconego na brzeg konaru, kadłuba statku, morskich fal czy nadmorskich wydm.

W projekcie przewidziano zastosowanie nowoczesnych rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu, co pozwoli ograniczyć zapotrzebowanie obiektu na tradycyjną energię.

Narodowe Muzeum Morskie zdecydowało się na wmurowanie kamienia węgielnego na zaawansowanym etapie budowy ze względu na dotychczasowe obostrzenia wprowadzane w związku z pandemią SARS-CoV-2, które uniemożliwiały w wystarczający sposób fetowanie wydarzenia.

Całkowity przewidywany koszt inwestycji wynosi w przybliżeniu 40 milionów złotych i jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz dofinansowany ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programów Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki