Piotr Bauć: Parlamentarny Zespół Świeckiego Państwa nie powstał na złość religii

rozm. Ryszarda WojciechowskaZaktualizowano 
Piotr Bauć
Piotr Bauć Archiwum PP
Z Piotrem Bauciem, posłem Ruchu Palikota, członkiem Parlamentarnego Zespołu Świeckiego Państwa, rozmawia Ryszarda Wojciechowska

Poseł Andrzej Jaworski powiedział, że to przez Ruch Palikota powstał Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji w Polsce. Czuje się Pan winny?
Mogę się, co najwyżej, czuć sprawcą. Ale jeśli poseł Jaworski uważa, że musi bronić wartości związanych z wyznawaniem tej czy innej religii, to proszę bardzo, niech to robi nawet w zespole.

Ruch Palikota ma z kolei Parlamentarny Zespół Świeckiego Państwa. To nie jest tak, że wy się okopujecie w swoim zespole, a oni w swoim?
Świeckie państwo związane jest z pewnym myśleniem o rzeczywistości, która nas otacza. Oddzielenie tego, co jest państwowe, od tego, co ideologiczne czy światopoglądowe, powinno być wyraźne. I nie na złość religii, tylko żeby lepiej zrobić państwu.

Czytaj również: Andrzej Jaworski: Zespół ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski powstał w obronie Kościoła [ROZMOWA]

Rozumie więc Pan potrzebę kolegów z PiS gromadzenia się w zespole przeciwko ateizacji.
Oczywiście, z punktu widzenia badacza, ja ich dobrze rozumiem.

Jakiego badacza?

Badacza zjawisk społecznych, kulturowych. Bo spór ideowy - jak świat ma wyglądać, czy rządzi nim absolut, czy lud, skąd jest dobro, a skąd zło, zawsze będzie. I teraz zależnie od tego, której opcji światopoglądowej jesteśmy skłonni przyznać rację, tak budujemy świat. Dla jednych wartością ostateczną jest istnienie Boga czy absolutu, a inni pewnego dnia stwierdzają, że ziemia już nie jest płaska i Boga nie ma.

Widzę, że Pan się nie ustawia tak na sztorc wobec kolegów z Prawa i Sprawiedliwości. Czuję nawet trochę sympatii.
Oczywiście, że się nie ustawiam na sztorc, jak to pani nazwała. Podejrzewam, że w tym zespole będzie wymiana poglądów, spór, a bez tego nie ma postępu. Dialektyka wymaga tezy i antytezy. Czy będzie z tego synteza? Nie wiem.

Czy poza Andrzejem Jaworskim, zna Pan jeszcze kogoś z tego zespołu?

Prawdę mówiąc, nikt inny mi do głowy nie przychodzi. On jest prawdziwym frontmanem. I jak każdy frontman zbiera miód i cięgi. Zauważyłem, że dopiero od niedawna robi wokół tego swojego zespołu taki PR. Najpierw było chłostanie kabaretu, potem namawiał do modlitwy za arcybiskupa, a wkrótce może wyjdzie z kolejną propozycja, żeby posiedzenia Sejmu rozpoczynać modlitwą. A skoro to zespół przeciw ateizacji, to może propozycja modlitwy porannej będzie rozszerzona nie tylko na parlament, ale też na szkoły i wszystkie instytucje oraz zakłady pracy.

Ale Ruch Palikota chce ściągać krzyż, co na nich działa jak płachta na byka.
W konstytucji jest zapisane, że państwo nie opowiada się za jakąkolwiek ideologią czy religią. Dlatego uważamy, że w miejscu tak symbolicznym jak sala sejmowa jedynymi symbolami mogą być biało-czerwona flaga i orzeł. Tak rozumiemy państwo świeckie.

Ale to zespół Andrzeja Jaworskiego jest ostatnio widoczny. Świeckie państwo nie ma tak spektakularnych inicjatyw.
Przygotowujemy list otwarty do pani minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej w związku z sytuacją zaistniałą wokół pani Ewy Wójciak - dyrektor Teatru Dnia Ósmego.

Chodzi o to nieparlamentarne słowo o papieżu, jakie napisała...
Nam chodzi o coś zupełnie innego. List jest związany z panią prodziekan Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, która zaprotestowała przeciwko pomysłowi zwolnienia dyrektor Wójciak z pełnionej funkcji jako administracyjnej karze. Pani prodziekan uzasadniała, że ta wypowiedź była bardzo zła, ale nie zgadza się z zachowaniem radnych, którzy żądają zwolnienia jej.

Więc w czym problem?
Pani dziekan pod różnymi naciskami musiała złożyć rezygnację. I to też jest, moim zdaniem, jakaś administracyjna kara, która nie ma nic wspólnego ze świeckim państwem.

r.wojciechowska@prasa.gda.pl

Możesz wiedzieć więcej!Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

p
paweł

""szlamowy""" a ciebie kto wpisał na forum

a
agnieszka

po-pracuj nad wizerunkiem bo wyglądasz jak nie wygolona dupka

wyborca /były/

co ten Bauć w Sejmie robi i za co bierze pieniądze podatnika?Głosowałem na nich ale była to wielka pomyłka.

wyborca /były/

co ten Bauć w Sejmie robi i za co bierze pieniądze podatnika?Głosowałem na nich ale była to wielka pomyłka.

A
Antoni Jazgarz Butrykowski

tawariszcz' koba, Josifie Wissarionowiczu, a JeBauć to wszystko, ku chwale Stalina, Lenina, Engelsa i Marksa!

P
Polihistor

Takiemu by dać w ręce władzę, a mielibyśmy się z pyszna.
A on tu o Jaworskim ... :-)

P
Polihistor

I to by było na tyle. :-)

k
koba

Zróbcie coś z tymi nawiedzonymi, bo zdolni są rozpalić stosy i wszystkich niewiernych spalić.
Jaworski gdyby wierzył w Boga, a nie był z sekty chrześcijańskiej- katolickiej, to nie gadał by takich glupstw.

R
Ryszard

Widać żeś cep-bo niczego nie zrozumiałeś a jak chcesz matołku wypowiadać się na temat Ruchu Palikota to:poczytaj sobie program, dowiedz się ile i jakich projektów ustaw złożyła do laski marszałkowskiej ta partia.Nie słuchaj od przypadku do przypadku wypowiedzi jakichś dziennikarzy czy komentatorów lecz poczytaj,posłuchaj,poszukaj w internecie. Póżniej podejmij próbę oceny.

c
cep

nic nie POtrafia tylko walczyc z Kosciolem

Dodaj ogłoszenie