Pionierski zabieg w gdańskiej klinice. 22-latce zrekonstruowano tkanki kostne żuchwy

Jolanta Gromadzka-AnzelewiczZaktualizowano 
Przeszczep miał charakter autologiczny, czyli dawcą komórek macierzystych była sama pacjentka mat.prasowe
Pierwszy w Polsce zabieg rekonstrukcji tkanki kostnej żuchwy z wykorzystaniem przeszczepu autologicznego komórek macierzystych pochodzenia tłuszczowego przeprowadzili lekarze z gdańskiej Kliniki Vivadental.

Pacjentką była młoda, 22 letnia kobieta z z wrodzonym brakiem zawiązków zębowych, u której stwierdzono znaczące niedobory tkanki kostnej. Uniemożliwiało to zastosowanie leczenia implantologicznego i odbudowę uzębienia na implantach. Zabieg miał na celu przygotowanie łoża kostnego pod planowaną rekonstrukcję uzębienia za pomocą implantów.

W trakcie zabiegu pobrano tkankę tłuszczową pacjenta (za pomocą liposukcji, czyli odsysania), po czym za pomocą techniki zwanej Cytori wyodrębniono z niej komórki macierzyste i regeneracyjne – tłumaczy dr n. med. Violetta Szycik. Następnie przeszczepiono je w miejsca w żuchwie, gdzie brakowało kości, jednocześnie ją odbudowano stosując najnowocześniejsze materiały rekonstrukcyjne.

- Autogenny przeszczep komórek macierzystych zawiera jedynie własne komórki pacjenta, nie ma więc ryzyka odrzucenia go przez organizm pacjenta dodaje dr Szycik. Jest zatem jakościowo i czynnościowo nieporównywalnie lepszym rozwiązaniem, dającym znacznie lepsze perspektywy utrzymania efektów rehabilitacyjnych.

Spodziewanym efektem zastosowania komórek macierzystych jest uzyskanie w bardzo szybkim czasie stabilnego łoża kostnego wraz z przywróceniem kształtu geometrycznego oraz funkcji fizjologicznej kości, w tym jej ukrwienia i unaczynienia oraz integracją nowo powstałej kości z całym organizmem.

Pierwszy w Polsce przeszczep autologiczny komórek macierzystych pochodzenia tłuszczowego w stomatologii przeprowadził zespół lekarzy stomatologów w składzie -

  • dr n.med. Ewa Chomik,
  • dr n.med. Piotr Chomik,
  • dr Joanna Gruber-Miazga oraz
  • specjalista anestezjologii dr Jolanta Grzybowska, a także
  • dr n.med. Natalia Krześniak - specjalista chirurgii plastycznej,
  • dr Izabella Krawczak oraz
  • asystentka implantologiczna Dorota Makarewicz.

- Przeszczepy komórek macierzystych to absolutny przełom i technologiczny skok w przyszłość w stomatologii, otwierający zupełnie nowe możliwości terapeutyczne, które są związane z możliwością uzyskania całkowicie naturalnej materii kostnej, ukrwionej i unerwionej, działającej w systemie całego układu kostnego, krwionośnego i nerwowego - mówi
dr n. med. Violetta Szycik, dyrektor naukowy Instytutu Vivadental. - Komórki macierzyste w stomatologii mają uzasadnione podstawy i znacznie szersze spektrum, biorąc pod uwagę także autoprzeszczepy w chorobach, w których cechą charakterystyczną są ubytki tkanek miękkich i twardych, wrodzone lub nabyte. Mogą stać się też skutecznym rozwiązaniem w przypadku parodontozy, na którą cierpi około 30 proc. populacji. Tak więc przeszczepy komórek macierzystych to innowacyjna metoda rehabilitacji uzębienia i szansa uzyskania spektakularnych efektów przez wielu pacjentów, dla których droga do uzyskania pięknego uśmiechu była dotąd zamknięta.

- Jeśli komórki macierzyste przynoszą tak zadowalające rezultaty w innych dziedzinach medycyny, to także stomatologia ma szansę na sukces. Komórki macierzyste to obiecująca perspektywa dalszego doskonalenia i rozwoju naukowego prowadzonych także przez Instytut Vivadental wspólnie z Politechniką Gdańską i panem prof. dr hab. inż. Andrzejem Zielińskim, badań naukowych i prac badawczo – rozwojowych na drodze do stworzenia technologii hodowli zębów, nad czym ludzkość pracuje już od lat 60 ubiegłego wieku. Eksplorując najnowocześniejsze technologie współczesnej medycyny umacniamy swój wkład w tę ewolucję i przybliżamy się do tego oczekiwanego przez wszystkich momentu, który zrewolucjonizuje nasze życie rozwiązując większość tak newralgicznych i powszechnych problemów z naszym uzębieniem i jego brakiem. To wielkie wyzwanie dla wszystkich naukowców, albowiem funkcjonalności zębów musi towarzyszyć estetyka, a więc kolor, kształt i geometryczna zbieżność łuków zębowych i zgryzu. Może nam w tym pomóc inżynieria genetyczna i biotechnologia - powiedziała dr n. med. Violetta Szycik, dyrektor naukowy Instytutu VIVADENTAL.

Zabieg będący częścią kompleksowej rekonstrukcji uzębienia przeprowadzono w ramach funkcjonującej w strukturach Grupy Vivadental Fundacji dla Dzieci Vivadental, która specjalizuje się nie tylko w leczeniu osób z wrodzonym brakiem zawiązków zębowych, ale także prowadzi szeroką działalność charytatywną obejmując opieką stomatologiczną dzieci z ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych i domów dziecka, a także wojennych repatriantów z Ukrainy.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

X
XXX

i .... sztuczne mózgownice - co z pewnością zdałoby się szczególnie ... dla niektórych polityków.

X
XYZ

ani słówkiem nie wspomniała o tym jakie ten wyczyn ma odniesienie międzynarodowe.
Czy jest to pionierski wyczyn w skali światowej czy też tylko w skali polskich prywatnych
zakładów leczniczych. Co do powiedzenia na ten temat ma nasza Akademia Medyczna ?

Z
ZUZA

Gratulację !!!!. Może kiedyś sztuczne szczęki ,implanty zastąpi implantacja komórek ,z których wyrosną nowe zęby. Kosmos? Jak widać coraz bliżej.

Dodaj ogłoszenie