Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pilne potrzeby Przymorza Wielkiego oraz Zaspy-Rozstaje. Prezydent spotkała się z radnymi, by rozmawiać o planach dla dzielnic

Karol Uliczny
Karol Uliczny
Fot. Karolina Misztal
Linia tramwajowa w ul. Obrońców Wybrzeża, budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej i Lecha Kaczyńskiego czy koncepcja zagospodarowania Parku Millenium – to niektóre z tematów poruszonych podczas dwóch roboczych spacerów gdańskich urzędników, które na początku tego tygodnia zorganizowano na Przymorzu Wielkim oraz Zaspie-Rozstaje.

Spacery gospodarskie z udziałem włodarzy Gdańska to tradycja zainicjowana przez śp. Pawła Adamowicza. Ideą spotkań urzędników w terenie jest szukanie rozwiązań dla najbardziej palących problemów sygnalizowanych m.in. przez radnych dzielnicowych oraz mieszkańców. Dwa z 22 spacerów zaplanowanych do końca br., odbyły się na początku tygodnia.

Tramwaj przez ul. Obrońców Wybrzeża coraz bliżej?

W poniedziałek (20.09.2021) prezydent Aleksandra Dulkiewicz odwiedziła z urzędnikami kilka newralgicznych punktów na Przymorzu Wielkim.

- Spotkanie rozpoczęło się przy ul. Jagiellońskiej za budynkiem przychodni NCM, gdzie poruszono temat ogrodzonego miejskiego terenu użytkowanego bezumownie przez dawnych najemców. Ustalono, że zostanie nawiązany kontakt z użytkownikami terenu, by rozważyć możliwość włączenia go we wspólną przestrzeń dostępną dla wszystkich, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców – relacjonuje Marta Formella z biura prasowego Urzędu Miasta w Gdańsku.

Urzędnicy pozytywnie odnieśli się do pomysłu wprowadzenia na ul. Jagiellońskiej strefy TEMPO 30, a także budowy niecki retencyjnej przy skrzyżowaniu ul. Kaczyńskiego i Obrońców Wybrzeża w celu rozwiązania problemu nadmiaru wody po intensywnych opadach deszczu. Podczas spaceru padły także zapewnienia budowy naziemnego przejścia dla pieszych w okolicy sklepu Biedronka przy ul. Kaczyńskiego 20 do parku Reagana.

- Wrażenia ze spotkania są pozytywne. Mamy nadzieję, że słowa zostaną przekute w czyny – mówi Adam Rozenberg, przewodniczący Rady Dzielnicy Przymorze Wielkie.

Radni podkreślają, że podczas 1,5-godzinnego spaceru nie udało się poruszyć wszystkich problemów, a tych jest sporo. To zakorkowanie dzielnicy, zwłaszcza w okresie wakacji czy miejscowe podtopienia po ulewach. Adam Rozenberg zwraca uwagę na fakt, że niewielu inwestorów budujących na terenie dzielnicy, potrafi zadbać o okoliczną infrastrukturę drogową, chodnikową czy rowerową, które nierzadko ulegają zniszczeniu w trakcie prowadzonych prac.

- Dostaliśmy zapewnienie budowy ronda przez prywatnego inwestora na skrzyżowaniu ul. Jagiellońskiej i Lecha Kaczyńskiego (do końca 2022 r. - dop. red.), ale to tak naprawdę wyjątek. Niestety, zagospodarowanie najbliższego otoczenia innych inwestycji pozostawia wiele do życzenia. Kolejną sprawą wskazywaną przez mieszkańców jest brak dostatecznej liczby miejsc parkingowych, także dla turystów. Tu jednak, problemem jest brak miejskich działek. Urzędnicy mają sprawdzić, jakie są możliwości udostępnienia w wakacje miejsc przy placówkach oświatowych.

- Cieszy, że wraca temat planów budowy torowiska w ul. Obrońców Wybrzeża, które połączyłoby obecne linie tramwajowe przy ul. Chłopskiej oraz al. Hallera. Z naszej wiedzy wynika, że Biuro Rozwoju Gdańska podejmuje już inicjatywy w sprawie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla tej ulicy – dodaje Grzegorz Ptaszyński, wiceprzewodniczący zarządu dzielnicy, który nie uczestniczył w spacerze. - Oczywiście czekamy również na długo zapowiadaną budowę tzw. Drogi Zielonej.

- Mamy nadzieję, że poprowadzenie tramwaju przez ul. Obrońców Wybrzeża odciąży ruch kołowy, a jadący np. na plażę turyści i mieszkańcy, będą mieć alternatywę dla autobusów oraz samochodów - komentuje Adam Rozenberg.

Jakie inwestycje na Zaspie?

Analogiczny spacer zorganizowano 21 września na terenie dzielnicy Zaspa-Rozstaje. Spotkanie rozpoczęło się przy al. Jana Pawła II w okolicy kładki nad al. Rzeczypospolitej, gdzie dyskutowano na temat budowy i ostatecznej formy nowego obiektu.

- Z ustaleń wynika, że kładka zostanie rozebrana, a w jej miejscu powstanie pięć kładek poziomych pieszo-rowerowych wraz z sygnalizacją świetlną – mówi Marta Formella z UM w Gdańsku. - Budowa zostanie podzielona na kilka etapów.

W trakcie spaceru w Parku Millenium przy ul. Leszczyńskich omawiano tematy związane z realizacją projektów inwestycyjnych ze środków statutowych rady dzielnicy. Koncepcję zagospodarowania Parku Millenium pod plac zabaw i strefę rekreacyjną sfinansuje miasto. Dyskutowano również m.in. o potrzebie wymiany nawierzchni i budowie chodnika przy ul. Powstańców Wielkopolskich oraz remoncie chodnika w narożniku ulic Jana Pawła II i Czarny Dwór.

Do końca bieżącego roku odbędą się jeszcze trzy spacery gospodarskie w dzielnicach: Wyspa Sobieszewska, Śródmieście i Wrzeszcz Górny.

Jak wyglądałby falowiec, gdyby pomalować go na jednolity, jasny kolor? To pytanie zadał sobie Adrian Mania z pracowni Studiomania, który dostrzegł ogromny potencjał najdłuższego budynku w Polsce. W ten sposób powstała koncepcja „Białe Falowce”.

Gdańskie falowce całe na biało? Czemu nie! Zobaczcie, jak bu...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki