PILNE! Będzie podwyżka 500 plus. Trzeba już złożyć nowy wniosek, by zachować ciągłość wypłat [25.02.2021]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Teraz trzeba składać nowe wnioski o świadczenie, ale rodzice już czekają na zmiany w ustawie gwarantujące stałą waloryzację wysokości 500 plus.
Teraz trzeba składać nowe wnioski o świadczenie, ale rodzice już czekają na zmiany w ustawie gwarantujące stałą waloryzację wysokości 500 plus. Lucyna Nenow / Polska Press
Udostępnij:
Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego od 1 czerwca 2021 r., wnioski będzie można składać już od 1 lutego 2021 r. drogą elektroniczną czyli przez Internet za pośrednictwem portalu Ministerstwa Rodziny empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS, a od 1 kwietnia 2021 r. także drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Ta zmiana już działa, ale nieoficjalnie wiadomo, że przesądzona jest sprawa waloryzacji świadczenia 500 plus, trwają bowiem dyskusje nad szczegółami tego rozwiązania. Kiedy będzie waloryzacja czyli podwyżka 500 plus?

By zachować ciągłość wypłat nie można jednak zwlekać do czerwca, ale złożyć wniosek odpowiednio wcześniej. W przeciwnym przypadku pieniądze dotrą z opóźnieniem - miesięcznym lub dłuższym.

Już od poniedziałku 1 lutego można składać drogą elektroniczną nowe wnioski o świadczenie 500 plus na każde dziecko, by zachować ciągłość wypłat. Wnioski trzeba złożyć nawet w przypadku gdy nic się nie zmieniło w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w czasie których pieniądze były wypłacane i urząd nie żądał składania wniosków co rok.
Najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie z pośrednictwa banków - praktycznie wszystkie liczące się na rynku oferują swoim klientom możliwość złożenia takich dokumentów z wykorzystaniem swojej infrastruktury elektronicznej.

Niedziela, także dzisiejsza 21 lutego 2021 roku jest więc bardzo dobrym dniem na dopełnienie formalności - można je wszak zrobić bez wychodzenia z domu, a zarówno portale ZUS i ministerstwa rodziny jak i systemy bankowości elektronicznej w niedzielę działają jak w każdy inny dzień.

Waloryzacja 500 plus: ile, kiedy

Zmiany w programie Rodzina 500 plus jednak będą i ogłoszone zostaną jeszcze w pierwszej połowie tego roku. Z nieoficjalnych informacji wynika, że mają być ważną częścią kolejnego programu rządu Mateusza Morawieckiego (Nowy Ład).
Najprawdopodobniej zwycięży koncepcja waloryzacji świadczenia – by nie traciło ono na swojej wartości. Nie rozstrzygnięta jest tylko kwestia czy będzie to mechanizm podobny do waloryzacji rent i emerytur (wskaźnik inflacji plus) czy waloryzacja kwotowa. Rozstrzygnięte za to ma być stały charakter: waloryzacja ma być regularna, wpisana w ustawę a nie akt jednorazowy.
Jednak nie ma mowy o szybkiej waloryzacji świadczenia 500 plus. Waloryzacja ma bowiem nastąpić dopiero za dwa lata, w 2023 roku.

ZUS komunikuje

Najbliższy okres świadczeniowy dla programu Rodzina 500+ będzie trwał od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku. Pamiętaj, aby złożyć wniosek na świadczenie dla Twojego dziecka.

Aby korzystać z 500+, trzeba co roku składać wniosek na kolejny okres świadczeniowy. Wnioski na ten okres, który trwa do 31 maja tego roku, możesz składać do końca maja.

Od 1 lutego 2021 roku możesz złożyć wniosek przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS):
na bieżący okres, który kończy się 31 maja 2021 roku,
na nowy okres, który obowiązuje od czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.
Kiedy otrzymasz pierwszą wypłatę

 • Jeśli złożysz wniosek:
 • od 1 lutego do 30 kwietnia 2021 roku – otrzymasz wypłatę za czerwiec do 30 czerwca,
 • w maju 2021 roku – otrzymasz wypłatę do 31 lipca,
 • w czerwcu 2021 roku – otrzymasz wypłatę do 31 sierpnia z wyrównaniem od czerwca,
 • w lipcu 2021 r. – otrzymasz wypłatę do 30 września z wyrównaniem od lipca,
 • w sierpniu 2021 r. – to otrzymasz wypłatę do 31 października z wyrównaniem od sierpniaNajbliższy okres świadczeniowy dla programu Rodzina 500+ będzie trwał od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku. Pamiętaj, aby złożyć wniosek na świadczenie dla Twojego dziecka.
Jak wynika z ogólnopolskiego monitoringu blisko 30 tys. cen ze stycznia tego i ubiegłego roku, największy wzrost odnotowały Produkty sypkie – 10,4%. Potem były tzw. Inne produkty – 7,5%, a za nimi znalazła się Chemia gospodarcza – 6,1%.

Rekordowe podwyżki cen podstawowych produktów: 25.02.2021. M...

Aby korzystać z 500+, trzeba co roku składać wniosek na kolejny okres świadczeniowy. Wnioski na ten okres, który trwa do 31 maja tego roku, możesz składać do końca maja.
Od 1 lutego 2021 roku możesz złożyć wniosek przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS):
na bieżący okres, który kończy się 31 maja 2021 roku,
na nowy okres, który obowiązuje od czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.

Koronawirus może trwać kilka tygodni, kilka miesięcy a są też objawy, które nie znikną nigdy. Jak wyjaśniają lekarze, niektóre objawy choroby są odczuwane długo po przebyciu COVID-19.Zjawisko jest wciąż badane i diagnozowane, niemniej już teraz lekarze wskazują kilka objawów, które utrzymują się długo i jest bardzo prawdopodobne, że nie znikną nigdy.Jakie to objawy? Zobacz na kolejnych zdjęciach >>>

Takie objawy COVID-19 mogą nigdy nie ustąpić, nawet po ozdro...

Ważna dla wszystkich zmiana w programie 500 plus.

– 1 lutego br. rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy drogą elektroniczną – przypomina minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zachęcając do jak najszybszego wnioskowania o świadczenie wychowawcze.

Program Rodzina 500+ to przyznane przez państwo 500 zł miesięcznie na każde dziecko. Od lipca 2019 roku mogą je otrzymać wszyscy rodzice, bez względu na wysokość dochodów. Aby je otrzymać, złóż wniosek. Poniżej wyjaśniamy szczegóły na temat świadczenia wychowawczego (500+).

Jakie są warunki
500 zł na każde dziecko otrzymasz niezależnie od dochodu. Na prawo do tego świadczenia nie ma już wpływu to, że pobierasz alimenty od ojca lub matki Twojego dziecka. Musisz tylko złożyć wniosek.

Jak, gdzie i kiedy złożyć wniosek
Aby otrzymać 500+, czyli świadczenie wychowawcze, złóż wniosek:

na obecny okres świadczeniowy – do 31 maja 2021 roku,
[

 • b]na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2021 roku do 31 maja 2022 roku[/b]
 • elektronicznie – od 1 lutego 2021 roku,
 • w urzędzie lub pocztą – od 1 kwietnia 2021 roku.
 • Jak złożyć wniosek elektronicznie

Wniosek przez internet możesz złożyć:
przez stronę swojego banku – jeśli masz konto internetowe (lista banków, w których możesz złożyć wniosek o świadczenie Rodzina 500+ przez stronę banku - link do strony Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej)
przez portal Empatia,
przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS)

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg podczas poniedziałkowego (25 stycznia br.) briefingu prasowego przypomniała, że dokładnie za tydzień – 1 lutego – rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500+”.

Podsumowując dotychczasowe działania programu minister Maląg zaznaczyła, że każdego miesiąca wsparcie trafia do 6,6 mln dzieci. Do tej pory do rodzin trafiło już ponad 134 mld zł. Z kolei długi okres finansowania – trwający od narodzin dziecka aż po osiągnięcie przez niego pełnoletniości – powoduje, że rodzina może otrzymać w sumie aż 108 tys. zł wsparcia na jedno dziecko.

Od 2021 r., prawo do świadczenia wychowawczego będzie ustalane, co do zasady na roczny okres świadczeniowy trwający od dnia 1 czerwca do dnia 31 maja następnego roku kalendarzowego.

ZADBAJ O PIENIĄDZE! Kliknij i przeczytaj!

Zasady i terminy składania i rozpatrywania wniosków o świadczenie wychowawcze w 2021 roku

Najbliższy okres świadczeniowy w ramach programu "Rodzina 500+" będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r.

W związku z rozpoczynającym się od 1 czerwca 2021 r. nowym okresem świadczeniowym 2021/2022 ruszy kolejny nabór wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na nowy okres.

Nowe 500 plus 2021: by zachować ciągłość wypłat

Jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres w terminie do 30 kwietnia 2021 r., przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2021 r. - co gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia od pierwszego miesiąca nowego okresu.

TEMATY DNIA! Kliknij i przeczytaj!

Nowe 500 plus 2021: wniosek w maju, wypłata dopiero w lipcu

W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 maja do 31 maja 2021 r., ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec i lipiec nastąpi nie później niż do 31 lipca 2021 r.

Nowe 500 plus 2021: wniosek w czerwcu, wypłata w sierpniu

W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca 2021 r., ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec, lipiec i sierpień, nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia 2021 r.

TEMATY DNIA! Kliknij i przeczytaj!

Jeśli osoba złoży wniosek w późniejszym terminie (po 30 czerwca 2021 r.), świadczenie wychowawcze zostanie przyznane i wypłacone od miesiąca złożenia wniosku.

W związku z tym, tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

 • W kolejnych miesiącach będzie obowiązywał następujący mechanizm::
 • w przypadku złożenia kompletnego wniosku w okresie od 1 lipca do 31 lipca 2021 r., przyznanie świadczenia następuje za miesiące od lipca, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do dnia 30 września 2021 r.,
 • w przypadku złożenia kompletnego wniosku w okresie od 1 sierpnia do 31 sierpnia, przyznanie świadczenia następuje za miesiące od sierpnia, a wypłata przyznanego świadczenia nastąpi najpóźniej do 31 października 2021r.,
 • w przypadku złożenia wniosku na nowy okres w kolejnych miesiącach, świadczenie będzie przyznawane od miesiąca, w którym rodzic złoży wniosek, a wypłaty przyznanego świadczenia realizowane będą co miesiąc na bieżąco.
Okazje

Szukasz prezentu dla dziewczyny, partnerki, żony?

miejsce #1

Miliarder do wzięcia

44,27 zł28,12 zł-36%
miejsce #4

Lauren Ralph Lauren

Naszyjnik 14N00086 Srebrny

Naszyjnik 14N00086 Srebrny

229,00 zł
miejsce #5

Lauren Ralph Lauren

Kolczyki 14G00023 Srebrny

Kolczyki 14G00023 Srebrny

199,00 zł
miejsce #6

Lauren Ralph Lauren

Kolczyki 14G00017 Srebrny

Kolczyki 14G00017 Srebrny

229,00 zł
miejsce #7

Lauren Ralph Lauren

Naszyjnik 14N00059 Złoty

Naszyjnik 14N00059 Złoty

519,00 zł
miejsce #14

Elisabetta Franchi

Klipsy OR-26B-27E2-V250 Złoty

Klipsy OR-26B-27E2-V250 Złoty

1 219,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Szukasz prezentu dla chłopaka, partnera, męża?

miejsce #6

Opinel

Opinel Vri 10

80,00 zł69,00 zł-14%
miejsce #7

DJI

Dji RC Pro

5 199,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Słodki prezent sprawdzi się na pewno

miejsce #1

Ferrero

Ferrero Giotto Praliny Z Kremem Orzechowym 27Sz

16,49 zł5,99 zł-64%
miejsce #2

Wawel

Wawel Tiki Taki Czekoladki 1Kg

49,90 zł30,90 zł-38%
miejsce #3

Mondelez

Milka Czekolada Mleczna Alpine Milk 100G

6,60 zł4,19 zł-37%
miejsce #4

Ferrero

Kinder Chocolate Kinder Czekolada 100G

6,99 zł4,88 zł-30%
miejsce #8

Gunz Praliny Owoce Morza 250G

17,86 zł13,99 zł-22%
miejsce #9

Lindt

Lindt Bombonierka Lindor Assorted 100G

17,60 zł13,65 zł-22%
miejsce #10

Milka

Milka Czekolada Mleczna Wholenuts 270G

14,29 zł11,48 zł-20%
miejsce #11

Storck

Merci Czekoladki Almond Green 250G

20,90 zł16,99 zł-19%
miejsce #13

Anthon Berg

Anthon Berg Plum In Madeira Czekoladki Śliwki W Maderze 220G

29,69 zł24,90 zł-16%
miejsce #14

Storck

Storck Merci Blue Bombonierka 250G

20,90 zł17,79 zł-15%
miejsce #15

Milka

Milka Czekolada Toffee Wholenuts 300G

13,75 zł11,99 zł-13%
miejsce #16

Anthon Berg

Anton Berg Buteleczki Z Likierami 250G

43,82 zł38,00 zł-13%
miejsce #17

Sir Williams

Sir Williams Zestaw prezentowy Royal, dzbanek + 8 herbat 25 g

79,00 zł68,87 zł-13%
miejsce #18

Nestle

Studentska Czekolada Mleczna z Wiśnią 180g

9,99 zł8,90 zł-11%
miejsce #19

Wedel

E Wedel Bombonierka Baryłki 200G

19,35 zł17,58 zł-9%
miejsce #20

Mozartkugeln kulki marcepanowe 300g

29,73 zł29,25 zł
Materiały promocyjne partnera

Książka w prezencie? Świetny pomysł

miejsce #4

U boku "Wołyniaka"

36,27 zł20,34 zł-44%
miejsce #5

Podróżownik. Karkonosze i Kotlina Kłodzka

25,91 zł14,80 zł-43%
miejsce #6

Kodeks wykroczeń. Komentarz [KSIĄŻKA]

257,76 zł155,35 zł-40%
miejsce #7

Brzechwa dzieciom. Dzieła wszystkie. Wiersze

78,21 zł47,42 zł-39%
miejsce #8

Cypr. Pascal Lajt

26,07 zł16,03 zł-39%
miejsce #9

Coś nowego

44,27 zł27,65 zł-38%
miejsce #10

Druga strona świata

55,07 zł34,95 zł-37%
miejsce #11

Filip II. Król nieprzezorny

58,64 zł37,10 zł-37%
miejsce #12

It Starts with Us

49,67 zł31,77 zł-36%
miejsce #13

Półprzewodnik po Polsce

38,99 zł25,09 zł-36%
miejsce #15

Albania W szponach czarnego orła

42,41 zł28,00 zł-34%
miejsce #16

Kaczyński i jego pajęczyna

54,70 zł38,58 zł-29%
miejsce #17

Ilustrowana kamasutra

35,65 zł25,73 zł-28%
miejsce #18

The Crush. Zanim nas przyłapią

35,92 zł25,75 zł-28%
miejsce #19

Śmierć, Bale i Skandale Gaworski Marek

39,75 zł33,43 zł-16%
miejsce #20

Dobranocki na pogodę i niepogodę

55,07 zł46,12 zł-16%
Materiały promocyjne partnera

Zmysłowe perfumy w dobrych cenach

miejsce #2

Jesus Del Pozo HALLOWEEN MAN 125ml

219,99 zł139,99 zł-36%
Materiały promocyjne partnera

Odrobina relaksu należy się każdemu

miejsce #2

Verk Group

Verk Group Masażer Do Ciała 15276

44,99 zł34,50 zł-23%
miejsce #3

Spacetronik

Spacetronik Pistolet Do Masażu Massage Gun Sp1100B Czarny

219,00 zł179,00 zł-18%
miejsce #7

Gotze&Jensen

GÖTZE & JENSEN FM500

189,99 zł
miejsce #19

Beurer

Beurer FB 50

378,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Black Friday 2022. Na jakie zniżki możemy liczyć?

Materiał oryginalny: PILNE! Będzie podwyżka 500 plus. Trzeba już złożyć nowy wniosek, by zachować ciągłość wypłat [25.02.2021] - Strefa Biznesu

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
23 stycznia, 13:28, Gość:

Jaka "pułapka"?

Od zawsze była aktualizacja wniosków co rok.

Dobrze, ze was już ten Orlen kupił, bo może przynajmniej będzie się Mona tu czegoś dowiedzieć, zamiast czytać nawiedzone brednie.

26 stycznia, 23:18, Przemo:

To już w prawdzie objawionej nie wystarczy Ci TV propaganda? Potrzebujesz jeszcze dziennik Wazelina? Nawet komuniści tego nie wymyślili, ale przyszedł towarzysz Jarek, co w czasach komuny byl gwiazda telewizji, gdy inni walczyli o demokracje, no i za tęsknił za tymi czasami.

3 lutego, 18:07, Gość:

Fakt że Niemcy wykupili większość mediów ale ta gadzinówka dzieliła głównie wrocławian

Ale już niedługo wróci w polskie ręce

Trzeba było to zrobić dużo wcześniej

Wrocław nigdy nie będzie pisowski. Precz że złodziejami!

G
Gość
23 stycznia, 13:28, Gość:

Jaka "pułapka"?

Od zawsze była aktualizacja wniosków co rok.

Dobrze, ze was już ten Orlen kupił, bo może przynajmniej będzie się Mona tu czegoś dowiedzieć, zamiast czytać nawiedzone brednie.

26 stycznia, 23:18, Przemo:

To już w prawdzie objawionej nie wystarczy Ci TV propaganda? Potrzebujesz jeszcze dziennik Wazelina? Nawet komuniści tego nie wymyślili, ale przyszedł towarzysz Jarek, co w czasach komuny byl gwiazda telewizji, gdy inni walczyli o demokracje, no i za tęsknił za tymi czasami.

Fakt że Niemcy wykupili większość mediów ale ta gadzinówka dzieliła głównie wrocławian

Ale już niedługo wróci w polskie ręce

Trzeba było to zrobić dużo wcześniej

P
Przemo
23 stycznia, 13:28, Gość:

Jaka "pułapka"?

Od zawsze była aktualizacja wniosków co rok.

Dobrze, ze was już ten Orlen kupił, bo może przynajmniej będzie się Mona tu czegoś dowiedzieć, zamiast czytać nawiedzone brednie.

To już w prawdzie objawionej nie wystarczy Ci TV propaganda? Potrzebujesz jeszcze dziennik Wazelina? Nawet komuniści tego nie wymyślili, ale przyszedł towarzysz Jarek, co w czasach komuny byl gwiazda telewizji, gdy inni walczyli o demokracje, no i za tęsknił za tymi czasami.

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie