Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłkarze amatorzy walczą w rozgrywkach Red Box

Brunon Kowalke
Z Maciejem Jankowiakiem, wiceprezesem SKF RED BOX rozmawia Paweł Durkiewicz

Trójmiasto to trzecie miejsce na mapie Polski, w którym planowane są rozgrywki ligowe dla dzieci ze szkół podstawowych Eurojunior. Organizatorem zmagań młodych zawodników jest Stowarzyszenie Kultury Fizycznej RED BOX. Dla niewtajemniczonych. Co to jest Eurojunior?
Eurojunior to rozgrywki, które organizujemy z myślą o uczniach szkół podstawowych w poszczególnych miastach i gminach. W zawodach biorą udział reprezentacje placówek oświatowych z klas od IV do VI. W Eurojuniorze mogą rywalizować zarówno drużyny złożone z chłopców jak i ekipy mieszane. Dziewczynki w wielu przypadkach są wiodącymi postaciami w zespołach.

Skąd pomysł zorganizowania Eurojuniora?

Chcemy naszymi działaniami wypełnić pewną lukę w sporcie młodzieżowym. Jeśli młody chłopak nie jest członkiem klubu, to jedyną formą rywalizacji jest ta toczona z kolegami na podwórku. My dajemy możliwość sprawdzenia się z rówieśnikami, a dodatkowo dbamy o to, by Eurojuniora odwiedzali trenerzy, byli i obecni piłkarze. Chcemy dać młodym zawodnikom szansę zaprezentowania swojego talentu.

Gdzie po raz pierwszy odbyły się zmagania w Lidze Szkół?
Wiosną 2011 roku zorganizowaliśmy Eurojuniora w Poznaniu. Pomysł chwycił i teraz uczniowie rywalizować będą już po raz trzeci. W kwietniu Liga Szkół zawita do Katowic. Wiemy, że w Gdyni jest bardzo dobry klimat dla Eurojuniora, projektem jest zainteresowany sam prezydent Wojciech Szczurek. Dopinamy sprawy organizacyjne i mamy nadzieję, że wystartujemy. Czynimy starania by zawody rozegrane zostały także w Gdańsku, Sopocie i innych pomorskich gminach.
Tam gdzie nie ma możliwości organizacji kilkutygodniowych rozgrywek, zapraszamy do udziału w jednodniowych Eurojunior - Grand Prix. Takie zawody odbyły się w Suchym Lesie i Obornikach, a wiosną dołączą Szamotuły. W grudniu, także w Suchym Lesie odbył się Turniej Mikołajowy na którym spotkały się szkolne reprezentacje z całej Wielkopolski, a udział w nim wzięło 500 dzieciaków, w kategoriach klas I-III i IV-VI. Na stałe w kalendarz wpisał się też "Dzień Dziecka na Sportowo".

Co takiego wyróżnia Eurojuniora spośród innych rozgrywek?
W każdym ośrodku ściśle współpracujemy z władzami miast i gmin. Tak było w przypadku Prezydenta Poznania, Urzędu Miasta Katowice, Wójta Gminy Suchy Las czy wreszcie burmistrzami Szamotuł i Obornik Wielkopolskich.
Naszym celem jest aktywizacja uczniów podstawówek - czyli mniej komputera, a więcej ruchu. Dodam, że udział w Eurojuniorze jest całkowicie bezpłatny. Po zakończeniu ligi organizujemy piknik połączony z rozdaniem pucharów, medali i nagród rzeczowych. Informacje o rozgrywkach pojawiają się w lokalnych mediach. Eurojunior ma specjalną zakładkę na stronie redboxsport.pl, a relacje z rozgrywek można oglądać w redboxtv.pl.

Jak zorganizować Eurojuniora?
Każde miasto czy gmina, które pomóc w organizacji Eurojuniora na Pomorzu serdecznie zapraszamy. My ze swej strony jesteśmy do dyspozycji. Koordynacją projektu na Pomorzu zajmuje się Gerard Putz - szef Lig Red BOX w Gdańsku. Można się z nim skontaktować telefonicznie (tel. 501 635 957), droga mailową (ligi [email protected]) lub spotkać w Markecie Sportowym RED BOX w Gdańsku przy ul. Traugutta 29. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do współpracy.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki