Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piłkarska przyszłość z LOTOSEM. Turniej LOTOS Junior Cup podsumowaniem całorocznej pracy

Paweł Stankiewicz
Paweł Stankiewicz
Fot. materiały prasowe
Program Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM wspiera mniejsze kluby i jest szansą rozwoju dla młodych zawodników, którzy marzą o karierze pokroju Roberta Lewandowskiego i innych znanych piłkarzy.

Inauguracja programu miała miejsce w 2012 roku w Bytowie. Wtedy włączony został pierwszy ośrodek zamiejscowy - klub U-2 Bytów. Aktualnie do programu należy 14 klubów, z czego 12 zlokalizowanych jest w województwie pomorskim oraz po jednym w warmińsko-mazurskim i podlaskim. Te ośrodki uczestniczące w programie, to: KS Gryf Słupsk, Klub Piłkarski Starogard, MKS Chojniczanka Chojnice, Pomezania Malbork, GOSRiT Luzino, LKZ Żuławy Nowy Dwór Gdański, Jaguar Gdańsk, Concordia Elbląg, Jantar Ustka, U2 Bytów, Cartusia Kartuzy, Pruszcz Gdański, MOSP Białystok. W tym roku zaplanowane jest otwarcie dwóch kolejnych ośrodków, które przystąpią do programu Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM. To Jasło oraz Czechowice-Dziedzice.

Po raz pierwszy stypendia sportowe zostały ufundowane w 2013 roku, a ich uroczyste wręczenie miało miejsce przy okazji turnieju LOTOS Junior Cup. Do tej pory przyznano w sumie 1,3 tysiąca stypendiów. W programie szkolonych jest blisko trzy tysiące dzieci, zarówno chłopców jak i dziewczynek. Każdy z klubów corocznie otrzymuje kilkaset sztuk różnego rodzaju sprzętu sportowego, jak koszulki treningowe, meczowe, dresy, ortaliony, getry czy sprzęt treningowy. Od 2014 roku najzdolniejsi młodzi piłkarze szkolą się podczas darmowego letniego obozu organizowanego przez Akademię Piłkarską LG. Bierze w nim udział ok. 50-60 chłopców.

CZYTAJ TAKŻE: Feta Lechii na Długim Targu

- Grupa LOTOS od lat wspiera polski sport. Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM to program, który upowszechnia piłkę nożną wśród najmłodszych. Nie tylko koncentruje się na szukaniu największych talentów z predyspozycjami do zawodowego sportu. Obejmuje też tych, którzy chcą grać w piłkę na poziomie amatorskim, po prostu dla przyjemności. Obecnie trenuje około 3000 młodych piłkarzy - chłopców i dziewcząt. Nad formą zawodników czuwa ponad 120 trenerów w 14 ośrodkach w formie klubów partnerskich oraz w Akademii Piłkarskiej LG, która jest operatorem programu. Najbardziej utalentowani zawodnicy docelowo mają trafiać do młodzieżowych reprezentacji województw, młodzieżowych reprezentacji Polski czy zawodowych klubów piłkarskich. I to się udaje. Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM to także szkolenia, zakup sprzętu treningowego i sportowego, wyjazdy na obozy oraz stypendia sportowe dla zawodników. Misją programu jest nie tylko zdobywanie umiejętności piłkarskich. To także wychowanie, kształtowanie postawy prozdrowotnej i patriotycznej, a także przestrzeganie zasad fair play - mówi Jarosław Wittstock, Wiceprezes Zarządu ds. Korporacyjnych Grupy LOTOS.

Podsumowaniem działalności programu jest turniej dla 12-latków LOTOS Junior Cup. Pierwszy taki turniej rozegrany został w 2013 roku i od tego czasu rozgrywany jest corocznie dla drużyn z ośrodków, które należą do programu. W tym roku 23 czerwca na Stadionie Energa Gdańsk odbędzie się jego szósta edycja. Podczas rywalizacji drużyn uczestniczących w programie trenerzy klubowi widzą w jaki sposób postępuje proces związany ze szkoleniem. W poszczególnych ośrodkach w kategorii U-13 trenuje ok. 25 zawodników, a każdy z zespołów może mieć ich 12 na turniej LOTOS Junior Cup. Drużyny na co dzień rywalizują w wojewódzkich ligach i na tej podstawie trenerzy wyłaniają kadry zawodnicze na turniej. Zresztą program Piłkarska Przyszłość z LOTOSEM jest na tyle rozbudowany, że kluby z poszczególnych ośrodków mogły podnieść u siebie jakość szkolenia, a zespoły występują także w wyższych ligach wojewódzkich, niż te przeznaczone dla 12-latków. Warto też wspomnieć, że poza rozwojem mniejszych ośrodków, w ramach programu powstał też klub UKS LOTOS Gdańsk, który współtworzony jest z Pomorskim Związkiem Piłki Nożnej. Zrzesza obecnie najzdolniejszych zawodników należących do programu, przede wszystkim z rocznika 2005, choć jest też kilku o rok młodszych. Zawodnicy spoza Trójmiasta mieszkają w internacie, a cała drużyna chodzi do jednej klasy.

CZYTAJ TAKŻE: Lechia z medalem po 63 latach

Drużyna jest liderem tabeli w I lidze wojewódzkiej C2 Trampkarz, a w 21 meczach doznała zaledwie jednej porażki. W 2019 roku prowadzony będzie nabór do kolejnej klasy klubu UKS LOTOS Gdańsk dla dzieci urodzonych w 2006 roku i ewentualnie w 2007.

Radość Lechii Gdańsk po zdobyciu Pucharu Polski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki