Piłka ręczna. Polska - Francja 8.03.2023 r. Biało-czerwoni dostali surową lekcję od Francji. Atmosfera na trybunach Ergo Areny była świetna

Polska - Francja
Polska - Francja Karolina Misztal
Polska przegrała z Francją 28:38 (11:22) w Ergo Arenie w meczu eliminacji mistrzostw Europy 2024. Biało-czerwoni nie mieli szans w starciu z mistrzami olimpijskimi i wicemistrzami świata, ale w drugiej połowie z dobrej strony pokazał się młody bramkarz Marcel Jastrzębski. W zespole Francji klasą błysnęli Dylan Nahi oraz Dika Mem.

To było zupełnie inne spotkanie pomiędzy reprezentacjami Polski i Francji niż tamto, które zostało rozegrane w styczniu w Katowicach podczas mistrzostw świata. Wtedy biało-czerwoni postawili się mistrzom olimpijskim i przegrali tylko 24:26. Tym razem o tak wyrównanej grze nie mogło być mowy. Spotkanie w gdańsko-sopockiej Ergo Arenie było występem jednego aktora. Oczywiście nasza reprezentacja zagrała w nieco innym składzie, bowiem po mundialu karierę reprezentacyjną zakończyli Przemysław Krajewski, Piotr Chrapkowski i Tomasz Gębala. Do tego doszły kontuzje Michała Olejniczka, Ariela Pietrasika czy Michała Daszka.

Francuzi pokazali dużą klasę będąc zespołem zdecydowanie lepszym. Kolejne bramki zdobywali Dika Mem, Nedimi Remili czy Dylan. Nahi. Biało-czerwoni z kolei mieli ogromne problemy w ofensywie. Nic dziwnego, że od stanu 1:1 aktualni mistrzowie olimpijscy i wicemistrzowie świata zaczęli powiększać przewagę i po kwadransie prowadzili już 12:5. Bezradność biało-czerwonych była porażająca, a różnica klas ogromna. Przewaga rosła w oczach i ostatecznie Francja wygrała pierwszą połowę aż 22:11.
Na medal spisała się z pewnością publiczność w Ergo Arenie. Atmosfera podczas meczu była fantastyczna, a hala została wypełniona niemal w komplecie. Nie brakowało zatem głośnego dopingu dla biało-czerwonych i zabawy na trybunach nawet jak naszej drużynie nie szło na parkiecie. W przerwie meczu uhonorowani zostali byli znakomici reprezentantów kraju, jak Karol Bielecki, Patryk Kuchczyński, Tomasz Tłuczyński, Marcin Lijewski i Mariusz Jurkiewicz, który aktualnie jest trenerem Torusa Wybrzeża Gdańsk.

Francuzi przystąpili do drugiej połowy znacznie bardziej rozluźnieni, a biało-czerwoni potrafili to wykorzystać. Do tego dobrze zaczął bronić blisko 20-letni Marcel Jastrzębski z Orlenu Wisły Płock, który jednak trochę na wyrost został wybrany zawodnikiem meczu. W 45 minucie po rzucie Arkadiusza Ossowskiego reprezentacja Polski przegrywała 22:28. Na więcej naszej drużyny nie było już stać. Zwłaszcza, że Francuzi w końcowym kwadransie znowu podkręcili tempo i ostatecznie wygrali mecz różnicą dziesięciu trafień. Bardzo dobry mecz rozegrał Nahi, autor dziesięciu goli. Bardzo przyjemnie patrzyło się na grę tego skrzydłowego, który świetnie bawił się grą w piłkę ręczną. Forma Francuza może cieszyć kibiców w Kielcach, bo to zawodnik Industrii. Kolejnym zawodnikiem, który zasłużył na wyróżnienie był z pewnością Dika Mem. To zawodnik o fantastycznej koordynacji ruchowej i możliwościach rzutowych. Po meczu zawodnicy obu drużyn podziękowali za doping fantastycznej publiczności w Ergo Arenie. A już w sobotę rewanż we Francji.

Francja z kompletem zwycięstw zajmuje pierwsze miejsce w grupie eliminacji Euro 2024. Polska zajmuje drugie miejsce dzięki wgranym nad Włochami i Łotwą. Dwie najlepsze drużyny z grupy wywalczą awans do turnieju finałowego, który w styczniu przyszłego roku zostanie rozegrany w Niemczech.

Polska - Francja 28:38 (11:22)

Polska: Mateusz Kornecki, Marcel Jastrzębski - Damian Przytuła, Piotr Jędraszczyk 2, Krzysztof Komarzewski, Patryk Walczak 4, Bartłomiej Bis, Szymon Sićko 3, Arkadiusz Ossowski 2, Andrzej Widomski 5, Jan Czuwara 2, Kamil Syprzak 1, Arkadiusz Moryto 4, Maciej Gębala 1, Szymon Działakiewicz 2, Mikołaj Czapliński 1

Francja: Vincent Gerard, Remi Desbonnet - Aymeric Minne, Nedim Remili 4, Elohim Prandi 3, Melvyn Richardson 3, Dika Mem 6, Nicolas Tournat 1, Kentin Mahe 1, Timothey N'Guessan 2, Luka Karabatić 2, Ludovic Fabregas 2, Valentin Porte 2, Benoit Kounkoud 1, Dylan Nahi 10, Thibaud Briet 1

60 min. - koniec meczu! Polska przegrała z Francją 28:38

59 min. - gol Ossowskiego. Polska - Francja 28:38

58 min. - Polska - Francja 27:38

56 min. - Polska - Francja 26:36

53 min. - gola zdobył Nahi. Polska - Francja 26:34

52 min. - gol Walczaka. Polska - Francja 26:33

50 min. - gola zdobywa Nahi. Polska - Francja 25:33

49. min. - celny rzut Mema 25:32

48 min. - i za chwilę rzuca Sićko. Polska - Francja 25:31

48 min. - kolejny raz trafia Mem. Polska - Francja 24:31

47 min. - odpowiedź Walczaka. Polska - Francja 24:30

46 min. - gol Widomskiego. Polska - Francja 23:29

45 min. - trafia Ossowski. Polska - Francja 22:28

43 min. - ponownie Widomski. Polska - Francja 21:28

42 min. - trafia Mem, ale szybko odpowiada Widomski. Polska - Francja 20:28

41 min. - i ponownie Walczak. Polska - Francja 19:27

40 min. - trafił Walczak. Polska - Francja 18:27

39 min. - z drugiej linii trafił Sićko, ale odpowiada Fabregas. Polska - Francja 17:27

38 min. - gola zdobył Nahi. Polska - Francja 16:26

38 min. - trafił Bis. Polska - Francja 16:25

36 min. - a teraz gol Widomskiego. Polska - Francja 15:25

36 min. - ze skrzydła trafia Kounkoud. Polska - Francja 14:25

35 min. - Moryto wykończył kontrę. Polska - Francja 14:24

34 min. - po kontrze rzuca Karabatić. Polska - Francja 13:24

33 min. - trafia Nahi. Polska - Francja 13:23

31 min. - szybkie gole Sićki i Moryty! Polska - Francja 13:22

31 min. - Polacy zaczęli drugą połowę

30 min. - koniec pierwszej połowy. Polska - Francja 11:22

29 min. - z kontry trafia Remili. Polska - Francja 11:22

29 min. - ponownie trafia Richardson. Polska - Francja 11:21

28 min. - celnie rzuca Prandi. Polska - Francja 11:20

27. - bramka Działakiewicza. Polska - Francja 11:19

26 min. - gol Karabaticia. Polska - Francja 10:19

25 min. - trafił Remili. Polska - Francja 10:18

24 min. - skutecznie Działakiewicz. Polska - Francja 10:17

23 min - trafił efektownie Richardson. Polska - Francja 9:17

22 min. - Gerard obronił karnego Czuwary

21 min. - ponownie Prandi. Polska - Francja 9:16

21 min. - gol Jędraszczyka. Polska - Francja 9:15

20 min. - szczęśliwie trafił Prandi. Polska - Francja 8:15

20 min. - Czuwara trafia z karnego. Polska - Francja 8:14

18 min. - skutecznie Nahi. Polska - Francja 7:14

18 min. - Moryto trafia z kontry. Polska - Francja 7:13

17 min. - na gola Mema odpowiada Czuwara. Polska - Francja 6:13

15 min. świetnie rzucił Mem. Polska - Francja 5:12

14 min. - znowu skutecznie N'Guessan. Polska - Francja 5:11

13 min. - skutecznie Remili. Polska - Francja 5:10

11 min. - Gerard obronił karnego Syprzaka

11 min. - karny i kara dla Karabaitcia

11 min. - N'Guessan. Polska - Francja 5:9

10 min. - Moryto nie wykorzystał karnego, ale piłka wróciła do niego i skutecznie skończył akcję. Polska - Francja 5:8

9 min. - ponownie Nahi z kontry. Polska - Francja 4:8

8 min. - gol Syprzaka, a z chwilę obrona Korneckiego. Polska - Francja 4:7

7 min. - strata piłki i z kontry rzuca Nahi. Polska - Francja 3:7

7 min. - ze skrzydła rzuca Porte. Polska - Francja 3:6

6 min. - z koła trafia Gębala. Polska - Francja 3:5

5 min. - kara dla Bisa, a gola zdobywa Tournat. Polska - Francja 2:5

4 min. - skutecznie rzucają Nahi i Jędraszczyk. Polska - Francja 2:4

4 min. - odpowiadają Remili i Mem. Polska - Francja 1:3

3 min. - skutecznie odpowiada Widomski. Polska - Francja 1:1

2 min. - trafia Mem. Polska - Francja 0:1

2 min. - Sićko nieskutecznie z drugiej linii

1 min. - świetnie Kornecki w bramce

1 min. - początek meczu