18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pikselowy Lech Wałęsa

Katarzyna Szcześniak
Tak będzie wyglądał gotowy wizerunek Lecha Wałęsy złożony z pikseli
Tak będzie wyglądał gotowy wizerunek Lecha Wałęsy złożony z pikseli
Na bocznej ścianie bloku przy ulicy Pilotów 17 na gdańskiej Zaspie, w którym w latach 80. mieszkał Lech Wałęsa z rodziną, powstaje mural (malarstwo ścienne) przedstawiający jego podobiznę. Autorem projektu jest gdański artysta Piotr Szwabe.

Prace nad portretem o powierzchni 150 m kw. mają zakończyć się do 21 listopada, tak by był gotowy na 25 rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla w grudniu.
Pomysł takiego uhonorowania gdańskiego noblisty wyszedł od Biura Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016.

- Portret Lecha Wałęsy będzie pierwszym muralem zaczynającym cały cykl, bo chcemy na Zaspie stworzyć Europejskie Centrum Murali - opowiada Romuald Pokojski z Biura Europejskiej Stolicy Kultury Gdańsk 2016. - Centrum Murali miałoby być gotowe w 2016 roku, ale pierwszy festiwal murali chcemy zrobić już w maju lub czerwcu 2009 roku.
Twarz Lecha Wałęsy będzie przedstawiona w formie pikseli. Artysta nie chciał malować tradycyjnego portretu.

- Nie chciałem malować realistycznej twarzy Lecha Wałęsy - tłumaczy Piotr Szwabe. - Estetyka tych pikseli ma być taka bardziej nawiązująca do jego wizerunku niż narzucająca coś. Wałęsa to jedyny Polak, który dostał Pokojową Nagrodę Nobla, a mimo to ma wielu przeciwników, ludzie różnie reagują i dlatego chciałem, żeby ta jego podobizna nie była zbyt dosłowna.

Gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości wielokrotnie krytykowali Lecha Wałęsę, zarzucając mu współpracę z SB pod pseudonimiem "Bolek", chcieli nawet, by miasto przeznaczyło specjalne środki na pomoc osobom poszkodowanym przez TW "Bolka". A co sądzą o uhonorowaniu noblisty portretem na bloku, w którym mieszkał?

- To, że Lech Wałęsa otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, jest faktem i nie ma tutaj czego krytykować - przyznaje Kazimierz Koralewski, szef klubu PiS w gdańskiej Radzie Miasta. - Nie miałem żadnych sygnałów sprzeciwu co do powstawania tego portretu. Mamy za to zastrzeżenia co do innych aspektów przeszłości Lecha Wałęsy, ale to zupełnie inna sprawa.
Ściana ma 150 metrów kwadratowych, maluje ją dwóch artystów: Piotr Szwabe i Artur Trzciński. Pracują codziennie po 7-8 godzin, by zdążyć na czas. - To nie jest trudne, ale bardzo żmudne - przyznaje Artur Szwabe. - Trzeba dobrze podzielić kwadraty i pilnować kolorów. No i musimy się spieszyć.

Oprócz twarzy Wałęsy złożonej z pikseli powstanie także napis "Dnia 10 grudnia 1983 roku Lech Wałęsa otrzymuje Pokojową Nagrodę Nobla". Łączny koszt przedsięwzięcia to ok. 15 tys. złotych.

Do Gdańska zjadą nobliści
W ramach obchodów 25-lecia przyznania Lechowi Wałęsie Nagrody Nobla 6 grudnia odbędzie się w Gdańsku konferencja "Solidarność dla Przyszłości". Wezmą w niej udział takie osobistości jak Dalajlama XIV, Michaił Gorbaczow, Adolfo Perez Esquivel, Frederik Willem de Klerk, Szirin Ebadi, José Ramos-Horta oraz młodzież z całego świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki