21 maja w 32 miejscowościach zorganizowane zostały pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”. Malbork był jedną z dwóch lokalizacji na Pomorzu oprócz Lęborka. Magnesem, który miał przyciągać mieszkańców i turystów, był pokaz różnego rodzaju sprzętu wojskowego i wyposażenia indywidualnego żołnierzy.
Oblegany był zwłaszcza parking przy Muzeum Miasta Malborka, gdzie swoje pojazdy bojowe zaparkowała 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana. Wszystkie cieszyły się zainteresowaniem, a szczególnie dużo pracy mieli żołnierze wpuszczający chętnych do działa samobieżnego. Tam dosłownie ustawiały się kolejki.
Z indywidualnym wyposażeniem żołnierza można było się zapoznać na placu Jagiellończyka, gdzie swoje stanowiska przygotowały m.in. 22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku, 49 Baza Lotnicza w Pruszczu Gdańskim, 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, Żandarmeria Wojskowa Oddział w Elblągu.
Organizatorzy przygotowali też część artystyczną, którą otworzyła orkiestra wojskowa z Elbląga. Później na scenie zaprezentowali się wokaliści Riwiery - zespołu reprezentacyjnego Marynarki Wojennej, Zespół Pieśni i Tańca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego „Malbork” działający w Klubie 22 BLT, grupa wokalna Folk z 22 BLT, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Malborku.
Było też coś dla ciała. Zgłodniali mogli posilić się żołnierską grochówką.
Piknik był przede wszystkim okazją do promocji nowej formy służby w armii, czyli dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, wprowadzonej na mocy ustawy o obronie Ojczyzny. Wojskowe Centrum Rekrutacji w Malborku przygotowało mobilny punkt rekrutacyjny, w którym można było uzyskać niezbędne informacje. Przedstawiciele WCR przekazywali wszystkie szczegóły na jej temat: ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu można też już było wypełnić wniosek o powołanie.
Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby będzie zarabiał 4560 zł miesięcznie na rękę.
Po 28-dniowym szkoleniu zakończonym przysięgą rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy. W tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany. Żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie - wyjaśnia mjr Jacek Kaczmarski, oficer prasowy WCR w Malborku.
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?