Piknik wojskowy w Malborku. Pokaz sprzętu militarnego, występy artystyczne i promocja nowej formy służby

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Sobota (21 maja) w Malborku przebiegała pod znakiem munduru. Wojskowe Centrum Rekrutacji zaprosiło mieszkańców i turystów na piknik wojskowy w centrum miasta.

21 maja w 32 miejscowościach zorganizowane zostały pikniki wojskowe pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”. Malbork był jedną z dwóch lokalizacji na Pomorzu oprócz Lęborka. Magnesem, który miał przyciągać mieszkańców i turystów, był pokaz różnego rodzaju sprzętu wojskowego i wyposażenia indywidualnego żołnierzy.

Oblegany był zwłaszcza parking przy Muzeum Miasta Malborka, gdzie swoje pojazdy bojowe zaparkowała 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana. Wszystkie cieszyły się zainteresowaniem, a szczególnie dużo pracy mieli żołnierze wpuszczający chętnych do działa samobieżnego. Tam dosłownie ustawiały się kolejki.

Z indywidualnym wyposażeniem żołnierza można było się zapoznać na placu Jagiellończyka, gdzie swoje stanowiska przygotowały m.in. 22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku, 49 Baza Lotnicza w Pruszczu Gdańskim, 7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej, Żandarmeria Wojskowa Oddział w Elblągu.

Organizatorzy przygotowali też część artystyczną, którą otworzyła orkiestra wojskowa z Elbląga. Później na scenie zaprezentowali się wokaliści Riwiery - zespołu reprezentacyjnego Marynarki Wojennej, Zespół Pieśni i Tańca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego „Malbork” działający w Klubie 22 BLT, grupa wokalna Folk z 22 BLT, uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Malborku.
Było też coś dla ciała. Zgłodniali mogli posilić się żołnierską grochówką.

Piknik był przede wszystkim okazją do promocji nowej formy służby w armii, czyli dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, wprowadzonej na mocy ustawy o obronie Ojczyzny. Wojskowe Centrum Rekrutacji w Malborku przygotowało mobilny punkt rekrutacyjny, w którym można było uzyskać niezbędne informacje. Przedstawiciele WCR przekazywali wszystkie szczegóły na jej temat: ile trwa, kto może do niej przystąpić i na czym polega. Na miejscu można też już było wypełnić wniosek o powołanie.

Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby będzie zarabiał 4560 zł miesięcznie na rękę.

Po 28-dniowym szkoleniu zakończonym przysięgą rozpocznie szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy. W tym czasie będzie miał wybór – nie musi być skoszarowany. Żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie - wyjaśnia mjr Jacek Kaczmarski, oficer prasowy WCR w Malborku.

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie