MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pikieta mieszkańców Ujeściska przed gdańskim Sądem Okręgowym. Domagają się aresztu dla drugiego z byłych prezesów. Zobaczcie zdjęcia

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Mieszkańcy Ujeściska protestujący przed gdańskim Sądem Okręgowym
Mieszkańcy Ujeściska protestujący przed gdańskim Sądem Okręgowym Karolina Misztal
"Maciej S. oszustem jest" i "Nie ma pozwolenia na dalsze mataczenia" - takie okrzyki wznosili przed gdańskim Sądem Okręgowym we wtorek mieszkańcy Ujeściska. Domagają się, by drugi z byłych prezesów spółdzielni mieszkaniowej, zatrzymanych w ubiegłym tygodniu przez policję, trafił do aresztu.

W piątek 3.07.2020 policja na polecenie Prokuratury Okręgowej zatrzymała Grzegorza H. oraz Macieja S. - byłych prezesów zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej "Ujeścisko". W sobotę 4.07.2020 obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty m.in. działań na szkodę spółdzielni i wyrządzenia jej szkód. Grozi im nawet 10 lat więzienia.

W niedzielę 5.07.2020 Grzegorz H., który usłyszał 8 zarzutów, trafił na 3 miesiące do aresztu. Maciej S., który ma 2 zarzuty, do aresztu nie trafił.

Mieszkańcy Ujeściska obawiają się, że może to zostawić pole do mataczenia oraz do dalszych działań Macieja S. na szkodę spółdzielni, w której pojawiał się już po tym jak przestał być prezesem.

We wtorek 07.07.2020 grupa mieszkańców protestowała przed budynkiem Sądu Okręgowego w Gdańsku. Domagali się aresztu dla Macieja S.

- W sobotę postawiono im zarzuty m.in. wyrządzenia szkód majątkowych wielkich rozmiarów i skierowano do sądu wnioski o tymczasowy areszt. W niedzielę sąd zdecydował o wypuszczeniu Macieja S. na wolność. W naszym poczuciu to decyzja skandaliczna - wołał przez megafon Dariusz Kamrowski, prowadzący demonstrację. - 29 maja tego roku pan Maciej S. bezprawnie z bandytami włamał się do siedziby spółdzielni. Jedynie dzięki determinacji mieszkańców udało się odzyskać budynek. Następnie 23 czerwca Maciej S. podszywając się pod władze spółdzielni złożył w sądzie wniosek, który zdaniem obecnego zarządu, szkodził spółdzielni. Chciał oszukać sąd i państwo polskie! Kilka tygodni temu Maciej S. złożył w banku, w którym nasza spółdzielnia ma konto, skargę na dyrektora banku.

W naszym odczuciu są dowody na mataczenie ze strony Macieja S. W Gdańsku walczyliśmy o miasto wolności, a nie o wolność dla oszustów. Mieszkańcy Gdańska walczyli o wolne sądy, a nie o sądy, które na wolność wypuszczają sprawców szkód wielkich rozmiarów - dodał Kamrowski.

- Przyszliśmy tu dlatego, że prokuratura złożyła wniosek o zatrzymanie pana S., a sąd oddalił ten wniosek. My się z tym nie zgadzamy. Pan S. działał wielokrotnie na szkodę spółdzielni. Dopuścił się kilku przestępstw na nas w postaci napadu na spółdzielnię z grupą z Łodzi. W czerwcu złożył do sądu wniosek o sanację fałszując dokumentację jakoby był członkiem zarządu. Chciał uniknąć odpowiedzialności - mówiła mieszkanka Ujeściska Barbara Czajkowska.

Na miejscu był Cezary Pawłowicz - obecny prezes spółdzielni, który wspierał mieszkańców. Jak powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" obecnie zadłużenie spółdzielni wynosi ok. 30 mln zł.

- Jeżeli chodzi o członków spółdzielni to banki podchodzą wyrozumiale. Jedyny bank jaki udzielił kredytu to SKOK. Spotkanie z wiceprezydentem Piotrem Grzelakiem w ubiegłym tygodniu miało na celu omówienie aktualnej sytuacji oraz zawarcie ugód ze spółkami miejskimi. Na tę chwilę zawarliśmy 41 aktów notarialnych na nieruchomości w inwestycji Płocka Park. Chcemy podpisać ich łącznie 55. Będziemy próbowali stopniowo dokończyć kolejne inwestycje lub znaleźć drogę prawną by ci ludzie mieli mieszkania - mówił Cezary Pawłowicz.

Jak powiedział nam prokurator Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku zażalenie na decyzję sądu zostanie złożone. Prokuratura ma na to jednak 7 dni od decyzji sądu.

Co się dzieje w Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko?

W połowie lutego w siedzibie spółdzielni, na wniosek jej wierzyciela, pojawił się komornik w celu wykonania czynności egzekucyjnych wobec wierzyciela. W tym czasie do spółdzielni przyszedł prokurator, który w asyście policji zabezpieczył dokumenty dotyczące nieprawidłowości przy realizacji poniższych inwestycji:

  • 1. Płocka Park I i Płocka Premium przy ul. Płockiej,
  • 2. Przy Oczkach przy ul. Przemyskiej,
  • 3. August przy ul. Przemyskiej,
  • 4. Na Stoku przy ul. Przemyskiej,
  • 5. Wietrzne Wzgórze pomiędzy ul. Płocką i Przemyską,
  • 6. Budynek Przy Lesie przy ul. Kaliskiej,
  • 7. Płocka Park II (inwestycja zakończona).

Śledztwo od grudnia 2019 nadzoruje gdańska Prokuratura Okręgowa. Spółdzielnia jest zadłużona. Wykonawca inwestycji żąda od niej 2,7 mln zł.

Na początku marca 2020 r. wszczęto lustrację spółdzielni, którą na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej prowadzą lustratorzy z Warszawy i z Poznania. Dzień po rozpoczęciu tego procesu poseł PiS Kacper Płażyński, który wraz z radnym Przemysławem Majewskim, jest zaangażowany w pomoc prawną mieszkańcom, wystąpił o spotkanie w sprawie problemów spółdzielni z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Krótko potem wybuchła jednak epidemia koronawirusa, która zahamowała te działania. To także oni wnioskowali o lustrację spółdzielni.

27.04.2020, kilka dni po zmianie zarządu, w siedzibie spółdzielni znaleziono podsłuchy. Mieszkańcy w tym czasie prowadzili na miejscu sąsiedzkie dyżury, gdyż obawiali się powrotu poprzednich członków zarządu. Krótko wcześniej Macieja S. oraz Rafała Nowaka w zarządzie zastąpili Cezary Pawłowicz oraz Michał Zając.

W czwartek, 28.05.2020, informowaliśmy, że zadłużenie spółdzielni sięga już nawet[b] 30 mln zł. Dzień później do spółdzielni przyszedł z obstawą jej były prezes Maciej S.. Jeden z towarzyszących mu mężczyzn - 45-letni były policjant z Łodzi - został schwytany przez gdańską policję. Usłyszał zarzut nielegalnego posiadania broni oraz naruszenia nietykalności cielesnej.[/b]

W czerwcu przed siedzibą Prokuratury Okręgowej w Gdańsku odbył się protest mieszkańców Ujeściska, którzy domagali się od śledczych bardziej zdecydowanych działań wobec poprzednich zarządów spółdzielni. Mieszkańcy mieli ze sobą kukły z wizerunkami byłych prezesów.

Niedawno w zarządzie spółdzielni doszło do kolejnej zmiany. Do Cezarego Pawłowicza i Michała Zająca dołączyła Marzena Baranowska-Ćwiklińska.

We wtorek 30.06.2020 wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak poinformował na Facebooku, że w siedzibie Rady Miasta Gdańska odbyło się spotkanie z władzami spółdzielni oraz przedstawicielami jednostek miejskich.

Jak powiedział nam wiceprezydent Piotr Grzelak, rozmowy dotyczyły spłaty zadłużeń wobec miasta oraz uregulowania zaległości m.in. za wodę i wywóz śmieci.

- Od momentu, kiedy pojawiły się informacje o kłopotach spółdzielni miasto wspiera mieszkańców w próbie naprawy sytuacji - mówi nam wiceprezydent Piotr Grzelak. - Jesteśmy z nimi w stałym kontakcie, zorganizowaliśmy i uczestniczyliśmy w spotkaniu w Związku Rewizyjnym w Warszawie. Dzięki determinacji mieszkańców udało się dokonać zmiany władz spółdzielni. Przed nowym zarządem stoi wiele wyzwań. Poza rozliczeniem osób odpowiedzialnych za doprowadzenie do obecnej sytuacji, kluczowe jest ustabilizowanie sytuacji finansowej. Najważniejszym celem spotkania było przede wszystkim zatrzymanie rosnących zobowiązań. Rozmawialiśmy o możliwościach zawarcia ugód i restrukturyzacji zadłużenia wobec miasta oraz jednostek miejskich. Ich zawarcie jest kluczowe dla wstrzymania naliczania odsetek.

Egzekucja dotychczasowe długu mogłaby doprowadzić do dalszych problemów spółdzielni, a tego przede wszystkim chcemy uniknąć. Widać, po stronie nowego zarządu determinację do wyprowadzenia sytuacji na prostą i miasto chce ten proces wspierać - dodaje wiceprezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki