Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piesza ścieżka przyrodnicza we Wdzydzach Kiszewskich

Joanna Surażyńska
Na północ od Wdzydz Kiszewskich można przenieść się w magiczny świat przyrody. A wszystko za sprawą wyjątkowej pieszej ścieżki przyrodniczej we Wdzydzach. Liczy ona 4 kilometry. Na szlaku znajduje się osiem przystanków z ławkami i wiatą. Jest to doskonała okazja, aby poznać wspaniałą przyrodę Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Miłośnicy flory i fauny spotkają tutaj wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Jednak to nie jedyna atrakcja, która czeka na miłośników spacerów. Po drodze warto zobaczyć także zabytkową zabudowę wsi kaszubskiej w Muzeum Kaszubskim Parku Etnograficznym im. Teodory i Izydora Gulgowskich.

Nie można również ominąć 36-metrowej wieży widokowej, z której najlepiej podziwiać Krzyż Jezior Wdzydzkich. Szlak rozpoczyna się przy muzeum we Wdzydzach Kiszewskich. To właśnie tam znajduje się dokładna mapa trasy. Kierując się strzałkami skręcamy w prawo przy pensjonatach, idziemy wzdłuż jez. Jeziorko i dochodzimy do pierwszego przystanku z tablicą "Ochrona przyrody w WPK". Tam też znajduje się ławka, na której można zrobić pierwszą przerwę podczas wędrówki. Kierując się dalej na północ, po prawej stronie natrafimy na wilgotne łąki, poprzedzielane fragmentami terenów bagiennych. W tym też momencie wkraczamy do lasu.

Pierwszy leśny przystanek znajduje się przy lesie bagiennym, który jest rzadkim okazem na terenie parku. To właśnie tutaj można podziwiać niespotykaną kępową strukturę dna olsu (las bagienny, olchowy). Na kolejny przystanek natkniemy się nad brzegiem jez. Jelenie. Warto dodać, że jest to północne ramię Krzyża Jezior Wdzydzkich. Ten akwen wodny, jak i inne zamieszkuje wiele gatunków ptaków wodnych.

Trudno dostępne, często zalesione i porośnięte szuwarem brzegi są miejscem gniazdowania m.in. kaczek krzyżówek, łabędzi niemych, perkozów, traczy nurogęsi itd. Od tego momentu szlak prowadzi po stromej skarpie, kilka metrów nad taflą wody. Trzeba tu szczególnie zadbać o ostrożność. Na końcu znajduje się kolejna wiata z tablicą informacyjną "Jezioro Jelenie". To doskonała okazja, by zrobić przerwę na podziwianie panoramy jeziora.

Dalej trasa prowadzi na południe. Na szlaku natrafimy na tablicę informacyjną na temat grzybów i ich ważnej roli w lesie. Ostatni odcinek ścieżki prowadzi nad brzegiem jez. Niedźwiadek. Kończy się przy niewielkich rozmiarów torfowisku przejściowym, na którym odnajdziemy charakterystyczne dla tego ekosystemu rośliny. Powrócić ze ścieżki możemy na dwa sposoby. Albo udajemy się w kierunku Hotelu Niedźwiadek, albo brzegiem jeziora w kierunku wsi.

Warto dodać również, że w pobliżu trasy pieszej znajduje się także rowerowa ścieżka przyrodnicza Kościerzyna-Wdzydze Kiszewskie oraz Schodno-Wdzydze i PTTK czerwony „Szlak Kaszubski". Wdzydze słyną z doskonałej kuchni kaszubskiej. Dlatego też po wędrówce warto skosztować potraw tradycyjnych i nie tylko. Można to zrobić w zajeździe "U sołtysa", tawernie PTTK i karczmie na terenie muzeum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki