Pies w wielkim mieście Gdynia

Renata MorozZaktualizowano 
Program "Pies w wielkim mieście" ma jeden główny cel - harmonijne pogodzenie interesów właścicieli psów i przeciwników czworonogów.

- W miarę bezkonfliktową ich koegzystencję z poszanowaniem praw ludzi i zwierząt - dodaje Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni.

30 - na tyle tysięcy (według badań OBOP) szacuje się liczbę psów w Gdyni

O co chodzi? Ano o to, by jedni zrozumieli drugich. By ci, co psy kochają i traktują jak przyjaciół, po swych pupilach sprzątali. A o to, nie ma co ukrywać, czasem trudno. Jeśli jednak ludzie będą mieli pod tzw. nosem pojemniki z darmowymi torebkami na psie odchody, pewnie łatwiej im przyjdzie zachować czystość w mieście. Obok dystrybutorów umieszczone zostaną kosze na owe wypełnione torebki. Wystarczy wrzucić i... kłopot z głowy. Lokalizacje pojemników miasto skonsultowało z radami dzielnic, które w psim temacie są najbardziej zorientowane i wiedzą, kędy prowadzą spacerowe drogi pana i psa. Montaż dystrybutorów zakończy się do 17 kwietnia. W sumie w Gdyni stanie ich 200.

Sprzątanie to jeden element, kolejny to znaczki. Otóż, od 26 kwietnia miasto wprowadza nowy znaczek dla psów należących do gdynian. Wzór zaczerpnięto z przedwojennego emblematu, którym oznaczano gdyńskie czworonogi. Jego otrzymanie wiąże się z koniecznością zarejestrowania pieska (znaczek i rejestracja są darmowe).

118 - tyle reklam propagujących akcję "Pies w wielkim mieście" umieszczonych zostanie na terenie Gdyni

Identyfikator jest wykonany z materiału, który pozwala na grawerowanie np. imienia psa czy numeru tel. kontaktowego w razie zagubienia zwierzęcia. Znaczki otrzymać będzie można na festynie, który zaplanowano 26 kwietnia w godz. 13-17 na skwerze przy ul. Prusa, nieopodal bulwaru Nadmorskiego. Na miejscu porad udzielać będą lekarze weterynarii, psi psycholodzy, trenerzy czworonogów, specjaliści z kilku fundacji, a także Straż Miejska, Straż Graniczna i inne służby.

Kolejny element programu to uruchomienie portalu internetowego. Tu każdy, któremu leży na sercu dobro zwierząt, znajdzie bazę teleadresową lecznic weterynaryjnych, hoteli, schronisk, ośrodków szkolenia i innych organizacji. Główne bloki tematyczne platformy to - pies w prawie, zdrowie, przewodnik po mieście, z psem w podróży, znaleziony/poszukiwany, serwis o psach asystujących osobom niepełnosprawnym i kampanie. Wszystkie te informacje łącznie z listą lokalizacji

dystrybutorów na torebki znajdują się pod adresem www.gdynia.pl/pies.
120 798 - tyle złotych kosztuje miasto uruchomienie portalu i kampanii promującej program

Co warto jeszcze wiedzieć o tym programie? Może to, iż wymyśliła go i "zaraziła" nim Gdynię Aneta Graboś, prezes fundacji DOG-IQ, szkolącej psy asystujące dla niepełnosprawnych. Realizatorami są Urząd Miasta Gdyni, fundacja DOG-IQ, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, zaś partnerem OTOZ Animals.

Istotne jest również i to, że tak kompleksowy program Gdynia wprowadza jako pierwsze miasto w Polsce.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie