Pierwszy dzwonek w szkole na gdańskiej Oruni. Od września placówka z własnym Miasteczkiem Ruchu Drogowego!

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
gdansk.pl
W Gdańsku nowy rok szkolny 2020/2021 od 1 września rozpoczęło ponad 78,2 tys. uczniów. W 165 placówkach edukacyjnych prowadzonych przez miasto obowiązują obostrzenia sanitarne. Oficjalna inauguracja roku szkolnego z udziałem prezydent Aleksandra Dulkiewicz odbyła się na dziedzińcu przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 56 na Oruni.

Nowy rok szkolny w Gdańsku

Szkoła Podstawowa nr 56 im Andrzeja Struga przy ulicy Małomiejskiej 8a, w której odbyła się inauguracja z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz jest placówką, w której ekologia, sport ale także wolontariat są priorytetami w pracy dydaktyczno- wychowawczej. W szkole uczy się 428 uczniów. Sport a zwłaszcza drużyna rugby to duma tej szkoły. Uczniowie mogą poszczycić się tytułem Mistrza I Wicemistrza Polski w tej dyscyplinie.

- W symboliczny sposób rozpoczynamy rok szkolny, zaledwie w kilkadziesiąt osób, to znak nowych czasów, to będzie zupełnie inny rok szkolny, bo nasze życie się zmieniło - mówiła na inauguracji Aleksandra Dulkiewicz. – Dziś wracamy do szkoły, ale musimy pamiętać o bezpieczeństwie i odpowiedzialności, to słowa klucze. Trudne słowa, jeszcze trudniejsza praktyka. Od tego jak będziemy się zachowywać w szkole i poza nią, będzie wiele zależało. Proszę troszczcie się o siebie wzajemnie, o rodziców, dziadków. A my dorośli, dajmy dzieciom jak najlepszy przykład, bo nic tak nie wspomaga procesu nauki jak obserwacja. Z drugiej strony, niech epidemia, nie przesłoni tego co jest ważne, uczenia się, zadawania pytań, poszukiwania, podnoszenia umiejętności sportowych, a przede wszystkich budowania relacji międzyludzkich i koleżeńskich. Życzę wam dobrego nowego roku szkolnego 2020-21.

Chociaż Miasto Gdańsk nie posiada rekomendacji dotyczącej noszenia maseczek, zaleca zasłanianie ust i nosa zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli oraz pozostałych pracowników placówek oświatowych. Miasto zaleca również, by za zgodą rodziców przeprowadzać przy wejściu badanie temperatury uczniów. Istotna jest organizacja współpracy między placówkami oświatowymi a sanepidem.

- Mamy już informację, że będzie specjalna ścieżka komunikacji dyrektorów placówek oświatowych z sanepidem - poinformował wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk. - To bardzo ważne, bo obecnie wszelkie decyzje dotyczące np. wyłączenia klasy, korytarza szkolnego czy grupy uczniów z powodu zakażenia wirusem, muszą być szybko konsultowane ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Piotr Kowalczuk zaleca dyrektorom szkół i przedszkoli także to, by podczas przerw w przestrzeni wspólnej, np. na korytarzu, uczniowie i uczennice nosili przyłbice lub maseczki. Wpuszczanie osób z zewnątrz ma zostać ograniczone do minimum. Otwartych ma zostać kilka wejść do szkoły lub przedszkola.

Rowerowe miasteczko i klasa pod "chmurką"

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w szkole przy Małomiejskiej oddano do użytku miasteczko ruchu rowerowego, które powstało na terenie Szkoły Podstawowej nr 56. Zostało zrealizowane dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej oraz mieszkańców. W ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego zbudowano miasteczko oraz utworzono klasę ekologiczną pod "chmurką", a także plac zabaw dla najmłodszych. Cała ta infrastruktura ma służyć dzieciom i młodzieży z dzielnicy Orunia, Św. Wojciech, Lipce. Realizacja projektu zakończyła się w lipcu 2020 roku i kosztowała 443 tys. zł.

- Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej w roku 2018 nasz projekt Oruńskie miasteczko ruchu rowerowego wygrało w Budżecie Obywatelskim. W ramach tego projektu zbudowano Oruńskie miasteczko ruchu rowerowego i utworzono klasę ekologiczną pod „chmurką” oraz plac zabaw dla najmłodszych. Cała ta infrastruktura ma służyć dzieciom i młodzieży z całej dzielnicy Orunia, św. Wojciech, Lipce – mówi Celina Stachowicz, dyrektorka szkoły.

W dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce od pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego zrealizowano szesnaście zwycięskich projektów, w tym jeden jeszcze jest w trakcie prac projektowych z BO 2020.

Ponadto w SP nr 56 zostanie przeprowadzona termomodernizacja. Przygotowana już jest dokumentacja projektowa na docieplenie budynku, przebudowę schodów zewnętrznych, wymianę okien i drzwi oraz docieplenie dachu.

W Kiełpinie i Kościerzynie bez pierwszego dzwonka

Roku szkolnego nie zainaugurowano natomiast w podstawówce w Kiełpinie. Nauczyciele zostali objęci dwutygodniową kwarantanną - poinformowała dyrekcja placówki na stronie internetowej. Jak wskazano w najbliższych tygodniach w szkole będzie realizowane nauczanie zdalne.

To samo tyczy się I Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie, w którym również nie odbyło się oficjalne rozpoczęcie roku. Większość kadry nauczycielskiej objęta została kwarantanną. W czwartek w tej szkole odbyła się rada pedagogiczna, a u jednego z nauczycieli potwierdzono koronawirusa.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki