Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzwonek w szkole na gdańskiej Oruni. Od września placówka z własnym Miasteczkiem Ruchu Drogowego!

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
gdansk.pl
W Gdańsku nowy rok szkolny 2020/2021 od 1 września rozpoczęło ponad 78,2 tys. uczniów. W 165 placówkach edukacyjnych prowadzonych przez miasto obowiązują obostrzenia sanitarne. Oficjalna inauguracja roku szkolnego z udziałem prezydent Aleksandra Dulkiewicz odbyła się na dziedzińcu przed budynkiem Szkoły Podstawowej nr 56 na Oruni.

Nowy rok szkolny w Gdańsku

Szkoła Podstawowa nr 56 im Andrzeja Struga przy ulicy Małomiejskiej 8a, w której odbyła się inauguracja z udziałem prezydent Aleksandry Dulkiewicz jest placówką, w której ekologia, sport ale także wolontariat są priorytetami w pracy dydaktyczno- wychowawczej. W szkole uczy się 428 uczniów. Sport a zwłaszcza drużyna rugby to duma tej szkoły. Uczniowie mogą poszczycić się tytułem Mistrza I Wicemistrza Polski w tej dyscyplinie.

- W symboliczny sposób rozpoczynamy rok szkolny, zaledwie w kilkadziesiąt osób, to znak nowych czasów, to będzie zupełnie inny rok szkolny, bo nasze życie się zmieniło - mówiła na inauguracji Aleksandra Dulkiewicz. – Dziś wracamy do szkoły, ale musimy pamiętać o bezpieczeństwie i odpowiedzialności, to słowa klucze. Trudne słowa, jeszcze trudniejsza praktyka. Od tego jak będziemy się zachowywać w szkole i poza nią, będzie wiele zależało. Proszę troszczcie się o siebie wzajemnie, o rodziców, dziadków. A my dorośli, dajmy dzieciom jak najlepszy przykład, bo nic tak nie wspomaga procesu nauki jak obserwacja. Z drugiej strony, niech epidemia, nie przesłoni tego co jest ważne, uczenia się, zadawania pytań, poszukiwania, podnoszenia umiejętności sportowych, a przede wszystkich budowania relacji międzyludzkich i koleżeńskich. Życzę wam dobrego nowego roku szkolnego 2020-21.

Chociaż Miasto Gdańsk nie posiada rekomendacji dotyczącej noszenia maseczek, zaleca zasłanianie ust i nosa zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli oraz pozostałych pracowników placówek oświatowych. Miasto zaleca również, by za zgodą rodziców przeprowadzać przy wejściu badanie temperatury uczniów. Istotna jest organizacja współpracy między placówkami oświatowymi a sanepidem.

- Mamy już informację, że będzie specjalna ścieżka komunikacji dyrektorów placówek oświatowych z sanepidem - poinformował wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk. - To bardzo ważne, bo obecnie wszelkie decyzje dotyczące np. wyłączenia klasy, korytarza szkolnego czy grupy uczniów z powodu zakażenia wirusem, muszą być szybko konsultowane ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Piotr Kowalczuk zaleca dyrektorom szkół i przedszkoli także to, by podczas przerw w przestrzeni wspólnej, np. na korytarzu, uczniowie i uczennice nosili przyłbice lub maseczki. Wpuszczanie osób z zewnątrz ma zostać ograniczone do minimum. Otwartych ma zostać kilka wejść do szkoły lub przedszkola.

Rowerowe miasteczko i klasa pod "chmurką"

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w szkole przy Małomiejskiej oddano do użytku miasteczko ruchu rowerowego, które powstało na terenie Szkoły Podstawowej nr 56. Zostało zrealizowane dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej oraz mieszkańców. W ramach projektu z Budżetu Obywatelskiego zbudowano miasteczko oraz utworzono klasę ekologiczną pod "chmurką", a także plac zabaw dla najmłodszych. Cała ta infrastruktura ma służyć dzieciom i młodzieży z dzielnicy Orunia, Św. Wojciech, Lipce. Realizacja projektu zakończyła się w lipcu 2020 roku i kosztowała 443 tys. zł.

- Dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej w roku 2018 nasz projekt Oruńskie miasteczko ruchu rowerowego wygrało w Budżecie Obywatelskim. W ramach tego projektu zbudowano Oruńskie miasteczko ruchu rowerowego i utworzono klasę ekologiczną pod „chmurką” oraz plac zabaw dla najmłodszych. Cała ta infrastruktura ma służyć dzieciom i młodzieży z całej dzielnicy Orunia, św. Wojciech, Lipce – mówi Celina Stachowicz, dyrektorka szkoły.

W dzielnicy Orunia - Św. Wojciech - Lipce od pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego zrealizowano szesnaście zwycięskich projektów, w tym jeden jeszcze jest w trakcie prac projektowych z BO 2020.

Ponadto w SP nr 56 zostanie przeprowadzona termomodernizacja. Przygotowana już jest dokumentacja projektowa na docieplenie budynku, przebudowę schodów zewnętrznych, wymianę okien i drzwi oraz docieplenie dachu.

W Kiełpinie i Kościerzynie bez pierwszego dzwonka

Roku szkolnego nie zainaugurowano natomiast w podstawówce w Kiełpinie. Nauczyciele zostali objęci dwutygodniową kwarantanną - poinformowała dyrekcja placówki na stronie internetowej. Jak wskazano w najbliższych tygodniach w szkole będzie realizowane nauczanie zdalne.

To samo tyczy się I Liceum Ogólnokształcącego w Kościerzynie, w którym również nie odbyło się oficjalne rozpoczęcie roku. Większość kadry nauczycielskiej objęta została kwarantanną. W czwartek w tej szkole odbyła się rada pedagogiczna, a u jednego z nauczycieli potwierdzono koronawirusa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki