Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszy dzień astronomicznej wiosny 2016. Ciepło zrobi się dopiero po 15 maja

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Fot. Mariusz Kapala
W niedzielę (20 marca) rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Jednak nic nie zapowiada, żeby w najbliższym czasie zrobiło się ciepło i wiosennie.

W niedzielę o godz. 5.30 Słońce wejdzie w znak Barana i tym samym rozpocznie się astronomiczna wiosna. Tego dnia na całej kuli ziemskiej poza biegunami dzień i noc będą trwały po równe 12 godzin.

Chociaż kalendarzowa wiosna przypada 21 marca, to przez najbliższe kilkadziesiąt lat będziemy rozpoczynać wiosnę o jeden dzień wcześniej, a potem nawet 19 marca. - To dlatego, że ruch Ziemi wokół własnej osi jest niezależny od jej obrotu wokół Słońca - mówi Tomasz Kisiel, kierownik Planetarium w Łodzi.

Wiosna 21 marca powróci... dopiero w 2103 r., gdy przesunięcia i dni przestępne się wyrównają.

Tegoroczna wiosna trwać będzie 94 dni. Aż do 20 czerwca dnia wciąż będzie przybywać, a noc będzie się skracać, aż dzień osiągnie w Łodzi maksymalną długość 16 godz. i 41 minut.

W czasie wiosny w klimacie umiarkowanym przejściowym mogą wystąpić zarówno śniegi i lekkie mrozy, jak i ogromne upały. Wszystko zależy od układu mas powietrza. Czasem w prima aprilis można już chodzić w krótkim rękawku, innym razem w majówkę pada śnieg.

- W naszym klimacie wiosna wiośnie jest nierówna i trudno je porównywać - przyznaje Zdzisław Cyganiak, obserwator przyrody z Wartkowic w powiecie poddębickim.

Najniższą temperaturę kwietnia zanotowano w Polsce w Jeleniej Górze w 1977 r. 1 kwietnia było tam minus 14,5 stopnia Celsjusza. Natomiast najcieplejszy dzień kwietnia był cztery lata temu. 29 kwietnia w Toruniu słupki termometrów pokazały plus 31,2 stopnia Celsjusza.

Początek astronomicznej wiosny, a zima w Łodzi nie odpuszcza [ZDJĘCIA]

Ogromne różnice temperatur występują także w maju. Najniższą temperaturę zanotowano 4 maja 2011 r. w Toruniu. Termometry pokazały wtedy minus 7,5 stopnia Celsjusza bijąc rekord z Lęborka z 1953 r. gdy było minus 6,5 stopnia.

Także pierwsze tygodnie czerwca potrafią mieć różną pogodę. 20 czerwca 2000 r. w Kole było 36,9 stopni na plusie, podczas gdy 9 czerwca 1951 r. w Lęborku było minus 3,4 stopnia.

W tym roku wiele wskazuje na to, że po wyjątkowo ciepłej zimie natura odbije sobie wiosną. - Niestety tegoroczna wiosna będzie wyjątkowo zimna - ocenia Cyganiak. - Będzie dynamiczna, z dużymi różnicami ciśnień. Pogoda będzie się często zmieniać, a ciepło zrobi się dopiero po 15 maja. Temperatury powyżej 20 stopni Celsjusza pojawią się w centralnej Polsce dopiero w czerwcu - przewiduje przyrodnik. Zdaniem Cyganiaka w tym roku czeka nas dość chłodny Wielki Tydzień i zimna Wielkanoc. Temperatury sięgną maksymalnie 12 stopni, nie będzie też zbyt wiele słońca.

Także majówka będzie chłodna. Według Cyganiaka na przełomie kwietnia i maja możemy się spodziewać najwyżej 18 stopni.

Wielka ulewa nad Brzezinami. Strażacy interweniowali ponad 100 razy [ZDJĘCIA+FILM]

Na razie w przyrodzie nie ma opóźnień. Kwitną przebiśniegi, fiołki, krokusy i podbiał. Przyleciały już czajki, szpaki, skowronki i łabędzie. Spóźniają się za to bociany. - Nie ma szans, by zgodnie z ludową tradycją pojawiły się u nas 25 marca, na Zwiastowanie - ocenia Cyganiak. - Są jeszcze w Turcji, dolecą dopiero w kwietniu .

Wiadomo już, że tej wiosny będzie dużo kleszczy i komarów. Pomogła im łagodna zima. Za to styczniowe mrozy zaszkodziły oziminom. Nie wiadomo, jak zimna aura wpłynie na tegoroczne plony. - Jest za wcześnie, by ocenić jakie będą plony. Coś więcej będzie można ocenić w kwietniu - mówi Cyganiak.

NIETYPOWA POGODA

Śnieg na Wielkanoc.W zimowej aurze upłynęła Wielkanoc w 2013 r. Śnieg zaczął padać w niedzielę koło południa. W mieście spadło około 20 cm śniegu. Łodzianie potraktowali białe święta z humorem, zamiast bałwanów robili ze śniegu wielkanocne zające oraz pisanki.
Śnieg wiosną w górach. Wyjątkowo chłodno było tuż przed majówką w 2014 r. Na Kasprowym Wierchu wciąż leżało jeszcze półtora metra śniegu, a warunki narciarskie były niezłe.
Biała majówka. Śnieg zaskoczył amatorów grilla w majówkę 2011 r. 3 maja śnieg leciał z nieba nie tylko w Łodzi. Gruba warstwa białego puchu przykryła dachy i kwiaty także w słynącym z wysokich temperatur Wrocławiu.
Majowe gradobicie. Potężne ulewy męczyły Łódź pod koniec maja 2014 r. W stolicy regionu 27 maja spadł grad, w pozostałych miejscowościach wichura łamała gałęzie i zrywała dachy.
Zalane Brzeziny. Wiosenne ulewy w zeszłym roku okazały się fatalne w skutkach dla Brzezin. 28 kwietnia w ciągu kilkunastu minut spało tyle deszczu, że wiele domów zostało zalanych. Woda sięgała do pierwszego piętra. Odciętych od świata mieszkańców strażacy musieli ewakuować pontonami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pierwszy dzień astronomicznej wiosny 2016. Ciepło zrobi się dopiero po 15 maja - Dziennik Łódzki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki