Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze wilki pojawiły się koło Wejherowa

Redakcja
Pierwsze wilki pojawiły się koło Wejherowa Wilki zaobserwowano w pasie nadmorskim, przy ujściu rzeki Piaśnicy, w okolicach Widowa oraz Sobieńczyc - mówi Janusz Mikoś, nadleśniczy Nadleśnictwa Wejherowo.
Pierwsze wilki pojawiły się koło Wejherowa Wilki zaobserwowano w pasie nadmorskim, przy ujściu rzeki Piaśnicy, w okolicach Widowa oraz Sobieńczyc - mówi Janusz Mikoś, nadleśniczy Nadleśnictwa Wejherowo. 123.rf
Pierwsze wilki pojawiły się na terenie Nadleśnictwa Wejherowo. - Wilki zaobserwowano w pasie nadmorskim, przy ujściu rzeki Piaśnicy, w okolicach Widowa oraz Sobieńczyc - mówi Janusz Mikoś, nadleśniczy Nadleśnictwa Wejherowo.

W mediach możemy wyczytać, że wilki pojawiły się już w pomorskich lasach. Widziano je już także na terenach Nadleśnictwa Wejherowo.

- Informacje o pojedynczych osobnikach w północnej części nadleśnictwa do nas dotarły. Wilki zaobserwowano w pasie nadmorskim, przy ujściu rzeki Piaśnicy, w okolicach Widowa oraz Sobieńczyc - mówi Janusz Mikoś, nadleśniczy Nadleśnictwa Wejherowo.

 

Czytaj też: Wilki w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

- Wilk najbardziej podobny jest do syberyjskiego husky - opisuje jego wygląd Agnieszka Podbielska, specjalista ds. łowieckich i ochrony lasu w Nadleśnictwie Wejherowo. Ma smukłą sylwetkę, wydłużony tułów. Głowa jest duża i okrągła, uszy małe trójkątne, pysk długi masywny. Cechą dosyć charakterystyczną jest utrzymywanie ogona w poziomie lub lekko zwieszonym. Jest on długi i puszysty, mniej więcej o długości 1/3 tułowia. Widoczna jest też na nim czarna plamka - znajduje się tam gruczoł fiołkowy. Średnia długość ciała to 120 cm dla samców i 110 cm dla samic. Wysokość w kłębie 66-82 cm.

Jak dodają leśnicy wilki są bardzo ważne dla ekosystemu w naszych lasach.

- Wilk jest drapieżnikiem, o bardzo zróżnicowanej diecie - mówi Podbielska. - Zjada przede wszystkim duże ssaki kopytne (jelenie), ale też małe kręgowce (myszy) rośliny i padlinę. Przyjęto tezę, że w sposób naturalny regulują populacje zwierzyny, choć nie jest ona potwierdzona badaniami. W tym znaczeniu mogłyby spełniać bardzo ważną pozytywną rolę dla środowiska.

 

Tomasz Smuga

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki