Pierwsze w Polsce wiaty przystankowe z panelami słonecznymi ustawiono w Gdyni. Naładują telefon, dostosują oświetlenie do pory dnia

red
Cztery pierwsze w Polsce, nowoczesne wiaty przystankowe z panelami fotowoltaicznymi na dachu, zamontował właśnie Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni.

Dzięki magazynowaniu energii solarnej dają one pasażerom znacznie więcej możliwości, niż tylko ochrona przed deszczem. W razie potrzeby, oczekując na autobus, lub trolejbus, skorzystać można z ładowarki indukcyjnej i z klasycznym wejściem USB do telefonu. Wiaty wyposażono ponadto w ekrany e-papierowe z rozkładem jazdy, które są na bieżąco aktualizowane. Niemożliwa jest więc sytuacja, w której pasażer na skutek zerwania kartki nie jest w stanie sprawdzić, o której godzinie odjeżdża pojazd. Dodatkowo otrzymuje informacje o zmianach w ruchu, utrudnieniach i korkach. Nowością jest także inteligentne oświetlenie. Nie tylko uruchamia się ono dopiero, kiedy "wykryje" pasażera, ale dostosowuje też poziom natężenia światła do pory dnia i pogody.

Inteligentne wiaty solarne łączą estetykę nowoczesnego designu, wpływającą bezpośrednio na wizerunek miasta z szeregiem funkcjonalności dla ich użytkowników - mówi dr Hubert Kołodziejski, dyrektor Zarządu Komunikacji Miejskiej w Gdyni. - Każda z wiat podpięta jest do zdalnego panelu zarządzania, w którym dostępne są informacje na temat działania paneli fotowoltaicznych, akumulatorów, czy też ogólnego użytkowania wiaty. Panel sterowania zapewnia też możliwość zdalnego zarządzania wyświetlaczami, czy oświetleniem.

Nowe wiaty ustawiono przy ul. Kartuskiej w Chyloni, skrzyżowaniu ul. Morskiej i Estakady Kwiatkowskiego w Leszczynkach, a dwie kolejne u zbiegu ul. Świętojańskiej z ul. 10 Lutego i Wybickiego w Śródmieściu.

To nie koniec pozytywnych informacji dla pasażerów komunikacji miejskiej w Gdyni. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy na dziewięciu innych przystankach zamontowane zostaną też nowe wiaty w tradycyjnym wydaniu. W niektórych przypadkach zastąpią stare konstrukcje. Tak stanie się przy ul. Filipkowskiego na Wiczlinie, ul. Dickmana na Oksywiu i przy skrzyżowaniu alei Zwycięstwa z ul. Wielkopolską w Orłowie. W innych lokalizacjach wiaty staną jednak tak, gdzie pasażerowie dotychczas nie mieli możliwości schronienia się przed deszczem. Tak będzie przy Akademii Marynarki Wojennej na Oksywiu, u zbiegu ul. Górniczej i Damroki na osiedlu Fikakowo, ul. Skarbka w Demptowie, ul. Spokojnej w okolicach cmentarza w Małym Kacku, a także ul. Szczeblewskiego na Wzgórzu Świętego Maksymiliana.

Na których gdańskich ulicach najczęściej dochodzi do wypadków:

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie