Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze urodziny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

Marta Irzyk
Urodzinowe zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
Urodzinowe zwiedzanie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Karolina Misztal
Dlaczego deski na scenie są tak stare? Czemu teatr jest czarny? I dlaczego jest taki wielki? Te i inne pytania stawiają osoby, które przestąpiły próg Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W sobotę, z okazji pierwszych urodzin teatru, można było dołączyć do bezpłatnego zwiedzania (w godz. 13-21).

- Podczas obchodów naszych pierwszych urodzin nie tylko można było zwiedzić teatr - mówi Magdalena Hajdysz, rzecznik GTS. - Dla gości przygotowaliśmy niespodziankę w postaci możliwości obejrzenia prawie połowy 400-letnich fundamentów Szkoły Fechtunku, które odkryto podczas prac archeologicznych niedaleko miejsca, gdzie dziś stoi Gdański Teatr Szekspirowski. Projekt koordynuje doktor Katarzyna Zawistowska, scenograf i wykładowczyni gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pojawił się także Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, czyli muzycy Patryk Zakrocki i Jacek Mazurkiewicz, oraz młodzi artyści z ASP.
A to tylko niektóre z niespodzianek.

Krzysztof Zaczyński, jeden z przewodników po GTS podkreśla, że budynek fascynuje zarówno najmłodszych odkrywców, jak i profesjonalistów czy dojrzałych pasjonatów.

- Podczas zwiedzania pytań pada naprawdę dużo - przyznaje. - Naszych gości ciekawią techniczne możliwości teatru, a więc otwierany dach, zapadnie, które umożliwiają różne konfiguracje sceny. Pytają - jak to działa? Teatr elżbietański, którego świetną próbką były "Wesołe kumoszki z Windsoru", też intrygował, bo jednak jesteśmy przyzwyczajeni do innej formuły widowiska teatralnego, gdzie siedzimy sobie wygodnie na widowni, w pewnym dystansie do tego, co się dzieje na scenie, dosłownie i w przenośni. Tu aktorzy grają wśród publiczności, scena jest blisko widza, otoczona miejscami stojącymi. Jesteśmy "w", a nie "na" spektaklu!

Czytaj więcej na temat spektakli, imprez i spotkań, które odbyły się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Dużą część zwiedzania przewodnik poświęca architekturze budynku. - To prawdziwy temat rzeka - mówi Zaczyński. - Dlaczego budynek jest czarny? Dlaczego ma drewniane galerie? To tylko kilka z pytań, na które mam przyjemność odpowiadać. Nie wszystkim Teatr Szekspirowski się podoba, ale wszystkich ciekawi, intryguje. Gdy go odwiedzą, chcą wiedzieć, jak jest skonstruowany i dlaczego.

Teatr od początku wzbudzał wielkie zainteresowanie, potrzebne było więc opowiadanie o nim, wyjaśnianie jego koncepcji.
- Pierwszym przewodnikiem, jeszcze po placu budowy, był profesor Jerzy Limon, dyrektor teatru - mówi Magdalena Hajdysz. - Oprowadzał po obiekcie artystów, dziennikarzy, polityków. Później jako rzecznik również ja włączyłam się w oprowadzanie, jednak zainteresowanie budynkiem nie słabło i konieczne stało się zaangażowanie w ten obszar naszej działalności większej liczby osób - tłumaczy.

Po trzymiesięcznym szkoleniu zakamarki teatru przybliża dziś widzom zespół dziesięciu wykwalifikowanych przewodników.
- W tym gronie jest m.in. znana gdańska artystka Iwona Zając - dodaje rzecznik.

Zwiedzanie teatru trwa godzinę i odbywa się codziennie o godz. 15 (oprócz oprowadzania grup zorganizowanych). Jego formuła ulega modyfikacjom w zależności od wieku zwiedzających.

[email protected]

Cały artykuł na ten temat przeczytasz w sobotnio-niedzielnym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z 19/20.09.2015 r. albo kupując e-wydanie gazety

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki