Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze komunie na Pomorzu 2020. Najczęściej rozłożone na kilka terminów i dla małych grup dzieci

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Radosław Konczyński
W wielu pomorskich parafiach pierwsze komunie święte zaplanowano na czerwiec. Najczęściej dzieci przystąpią do sakramentu w małych grupach. W niektórych kościołach wyznaczono kilka dat uroczystości, tak aby rozładować możliwy tłum w świątyni. Bywa i tak, że przystąpienie do pierwszej komunii rozłożono na kilka niedziel lub sobót (nie ma obowiązku, by uroczystość planować wyłącznie na niedziele). Nie brakuje parafii, w których już się one odbyły w maju, zgodnie z reżimem sanitarnym. Są i takie, w których zdecydowano o przeniesieniu święta na jesień lub odbędzie się ono za rok.

Sprawdźmy, na kiedy wyznaczono pierwsze komunie w kilku parafiach pomorskich diecezji.

Archidiecezja gdańska

Metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w dekrecie napisał, że obecne możliwości pozwalają na planowanie, nawet jeszcze przed wakacjami, pierwszych komunii świętych.
W parafii pw. bł. Michała Kozala w Pruszczu Gdańskim zdecydowano, że uroczystości zostaną podzielone na trzy tury. Pierwsza odbyła się 30 maja, a ostatnia zostanie zorganizowana 13 czerwca.
Tego dnia trzy grupy dzieci przyjmą pierwsza komunię świętą (o godz. 10, 12 i 14). Natomiast spowiedź przedkomunijną, nabożeństwo odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i próbę generalną zaplanowano na dzień poprzedzający uroczystość.

Uroczystości pierwszej komunii świętej w parafii pw. bł. Edmunda Bojanowskiego w Rumii również podzielono. Dzieci do sakramentu przystąpiły 6 czerwca, a kolejna uroczystość odbędzie się 13 czerwca. Tego dnia dzieci otrzymają pierwszą komunię świętą o godz. 10, 11.30 i 13.

- W dzień pierwszej komunii świętej, na 15 minut przed rozpoczęciem mszy świętej, dzieci, rodzice i chrzestni ustawiają się przed kościołem (w razie deszczu w kruchcie). Dla dzieci będą przygotowane specjalne klęczniki z krzesłem ustawione przed prezbiterium. Dorośli zajmują miejsca w ławkach w odległości 2 metrów od siebie i zasłaniają usta i nos. Przed wyjściem z domu, w dniu pierwszej komunii świętej, niechaj rodzice udzielą błogosławieństwa swemu dziecku. Zróbcie to w następujący sposób: na stole ustawiony jest krzyż i zapalone świece (można się posłużyć zestawem kolędowym); czynicie znak krzyża i odmówcie wspólnie Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo i Pod Twoją obronę; po modlitwie zróbcie znak krzyża na czole waszego dziecka – informuje ks. proboszcz Andrzej Gierczak.

Pierwsze komunie w parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku będą przełożona na sobotę, 19 września (ale ten termin nie jest pewny).

- W odpowiedzi na liczne prośby, informujemy, że planujemy przełożenie uroczystości na sobotę 19 września. Nie wiemy jakie ograniczenia liczbowe będą wtedy obowiązywały – prawdopodobnie uroczystość trzeba będzie przeprowadzić w kilku grupach – jednocześnie musimy być świadomi, że i ten termin nie jest całkowicie pewny, ponieważ jest uzależniony od sytuacji epidemiologicznej we wrześniu. Rozważamy także inne możliwości np. indywidualne dla zainteresowanej rodziny przyjęcie pierwszej komunii świętej w dzień powszedni czerwca podczas mszy o godz.18 – informują na stronie internetowej księża z parafii pw. Chrystusa Króla w Gdańsku.

W parafii Chrystusa Zbawiciela w Gdańsku pierwsze komunie odbywają się w małych grupach w soboty. Uroczystości ruszyły pod koniec maja i zaplanowano je jeszcze na kolejne soboty czerwca.
Z kolei w parafii pw. św Teresy Benedykty od Krzyża na gdańskim Ujeścisku uroczystość dla trzech grup dzieci odbędzie się 14 czerwca.
- Do pierwszej komunii świętej w naszej parafii w małych grupach już przystąpiło 80 dzieci. Ostatnia grupa przystąpi w niedzielę 21 czerwca. W zawiązku z niepewną sytuacją epidemiczną jesienią, nie planujemy pierwszej komunii świętej we wrześniu – informują księża w ogłoszeniach parafialnych.

Majową uroczystość odwołano w parafii pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie. Proboszcz poprosił rodziców, aby ustalili z nim terminy pierwszych komunii. Polecił, aby odbyły się one w małych grupach lub indywidualnie, najlepiej jeszcze przed wakacjami. Wskazał, że przeniesienie uroczystości na jesień jest obarczone ryzykiem, gdyż istnieje zagrożenie drugiej fali koronawirusa.

W parafii pw. św. Judy Tadeusza na gdańskich Łostowicach pierwsze komunie zostały rozłożone na dwa etapy. Dla chętnych uroczystość odbędzie się 20 czerwca o godz. 10.30. Pozostałe dzieci swoją pierwszą komunię przeżyją 19 września.

Pierwsza komunia dzieci z parafii św. Józefa na gdańskim Przymorzu również odbędzie się w kilku terminach – 13, 20 i 27 czerwca oraz 26 września. Z kolei w Gdańsku Oruni, w parafii pw. św. Jana Bosko, księża zaproponowali przyjęcie pierwszej komunii świętej w mniejszych grupach, począwszy od 17 maja. Ostatnia grupa dzieci ma przystąpić do sakramentu 21 czerwca. W parafii pw. św. Jana Pawła II na gdańskich Łostowicach dzieci przystępują do pierwszej komunii świętej w kolejne soboty miesiąca, do 27 czerwca.

Diecezja pelplińska

Biskup pelpliński Ryszard Kasyna poinformował, że proboszczowie mogą zorganizować uroczystości jeszcze przed wakacjami. Powinni zadbać o to, aby nie mnożyć indywidualnych lub rodzinnych uroczystości. Biskup poinformował też, że w lipcu i sierpniu uroczystości nie będą organizowane. Proboszczowie mogą również zdecydować o przeniesieniu uroczystości na jesień. Należy też pamiętać, że z powodów epidemiologicznych, decyzja co do terminów może zostać podjęta na początku września.

I tak, np. w parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pączewie, po konsultacji z rodzicami, pierwsza komunia odbędzie się w drugą niedzielę września. Z kolei w parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gd. grupa dzieci przystąpi do pierwszej komunii świętej w ostatnią niedzielę czerwca.

- Być może pozostałe dzieci przystąpią do pierwszej komunii we wrześniu, ale to na razie nie jest pewne, nie wiemy jaka będzie wtedy sytuacja. Niektórzy rodzice już teraz zdecydowali, że ich dzieci będą miały swoją pierwszą komunię za rok. Początkowo sądziliśmy, że bardziej pewny, jeśli chodzi o ustalenie terminu pierwszych komunii, będzie wrzesień, a potem okazało się, że jednak czerwiec – mówi nam ksiądz z parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gd.

W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starogardzie Gd. część dzieci już przystąpiła do pierwszej komunii, pozostałe dzieci uroczystość będą miały za rok.

W niektórych parafiach, proboszczowie przenieśli datę uroczystości z maja na jesień. Potem jednak to się zmieniło.

- Rzeczywiście pierwotnie podaliśmy,że pierwsze komunie będą u nas przeniesione na początek października, ale teraz – po konsultacjach z rodzicami – zdecydowaliśmy, że dzieci mogą przystąpić do pierwszej komunii również i w tym miesiącu. Możliwe są też dni powszednie. Będziemy elastyczni w tym względzie. Poza tym, daty nie są ważne, ważne jest spotkanie dziecka z Chrystusem – mówi nam ksiądz proboszcz jednej z pomorskich parafii, choć prosi, by nie podawać nazwy parafii i jego nazwiska.

Diecezja elbląska

W diecezji elbląskiej termin jest ustalany po konsultacji proboszczów z rodzicami dzieci.
„Należy ograniczyć ćwiczenia liturgiczne do minimum, zachować przepisy sanitarne tzn. m.in. podzielić duże grupy dzieci i ich gości na mniejsze. Przede wszystkim należy dać dzieciom możliwość spokojnej spowiedzi” - napisał we wskazaniach biskup elbląski Jacek Jezierski.

Na przykład księża parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Malborku napisali w ogłoszeniach parafialnych, opublikowanych w mediach społecznościowych, że pierwsze komunie przeniesiono na 19 września. W parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Malborku uroczystości również przeniesiono – odbędą się one 12 września.

Diecezja koszalińsko-kołobrzeska

Natomiast w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Słupsku, w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, pierwsze komunie zaplanowano na ostatnią niedzielę września. Rodzice dzieci, które chciałyby przystąpić do sakramentu w inny dzień, mogą ustalić indywidualnie datę z proboszczem. W parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego uroczystości odbędą się we wrześniu w kilku terminach : 5, 12, 19, 27 września. Dzień przed tymi uroczystościami zaplanowano spowiedź świętą. Ale i tu ksiądz proboszcz jest otwarty na inne propozycje.

- Niezależnie od wyznaczonej daty rodzice mogą też zdecydować o indywidualnej, skromnej uroczystości w innym terminie, np. w okresie wakacyjnym – mówi ksiądz proboszcz Lucjan Huszczonek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki