Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pierwsze grupowe zwolnienia na Pomorzu. Marzec to dopiero preludium. Bezrobocie wzrośnie o 5 pkt. proc.

Jacek Klein
Jacek Klein
Na Pomorzu kryzys najszybciej odczuwają przedsiębiorcy, głównie ci, którzy prowadzą małe zakłady usługowe. Niestety także większe firmy muszą ciąć koszty. Są już pierwsze zawiadomienia o zwolnieniach grupowych z powodu szalejącej pandemii.

Z najnowszych danych Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy wynika, że duża część pracodawców lokalnych rynków pracy wstrzymała realizację staży, robót publicznych oraz prac interwencyjnych.

- Nie przekłada się to jeszcze na poziom bezrobocia w naszym regionie. Na skutek utrudnień w kontaktach z urzędami pracy, wynikającymi z sytuacji stanu epidemii w kraju i wprowadzanymi w związku z tym ograniczeniami, liczba rejestracji nie jest na razie duża - ma charakter umiarkowany. Wzrasta natomiast liczba rejestracji elektronicznych, jednakże proces ten również łączy się z pewnym okresem wyczekiwania. Niestety spodziewane są zwolnienia grupowe - czytamy w podsumowaniu za marzec.

Pierwsze informacje o zwolnieniach grupowych z powodu epidemii firmy zgłosiły już w marcu.

W marcu do Gdańskiego Urzędu Pracy wpłynęły łącznie trzy zawiadomienia o planowanej redukcji zatrudnienia w ramach zwolnień grupowych. Pierwsze z nich zgłosiła firma AMGS Group z powiatu gdańskiego zajmująca się produkcją tkanin i włókien chemicznych. Pracodawca zapowiedział redukcję zatrudnienia obejmującą 28 pracowników (25 z Gdańska i 3 z powiatu gdańskiego), która prowadzona będzie w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2020 r. Zgodnie z otrzymanymi informacjami likwidacja miejsc pracy związana jest z aktualną sytuacją epidemiologiczną - poinformował Łukasz Iwaszkiewicz z Działu Marketingu i Współpracy z Pracodawcami Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Kolejne zgłoszenie zarejestrowane w marcu pochodzi od Booksy International, firmy prowadzącej działalność w postaci internetowej rezerwacji wizyt na usługi kosmetyczne, fryzjerskie i zdrowotne realizowane przez inne podmioty. Zgodnie z otrzymanymi informacjami proces zwolnień grupowych prowadzony będzie od 27 marca do 30 kwietnia, jednak pracodawca nie poinformował Gdańskiego Urzędu Pracy o skali planowanych zwolnień. Również w tym przypadku jest to wynik epidemii koronawirusa.

Ostatnim pracodawcą jest producent rowerów, firma Kross. Proces zwolnień grupowych planowanych na okres od 27 marca do 31 maja br. To zgłoszenie jest ogólnopolskie i w Gdańsku obejmie jedną osobę, a w całym kraju ok. 100 pracowników.

Z innych PUP napływają informacje, że masowo ubywa nowych ofert pracy, na informacje o zwolnieniach grupowych urzędy dopiero czekają. Może być tak, że nie zawsze firma dopełnia obowiązku zgłaszania znacznej redukcji załogi.

Gorzej w regionie wygląda sytuacja z wolnymi miejscami pracy. W wyniku przestojów lub obniżenia zakresu działalności firm, znaczna część pracodawców przestała składać oferty pracy do urzędów. To spowodowało, że w marcu nastąpił 17,5 procentowy spadek wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Liczba ofert pracy dostępnych w urzędach pracy w marcu wynosiła 6 660 i była mniejsza o ponad 1 400 niż w lutym tego roku. O około połowę mniej ofert pracy miały do zaoferowania powiaty: człuchowski, kościerski, starogardzki, wejherowski, Gdynia i Sopot, w powiecie malborskim liczba ofert zmniejszyła się o ponad 70 proc.

Biorąc pod uwagę zapowiedzi pomorskich przedsiębiorców, którzy planują w najbliższych tygodniach „cięcia” w zatrudnieniu, spodziewamy się, że “tąpnięcie” dotyczące bezrobocia będzie widoczne w statystykach pod koniec kwietnia. Prognozujemy, że najwięcej bezrobotnych przybędzie w kwietniu i w maju

- ocenia zespół Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy.

Matarnia - puste centrum handlowe 17.03.2020

Koronawirus na Pomorzu. Puste sklepy i galerie handlowe w Gd...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki