Pierwsze derby w ekstraklasie dla Lechii

Janusz Woźniak, Paweł Stankiewicz

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Nie było wielkiego futbolu w Gdyni, a jedna bramka zdobyta przez Pawła Buzałę przesądziła o wyniku trójmiejskich derbów. Do wiosny to Lechia może o sobie mówić "pany", bo wygrała w Gdyni 1:0.
    Na te derby czekaliśmy długo. Arka i Lechia zagrały ze sobą po raz pierwszy w ekstraklasie. Spodziewaliśmy się wielu zaskoczeń, miłych. Tymczasem pierwsze do takich nie należało. Sektor dla kibiców gości był pusty.

Kibice Lechii nie przyjechali protestując w ten sposób, przeciwko zbyt małej, ich zdaniem, puli biletów. Dostali ich tylko trzysta. Podobno ustalenia mówiły, że miało być ich dwa razy więcej. Ktoś się czegoś przestraszył tylko nie wiadomo po co.

"Piłka nożna dla kibiców" skandowali kibice Arki. Oni też chcieliby na swoim stadionie widzieć fanów Lechii. Nie chcemy rozstrzygać całej tej sprawy, bo Arka postąpiła też zgodnie z przepisami, a w zasadzie wymogami, które ustaliła policja. Mecz podwyższonego ryzyka, zgoda na sześć tysięcy kibiców na stadionie, a pięcioprocentowa pula dla kibiców gości to ja właśnie owe trzysta biletów. I piłkarze Lechii wyszli na boisko w koszulkach z napisem "Trzystu". Trzystu… nieobecnych.

Ale w relacji z meczu trzeba pisać o tym co działo się na boisku. Arka zaczęła z rozmachem. W 7 minucie Jacek Manuszewski z trudem, ale skutecznie zablokował wychodzącego na dobrą pozycję Marcina Wachowicza. W 12 minucie Arka po rzucie wolnym Bartosza Karwana miała trzy szanse - w jednej akcji - na zdobycie gola. Trzy strzały, po których piłka zatrzymywała się na żywym murze obronnym Lechii.

Po dwudziestu minutach biało-zieloni otrząsnęli się z przewagi gospodarzy. Niepewną interwencję Dariusza Żurawia wykorzystał Maciej Kowalczyk, od bramki Arki dzieliło go około dwunastu metrów. Strzelił mocno, ale Norbert Witkowski obronił. Później były dwa rzuty wolne dla Lechii, które można było zamienić przynajmniej w groźne sytuacje.

Jednak w obu przypadkach skończyło się tylko na strachu dla gdynian. Za pierwszym razem Kowalczyk strzelił nad poprzeczką, a w drugim przypadku Karol Piątek postawił na precyzję uderzenia, ale zabrakło siły, aby uderzona z 22 metrów piłka mogła zaskoczyć Witkowskiego. Godna odnotowania, ale po przeciwnej stronie, była jeszcze sytuacja z 42 minuty.