Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwszą w Polsce Poradnię Chorób Prącia otwarto oficjalnie w UCK w Gdańsku. Jest przeznaczonadla mężczyzn

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Pierwszą w Polsce Poradnię Chorób Prącia otwarto oficjalnie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku 28 stycznia 2020 r. Ta dedykowana wyłącznie mężczyznom placówka mieści się na I piętrze Centrum Medycyny Inwazyjnej i funkcjonuje w ramach Poradni Urologicznej.

- Pomysłodawcą utworzenia poradni tej specjalności jest dwoje lekarzy – dermatolog oraz urolog, czyli przedstawiciele dwóch specjalności poniekąd dedykowanych mężczyznom z tego rodzaju problemami – tłumaczy prof. dr hab. med. Roman Nowicki, kierownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UCK. Często zdarza się bowiem, że dermatolog odsyła pacjenta na konsultację do urologa i odwrotnie. Nieformalna współpraca tej kliniki z Kliniką Urologii trwa w tym zakresie już od trzech lat. W tym czasie diagnozowana i leczona była grupa około 500 pacjentów z różnymi schorzeniami prącia, zarówno zapalnymi, jak i nowotworowymi. W obecnej formie Poradnia działa od listopada 2019 r. Dotychczas porad udzielono około 50 mężczyznom i niemal każdego dnia zgłaszają się nowi pacjenci wymagający pomocy.

- Większość mężczyzn zwleka z wizytą u lekarza czekając, aż dolegliwości same ustąpią po części również dlatego, że nie bardzo, wie gdzie się zgłosić – tłumaczy dyrektor UCK Jakub Kraszewski. O ile kobieta z objawami sugerującymi, że coś niepokojącego dzieje się w jej narządach płciowych po prostu idzie do ginekologa, to mężczyzna nie bardzo wie gdzie się gdzie udać. Dostrzegając taką potrzebę stworzyliśmy dla nich poradnię.

Wśród schorzeń dermatologicznych, które najczęściej atakują ten męski narząd płciowy dominuje drożdżyca, która daje bardzo dokuczliwe objawy, przede wszystkim świąd nasilający się szczególnie nocą i powodujący bezsenność.

Podobnie jak w przypadku kobiet, przewlekające się zakażenie drożdżami może być jednym z pierwszych objawów ukrytej cukrzycy. Jeżeli po tygodniu zastosowane leczenie okazuje się nieskuteczne, trzeba pacjentowi zlecić badania poziomu cukru we krwi. Dopiero gdy ten poziom się unormuje możemy skutecznie wyleczyć przewlekłą drożdżycę narządów płciowych. Zdesperowani panowie szukają zwykle ratunku u lekarzy rodzinnych, którzy mają jednak ograniczone możliwości wykonywania badań, odsyłają więc pacjenta do dermatologa który może zlecić badanie mykologiczne, które potwierdzi wstępne rozpoznanie. Pacjenci na ogół unikają kobiet – dermatologów, ponieważ jednak w Poradni Chorób Prącia jednocześnie ogląda chorego dermatolog - kobieta oraz urolog (mężczyzna) nie ma z tym problemu.

- Oprócz drożdżycy mamy bardzo dużo przypadków różnego rodzaju infekcji wirusowych począwszy od opryszczki narządów płciowych, która jest również bardzo uciążliwa; powoduje ból, pieczenie i świąd i lubi nawracać – dodaje prof. Nowicki. Świadczą one o obniżonej odporności i nie łatwo się leczą. Mogą natomiast być groźne dla partnerki, gdyż niektóre typy wirusów są odpowiedzialne za zmiany onkogenne na śluzówce narządów kobiecych, wymagają więc bardzo starannego leczenia.

Zdarzają się też sytuacje, że dermatolog odsyła pacjenta, którego leczył z powodu przewlekającej się infekcji do urologa np. w powodu zwężenia napletka i pojawienia się stulejki, którą wymaga już leczenia chirurgicznego. Podobnie jest w przypadku olbrzymich brodawek, czyli kłykcin kończystych, które skutecznie zlikwidować może też tylko urolog.

Najogólniej mówiąc w poradni leczone są infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze, specyficzne zapalenia, choroby skóry, uczulenia, deformacje, zmiany łagodne oraz stany przednowotworowe i nowotwory.

- Bardzo ważnym problemem jest też rak prącia, dość rzadki nowotwór, który jednak w naszym kraju rozpoznawany jest zdecydowanie zbyt późno – podkreśla dr hab. n. med. Marcin Matuszewski, ordynator Kliniki Urologii UCK. W zaawansowanym stadium wymaga on radykalnego leczenia operacyjnego a więc okaleczenia pacjenta, dlatego tak ważne jest by go wykryć jak najwcześniej.

Lekarze z UCK mają nadzieję, że dzięki poradni o takim właśnie profilu mężczyźni, którzy zauważą u siebie jakiekolwiek zmiany na narządach płciowych szybciej zgłoszą się do urologa. Tym bardziej, że mogą się do niej zarejestrować również przez telefon pod numerem tel. 58 727 05 05 lub mailowo: [email protected]. Poradnia Chorób Prącia czynna jest raz w tygodniu, we wtorek w godz. od 14.30 do 17. Skierować może do niej pacjenta lekarz każdej specjalności.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki