18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza Noc Naukowców na gdańskim Grodzisku

Redakcja
W ciekłym azocie nawet róża skruszeje. Można to dzisiaj zobaczyć w Centrum Hewelianum
W ciekłym azocie nawet róża skruszeje. Można to dzisiaj zobaczyć w Centrum Hewelianum Mikołaj Nowacki
Gdańska Noc Naukowców została przygotowana w Centrum Hewelianum, na wzniesieniu zwanym Grodziskiem.

Możemy w niej uczestniczyć dzięki wysiłkom pracowników Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskch (PKFM) "Twierdza Gdańsk", zarządzających Centrum Hewelianum. Dołączyliśmy więc do kontynentalnej tradycji propagowania nauki.

- Chcąc zwiększyć zainteresowanie społeczne badaniami naukowymi i rozwojem nowoczesnych technologii, w 2005 roku Komisja Europejska postanowiła zainicjować coroczną imprezę pod nazwą Europejska Noc Naukowców - mówi Przemysław Guzow, dyrektor Parku Kulturowego Fortyfikacji Miejskch "Twierdza Gdańsk". - Wydarzenie to odbywa się zawsze w ostatni piątek września. Po raz pierwszy w jego organizację włączyło się Centrum Hewelianum, reprezentujące miasto Gdańsk. Z tej okazji przygotowaliśmy dla naszych gości wiele atrakcji.

Dlaczego zatem warto dzisiaj wieczorem wspiąć się na Grodzisko? - Gościnnie, z pokazem popularnonaukowym "Temperatura, czyli jak zimny jest ciekły azot", wystąpi gdańska grupa EduFun - zachęca dyrektor Przemysław Guzow. - Trwający około 20 minut spektakl pełen będzie zadziwiających zjawisk związanych z niskimi temperaturami. Widzowie zobaczą między innymi, czy da się pokruszyć kwiat róży oraz jak działa rakieta napędzana ciekłym azotem. Pokazy będą się odbywały co pół godziny. Początek o godzinie 18, zakończenie o godzinie 22. W tym samym czasie, w dawnym laboratorium amunicyjnym na Niskim Czole Kurkowym, odbędą się warsztaty RoboCamp. Zaprasza na nie firma RoboNet.pl, czekając przede wszystkim na dzieci i młodzież (preferowana grupa wiekowa: 8- 14 lat). Udział w nich może wziąć jednocześnie maksimum 15 osób.

Podczas gdańskiej Nocy Naukowców w Centrum Hewelianum można zwiedzać interaktywną, czyli z funkcjonującymi modelami urządzeń, wystawę pod tytułem "Energia, Niebo i Słońce". Ekspozycja ta znajduje się w Kaponierze Południowej - jednej z zabytkowych fortyfikacji na Grodzisku.

Jak dojść
Europejska Noc Naukowców jest organizowana w Gdańsku po raz pierwszy. - Dla najbardziej dociekliwych młodych naukowców przygotowaliśmy konkursy z nagrodami - mówi Piotr Guzow, dyrektor PKFM "Twierdza Gdańsk". - Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny! Warsztaty z robotyki odbędą się w sali u wejścia do Poterny (podziemnego przejścia) między Majdanem a Niskim Czołem Kurkowym.

Na Majdan (plac) najłatwiej się dostać uliczką poprzeczną do ul. 3 Maja (obok Powiatowego Urzędu Pracy - ul. 3 Maja 9) oraz od strony ul. Generała Henryka Dąbrowskiego - ul. Gradową. Grodzisko to wzniesienie nad dworcami PKS oraz PKP Gdańsk Główny. Łatwo je zauważyć z daleka, bo stoi na nim wysoki Krzyż Milenijny. Tam też jest punkt obserwacyjny, z którego można podziwiać Gdańsk. Więcej wiadomości znajduje się na stronie Hewelianum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki