Pierwsza na Pomorzu sala ze stanowiskami do nieinwazyjnej wentylacji

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku może pochwalić się pierwszą w województwie salą ze stanowiskami do nieinazyjnej wentylacji.

Sala ze specjalistycznymi stanowiskami powstała w 2016 roku w Klinice Alergologii i Pneumonologii UCK , gdzie są leczeni pacjenci z różnymi schorzeniami, w tym między innymi z przewlekłą niewydolnością oddychania.

- Nieinwazyjna wentylacja niesie ze sobą dużą korzyść dla pacjentów. To rodzaj respiratora, który pompuje tlen pod odpowiednim ciśnieniem do układu oddechowego przez odpowiednio dobraną maskę. Dzięki temu drogi oddechowe rozszerzają się od wewnątrz i ułatwiona jest wentylacja układu oddechowego. Łatwiej pacjentowi wydychać nagromadzony dwutlenek węgla. To nowa metoda stosowana z wielkim powodzeniem, która chroni pacjentów przed intubacją – mówi prof. Krzysztof Kuziemski, koordynator sali nieinwazyjnej wentylacji w Klinice Alergologii i Pneumonologii UCK.

Stosowanie nieinwazyjnej wentylacja wpływa na komfort pacjentów, a przede wszystkim ma charakter terapeutyczny. Technika jest zalecana między innymi w przypadku zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

- Obserwujemy mniej zgonów, czas hospitalizacji jest krótszy i występuje mniej przypadków, w których konieczne jest zastosowanie mechanicznej wentylacji, czyli respiratora – dodaje prof. Ewa Jassem, ordynator Kliniki Alergologii i Pneumonologii UCK.

Stworzenie sali z nowoczesnym wyposażeniem było możliwe dzięki realizacji "Krajowego programu zmniejszania umieralności z powodu przewlekłych chorób płuc poprzez tworzenie sal nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej na lata 2016-2019”, który był finansowany przez resort zdrowia.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie