Pierwsza komunia święta 2020. Parafie przekładają terminy uroczystości. "Te daty nie są stuprocentowe". Są wytyczne biskupa pelplińskiego

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Pierwsza komunia święta 2020. Parafie przekładają terminy uroczystości. "Te daty nie są stuprocentowe". Są wytyczne biskupa pelplińskiego Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
Kiedy odbędą się w tym roku pierwsze komunie święte? Z powodu społecznej kwarantanny i ograniczeń w gromadzeniu się, pod znakiem zapytania staje organizacja tegorocznych pierwszych komunii świętych. Kuria Diecezji Pelplińskiej wydała wytyczne dotyczące terminów uroczystości, choć nie podała sztywnych dat. Proboszczowie mają sami je ustalić, kierując się wskazaniami biskupa i tym, czy epidemia jeszcze się rozwinie. Podobnie uczyniła Kuria Metropolitalna Gdańska.

Pierwsza komunia święta 2020. Terminy przesunięte do czasu powrotu dzieci do szkół

Kuria Diecezji Pelplińskiej wydała wskazania dla parafii w sprawie terminów bierzmowania i przyjęcia dzieci do pierwszej komunii.

Z wytycznych dowiadujemy się, że do czasu przywrócenia nauki w szkołach nie należy organizować uroczystości pierwszej komunii w parafiach, odwołane są też wszystkie bierzmowania.

W tym czasie nie ma spotkań duszpasterskich oraz organizacyjnych z dziećmi pierwszokomunijnymi i ich rodzicami. Przypomnijmy, że szkoły są zamknięte do 26 kwietnia i na razie nie wiemy, czy ten stan zostanie przedłużony.

Czytaj także

Proboszczowie przenoszą pierwsze komunie

Kuria informuje, że po decyzji władz państwowych o rozpoczęciu zajęć w szkołach, proboszczowie powinni przewidzieć okres co najmniej 10-dniowego bezpośredniego przygotowania dzieci do spowiedzi świętej oraz pierwszej komunii. Przy czym, jak zaznaczono w dokumencie, nie oznacza to dziesięciu codziennych spotkań. Początek przygotowań należy liczyć od dnia ponownego rozpoczęcia nauki w szkole.

Kuria stwierdza też, że uroczystości pierwszokomunijne nie będą organizowane w lipcu i sierpniu. Teoretycznie więc, gdyby nauka wróciła do szkół w kwietniu i proboszczowie zdążyliby przeprowadzić cykl przygotowań, uroczystości pierwszokomunijne mogłyby się odbyć w parafiach jeszcze przed wakacjami. Proboszczowie mogą już teraz podjąć decyzję o przeniesieniu uroczystości pierwszej komunii na jesień. I tak właśnie robi wielu z nich.

- W naszej parafii pierwsze komunie przenosimy z maja na drugą niedzielę września. W obecnej sytuacji to będzie najbardziej optymalny i racjonalny termin – mówi ksiądz Ireneusz Nowak, proboszcz parafii pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Pączewie.

Z kolei proboszcz parafii pw. Michała Archanioła w Skarszewach zaproponował uroczystość pierwszokomunijną na sobotę, 3 października.
- W związku z niepewną i niestabilną sytuacją również ta data nie jest stuprocentowa. W momencie, kiedy będzie można spotkać się z rodzicami - mam nadzieję, że jeszcze przed końcem roku szkolnego – to przedyskutujemy wspólnie tę sprawę. Na 3 października przypada rocznica przyjęcia pierwszej komunii świętej przez naszą patronkę, błogosławioną Martę Wiecką – poinformował ks. Ryszard Konefał, proboszcz skarszewskiej parafii.

Kiedy odbędą się komunie święte na Pomorzu? "Czerwiec, wrzesień, październik"

W parafii pw. św. Wojciecha w Starogardzie Gd. proboszcz wstępnie proponuje zorganizowanie uroczystości w czerwcu lub też tuż po wakacjach. Poprosił rodziców o kontakt w celu ustalenia jednego z terminów.

W wytycznych kurii czytamy również, że jeśli jednak z powodu epidemii będzie taka konieczność, to decyzja dotycząca terminu uroczystości może zostać podjęta dopiero na początku września.
Parafie, jak napisano w dokumencie, mają się powstrzymać od mnożenia indywidualnych lub rodzinnych uroczystości pierwszokomunijnych.

Co z bierzmowaniem? „Kiedy władze państwowe odwołają lub rozluźnią obecne zakazy dotyczące zgromadzeń i liczby uczestników liturgii, zostanie opublikowany zaktualizowany kalendarz księży biskupów” - podaje kuria i przypomina, że wydział katechetyczny przygotował pomoce do sakramentalnej katechezy parafialnej on-line, które można pobrać ze strony internetowej wydziału.

Kuria Metropolitalna Gdańska również podała, że dopóki nie wznowiono nauki w szkołach, nie mogą odbywać się zbiorowe pierwsze komunie. I tu, decyzję co do dat mają podjąć proboszczowie - mogą oni przenieść uroczystości na jesień.
„Gdyby rodzice zdecydowali się na Pierwszą Komunię Świętą swojego dziecka we wcześniejszym terminie, należy uczynić to z zachowaniem najwyższych środków ostrożności, w małych grupach lub nawet pojedynczo, niekoniecznie w niedzielę. Wymaga to absolutnej zgody rodziców. (...) Gdyby w tym trudnym czasie rodzice w ogóle nie zdecydowali się na Pierwszą Komunię Świętą swojego dziecka w wyznaczonym terminie, należy im to umożliwić w terminie późniejszym, kiedy sami uznają, że zagrożenie dla ich dzieci minęło.” - czytamy w komunikacie kurii.
I dalej:
"W obecnej sytuacji – wobec niemalejącego nacisku rodzin na organizowanie wystawnych przyjęć komunijnych – wypada uświadomić wiernym, że tegoroczne przyjęcia pierwszokomunijne powinny mieć charakter skromny i kameralny" - informuje kuria.

Maseczki w kościołach

Od 16 kwietnia obowiązuje obowiązek noszenia na twarzy maseczek w miejscach publicznych. Kościoły nie są zamknięte, na mszach może uczestniczyć ograniczona liczba osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania ust i nosa.

Duchowni z tego obowiązku są zwolnieni, gdy sprawują „kult religijny, w tym czynności lub obrzędy religijne”, a więc podczas odprawiania mszy świętej. Natomiast w sytuacjach wykonywania czynności „zawodowych, służbowych lub zarobkowych” w zakładach pracy oraz w instytucjach publicznych (m.in. przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego), są zwolnieni z noszenia maseczek tylko wtedy, gdy nie mają bezpośredniego kontaktu z interesantami. Jeśli przyjmą parafian w biurze, powinni mieć maseczkę.

Nowe wytyczne co do liczby uczestniczących w mszach

Od 20 kwietnia zmienią się też obostrzenia dotyczące liczby wiernych w kościołach. W świątyniach będzie mogła przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni. Jeśli więc kościół ma powierzchnię 150 metrów kwadratowych, to na mszy będzie mogło uczestniczyć 10 osób.

Przewodniczący episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki apelował, żeby do kościołów mogła wchodzić jedna osoba na 9 metrów kwadratowych. Zwrócił też uwagę na potrzebę, jak napisał w komunikacie, „bardziej spójnego, proporcjonalnego i sprawiedliwego kryterium ograniczania dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach”.

Oto opowieść o charyzmatycznych i słynnych lekarzach z Pomorza

Polaków miłość do działek

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie