Barbara Reszytyło, maszynista w Wydziale Przewozów Wrocław spółki Lotos Kolej, zdała na początku stycznia egzamin uprawniający do samodzielnego prowadzenia pociągów towarowych. Tym samy została pierwszą kobietą w gronie maszynistów Lotosu Kolej.

O skali wyzwania najlepiej świadczy złożoność procesu, jaki musi przejść każdy kandydat zainteresowany wykonywaniem zawodu maszynisty. Wymaga on specjalnych predyspozycji. Po uzyskaniu pozytywnych wyników badań lekarskich oraz testów psychologicznych, postępowanie kwalifikacyjne jest dwustopniowe. Najpierw pozyskuje się licencję maszynisty, a następnie świadectwo maszynisty.

Lotos Kolej z rekordem przewozów za październik 2017 r.

Pani Barbara swoją drogę zawodową w Grupie Lotos rozpoczęła w kwietniu 2016 roku, na stanowisku stażysta-maszynista. Następnie, zgodnie z obowiązującym prawem musiała przejść długie, trwające niemal dwadzieścia miesięcy szkolenie. Objęło ono następujące grupy zagadnień: naprawa i utrzymanie pojazdów trakcyjnych oraz taboru wagonowego, budowa infrastruktury kolejowej, jak również elementy specjalistycznej pracy rewidenta taboru. Kolejnym etapem była część praktyczna obejmująca szkolenie przy czynnościach maszynisty elektrycznych oraz spalinowych pojazdów trakcyjnych.

W listopadzie 2016 roku Barbara Reszytyło została pracownikiem Lotos Kolej. Było to znaczące wydarzenie, albowiem była nie tylko pierwszą zatrudnioną w Lotos Kolej kobietą, która uzyskała licencję maszynisty, ale również tysięcznym pracownikiem spółki.

Zgodnie z danymi Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) licencję maszynisty i ważne badania na świadectwo maszynisty posiada 28 kobiet. Natomiast z danych przekazywanych do Rejestru Maszynistów przez uczestników rynku kolejowego, tj. przewoźników kolejowych, zarządców infrastruktury kolejowej i użytkowników bocznic wynika, że na stanowisku maszynisty aktualnie pracuje tylko 13 z nich.

Wszystko na temat spółki Lotos Kolej

Kolejnym krokiem był kurs na świadectwo maszynisty, którego ważnym elementem było prowadzenie spalinowych, a następnie elektrycznych pojazdów trakcyjnych pod nadzorem maszynisty. Pani Barbara najpierw w Wydziale Przewozów Wrocław, a następnie w Wydziale Przewozów Gdańsk, zdobywała szlify w zakresie prowadzenia aż siedmiu serii lokomotyw, w tym E6ACT Dragon – najmocniejszej polskiej lokomotywy elektrycznej. Na początku stycznia bieżącego roku szkolenie zakończyło się pełnym sukcesem – pozytywnym zaliczeniem egzaminu końcowego.

– Przejście tej całej drogi było to dla mnie dużym wyzwaniem – mówi pani Barbara Reszytyło. – Zdecydowałam się na ten zawód bo od zawsze podobała mi się perspektywa pracy na kolei w charakterze maszynisty. Uważam, że to szczególny zawód. Od samego początku otrzymywałam olbrzymie wsparcie ze strony kolegów i przełożonych, które tym bardziej utwierdza mnie w przekonaniu o słuszności wybranej drogi kariery zawodowej.

Marian Wasilewski, dyrektor Departamentu Przewozów w Polsce w Lotos Kolej opisując codzienne wyzwania przed jakimi stają maszyniści, podkreśla: – Jest to szczególnie odpowiedzialny zawód, wymagający od wykonujących go osób wyjątkowych predyspozycji oraz bardzo dobrego zdrowia ogólnego i psychicznego.

Spółka Lotos Kolej

Powstała w 2003 r. Operowała wówczas 6 lokomotywami i była w stanie przewieźć niecałe 200 tys. ton towarów rocznie. Obecnie firma zarządza około stu elektro i spalinowozami, z których jedna trzecia to najnowocześniejsze pojazdy na świecie, wyprodukowane przez takich producentów, jak Bombardier czy Newag. Lotos Kolej zajmuje 2. miejsce wśród wszystkich przewoźników operujących na polskich torach (wg pracy przewozowej). Lotos Kolej jest jednocześnie najnowocześniejszym przewoźnikiem kolejowym na polskich torach. Od 2015 roku spółka realizuje również przewozy na terenie Niemiec.

Co mówią pomorscy posłowie ws. fuzji Lotosu i PKN Orlen?

Kliknij w zdjęcie, aby przeczytać wypowiedzi poszczególnych posłów:

Więcej na temat fuzji Grupy Lotos i PKN Orlen:

Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Europoseł Lewandowski o Lotosie: „To perła Pomorza. Zamiar przejęcia go przez Orlen ma charakter polityczny”
Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen. Specjalna sesja Rady Miasta Gdańska w sprawie przejęcia Lotosu przez Orlen [relacja, zdjęcia]
Prezydent Gdańska i pomorski marszałek piszą do premiera w obronie Lotosu
Fuzja Grupy Lotos i PKN Orlen coraz bliżej. Orlen podpisał ze Skarbem Państwa list intencyjny na kupno 53 proc. akcji Lotosu

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU: