Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza kobieta, która samotnie opłynęła świat, została uhonorowana w Gdyni. Tablica Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz w marinie

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Tadeusz Lademann/Tomasz Bołt/archiwum Polska Press
Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, pierwsza kobieta w historii, która samotnie opłynęła świat, została uhonorowana w alei Żeglarstwa Polskiego w gdyńskiej marinie. Podczas odbywającego się w ten weekend, XIV Zlotu Jachtów z Duszą „Próchno i Rdza”, odsłonięto tablicę, poświęconą jej pamięci.

Tym samym ta wybitna osobowość, nazywana pierwszą damą oceanów, dołączyła do grona innych legend polskiego żeglarstwa, uhonorowanych w ten sam sposób w przeszłości w Gdyni.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz samotny rejs dookoła świata ukończyła w latach 1976-1978. Jachtem "Mazurek" wyruszyła 28 marca z Las Palmas. Trasa rejsu wiodła m.in. przez Atlantyk, Kanał Panamski, Ocean Spokojny, Australię i wokół Afryki. Po niecałych dwóch latach, 20 marca 1978 roku, Krystyna Chojnowska-Liskiewicz zamknęła pętlę dookoła świata. Przepłynęła samotnie ponad 28,6 tysięcy mil morskich. Uczyniła to jako pierwsza kobieta na świecie, więc jej wyczyn odbił się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale także za granicą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Żeglarze oburzeni absurdalnymi przepisami, najbardziej rygorystycznymi w Europie

Ta wybitna żeglarka zmarła w ubiegłym roku w Gdańsku, w wieku 84 lat. Wcześniej dała się jednak poznać jako niestrudzona popularyzatorka swojej ukochanej dyscypliny sportu. Działała społecznie w Akademickim Klubie Morskim w Gdańsku.

- Postrzegamy Krystynę jako żeglarkę, mówimy o jej kunszcie żeglowania, nawigacji, radzenia sobie z problemami technicznymi na jachcie, ale nie zapominajmy, że była także inżynierem - wspomina żonę Wacław Liskiewicz. - Była też jedną z pierwszych kobiet, absolwentek Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. Przez całe zawodowe życie związana była z przemysłem okrętowym Wybrzeża.

Podczas ceremonii odsłonięcia tablicy tę wybitną postać wspominali także jej uczniowie.

- Wielokrotnie się z nią spotykałem, szczególnie tutaj, w alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyni - mówił Krzysztof Czopek, wychowanek Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku. - Była osobą bardzo ciepłą, z którą można było porozmawiać na wszelkie tematy.

Za swoje zasługi Krystyna Chojnowska-Liskiewicz była wielokrotnie nagradzana. W 2016 roku odebrała tytuł polskiej żeglarki 50-lecia podczas gali w Teatrze Muzycznym w Gdyni, zorganizowanej z okazji półwiecza działalności Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

- Od chwili przejścia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz na wieczną wachtę upłynął rok i parę miesięcy - mówił podczas ceremonii odsłonięcia tablicy Bogusław Witkowski, prezes PoZŻ. - I patrząc po twarzach zgromadzonych tu osób sądzę, że niewielu z nas jest teraz myślami tutaj. Jesteśmy myślami przy tych różnych, wspólnych rejsach i spotkaniach z panią kapitan. Na pewno jeszcze przez wiele lat będziemy ją wspominać. Mam nadzieję, że dzięki temu jak najwięcej osób będzie dowiadywać się o jej historii.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz odznaczona została Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”. Po opłynięciu świata wręczono jej także Srebrny Sekstant za Rejs Roku 1978. Za całokształt osiągnięć przyznano jej ponadto Super Kolosa podczas Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów w Gdyni.

Tym samym Krystyna Chojnowska-Liskiewicz dołączyła do wielu innych, wybitnych postaci polskiego żeglarstwa, które przez ostatnie dziesięć lat doczekały się uhonorowania w gdyńskiej marinie. W miejscu tym odsłaniano wcześniej tablice Władysława Wagnera, Leonida Teligi, Teresy Remiszewskiej, Juliusza Sieradzkiego, Wojciecha Orszuloka, Michała Sumińskiego, Witolda Bublewskiego, Zdzisława Pieńkawy, Bolesława K. Kowalskiego, Ludomira Mączki, Kazimierza „Kuby” Jaworskiego, Dariusza Boguckiego, Zygfryda „Zygi” Perlickiego, Zbigniewa Puchalskiego, Tadeusza Siwca, Bolesława Mazurkiewicza, Aleksandra Bereśniewicza, Czesława Marchaja, Henryka Fronczaka, Bolesława Romanowskiego, Andrzeja Rościszewskiego, Henryka Jaskuły, Zbigniewa „Bacy” Żochowskiego, Ottona Weilanda i Tadeusza Ziółkowskiego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Inauguracja sezonu żeglarskiego w Gdyni. Odsłonięcie tablic upamiętniających kolejnych, wybitnych żeglarzy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki