Pieniądze za przekazanie

Edyta OkoniewskaZaktualizowano 
Rolnik, który sprzeda lub podaruje swoje małe gospodarstwo innemu rolnikowi, może otrzymać wsparcie finansowe. Wnioski będzie można składać już od 12 września do 11 października

Po raz pierwszy na specjalne wsparcie finansowe będą mogli liczyć rolnicy, którzy mają małe gospodarstwa rolne i zdecydują się je przekazać. Od 12 września do 11 października 2016 r. będzie można składać wnioski o przyznanie pomocy.

Jak się okazuje, jest to zupełnie nowy rodzaj wsparcia finansowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020.

Aby skorzystać z pomocy, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Niezbędny jest wpis do ewidencji producentów.

- Poza tym rolnik przekazujący gospodarstwo musi być pełnoletni i uczestniczyć w systemie dla małych gospodarstw, który jest częścią płatności bezpośrednich - mówi Barbara Borowska, ekspert Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Co ważne, przekazanie gospodarstwa musi nastąpić w sposób trwały innemu rolnikowi (umowa sprzedaży lub darowizny), który zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwie utworzonym w wyniku powiększenia przez okres co najmniej 5 lat. Jednocześnie osoba przekazująca nie może prowadzić działalności rolniczej przez co najmniej 5 lat, licząc od dnia przekazania gospodarstwa rolnego i po przekazaniu nie będzie podlegała ubezpieczeniu społecznemu rolników w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

- Wniosek o przyznanie pomocy należy złożyć osobiście lub przez upoważnioną osobę w Biurze Powiatowym ARiMR, właściwym ze względu na miejsce położenia gospodarstwa - dodaje Barbara Borowska. - Wniosek można również wysłać listem poleconym.

Wysokość pomocy obliczana jest jako iloczyn 120 proc. rocznej stawki płatności dla małych gospodarstw, przyznanych w roku, w którym rolnik przystąpił do systemu dla małych gospodarstw i liczby lat kalendarzowych obejmujących okres od roku, w którym rolnik trwale przekaże gospodarstwo rolne, do 2020 r. Wsparcie wypłacane jest jednorazowo. Oznacza to, że rolnik który przekaże gospodarstwo w 2016 roku otrzyma płatności w wysokości 5-krotności 120 proc. rocznej stawki płatności dla małych gospodarstw. Ponieważ maksymalna roczna stawka płatności dla małych gospodarstw wynosi 1250 euro, to maksymalna stawka przyjęta do wyliczenia płatności dla rolników przekazujących gospodarstwa wynosi 1500 euro (1250 euro x 120 proc.). Oznacza to, że maksymalna płatność jaką może otrzymać rolnik przekazujący gospodarstwo wynosi równowartość 7,5 tys. euro.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie