Pieniądze rozdaje armator

  Pieniądze rozdaje armator

  Hubert Bierndgarski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Każdy rybak zatrudniony na kutrze za postój w porcie podczas zakazu połowu dorszy powinien dostać odszkodowanie w wysokości 8200 zł. Pieniądze otrzymuje jednak nie rybak, ale armator kutra, u którego jest zatrudniony. To on decyduje o wypłatach odszkodowań.
  Coraz częściej docierają do nas sygnały od rybaków, którzy nie dostali pełnej kwoty odszkodowania lub też w ogóle nie dostali pieniędzy. Rybacy czują się oszukani, ale milczą, bo boją się o pracę. Pytani o problem armatorzy nie mają sobie nic do zarzucenia.

  Zapewniają, że nie zabierają rybakom nawet jednego grosza, a od kwoty odszkodowania muszą odliczyć wszystkie koszty pracownicze, które ponosi każdy pracodawca.
  W tym roku Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa na rekompensaty dla rybaków i właścicieli kutrów przygotowała 54 mln zł.

  Są to pieniądze wypłacane z tytułu czasowego zaprzestania połowów na czas wybranych 60 dni w okresie od 1 października do 31 grudnia 2008 roku. Umowy podpisało już 694 armatorów, a pieniądze wypłacono 380 podmiotom. Do tej pory wydano na ten cel 30 mln zł.

  Każdy z armatorów może liczyć na odszkodowanie w wysokości od 56 do 70 tysięcy złotych w zależności od długości kutra. Dodatkowo na każdego z zatrudnionych na kutrze rybaków przeznaczone jest 8200 zł. I właśnie z tymi pieniędzmi są największe problemy.

  - Od samego początku zapewniano nas, że każdy zatrudniony rybak dostanie osobne pieniądze z odszkodowania - mówi Andrzej K., rybak z Ustki (nazwisko do wiadomości redakcji). - Prawda okazała się jednak całkiem inna. To armator otrzymuje nasze pieniądze i dowolnie nimi dysponuje. Mój pracodawca powiedział, że nie należy mi się żadne odszkodowanie. Nie zobaczyłem nawet jednej złotówki.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo