Pieluchy dla dorosłych - kiedy warto po nie sięgnąć?

Materiał informacyjny seni24.pl
Pieluchy dla dorosłych to jeden z najpopularniejszych typów wyrobów chłonnych, które dostępne są na rynku. Dla osób z nietrzymaniem moczu, zwłaszcza starszych, unieruchomionych czy z demencją, stanowią doskonałą ochronę przed wilgocią i, co za tym idzie, podrażnieniami oraz infekcjami. Kiedy warto zacząć stosować pieluchomajtki dla dorosłych? Czy to jedyne skuteczne rozwiązanie dla cierpiących na nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu – czym jest?

Nietrzymanie moczu (NTM) to niekontrolowany, mimowolny wyciek moczu, pojawiający się w różnych sytuacjach – zarówno w dzień jak i w nocy. Problem nie pojawia się samoistnie. Zwykle jest sygnałem alarmowym, świadczącym o innym schorzeniu, takim jak osłabienie mięśni dna miednicy, kamica nerkowa, zaburzenia neurologiczne czy powiększenie prostaty. W zależności od tego czym jest spowodowane, możemy wyróżnić cztery rodzaje nietrzymania moczu:
•Wysiłkowe nietrzymanie moczu
•Naglące nietrzymanie moczu
•Nietrzymanie moczu z przepełnienia
•Mieszane nietrzymanie moczu

Istotne jest także poznanie stopnia nietrzymania moczu, który pozwala określić ilość popuszczanej uryny w sposób niekontrolowany w przeciągu 4 godzin. Umożliwia to poznanie skali problemu, a co za tym idzie dobranie odpowiednich wyrobów chłonnych dla osoby chorej.
Wyróżniamy pięć stopni nietrzymania moczu:
Kropelkowe (do 50 ml) – jak mówi sama nazwa, gubione są jedynie krople moczu
Lekkie (50 – 100 ml) – wyciek jest większy, może pojawić się na przykład podczas aktywności fizycznej, dźwigania
Średnie (100 – 200 ml) – wycieki moczu pojawiają się podczas chodzenia czy wstawania z krzesła
Ciężkie (200 – 300 ml) – mocz wycieka nawet podczas stania
Bardzo ciężkie (ponad 300 ml) – całkowity brak kontroli nad czynnościami fizjologicznymi. Najczęściej borykają się z nim osoby obłożnie chore, leżące

W jakim przypadku pieluchomajtki dla dorosłych będą najlepszym wyjściem?

Pieluchy dla dorosłych – dlaczego warto po nie sięgnąć?

Pieluchomajtki to wyroby, które wybierane są przez opiekunów oraz osoby cierpiące na nietrzymanie moczu w ostateczności – jako najbardziej chłonny produkt. Sprawdzają się bowiem przy średnim, ciężkim a także bardzo ciężkim stopniu NTM. Dlatego najczęściej stanowią one ochronę dla osób ciężko chorych, leżących bądź częściowo mobilnych, które potrzebują pomocy.

Pieluchomajtki dostosowane są zarówno do potrzeb chorego jak i jego opiekuna. Są bardzo łatwe do założenia dzięki zastosowaniu przylepcorzepów – kształtem i sposobem zakładania mogą przypominać pieluszki dla dzieci. Posiadają elementy elastyczne, które umożliwiają dopasowanie się do ciała chorego i redukują ryzyko wycieków. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza w przypadku osób leżących z problemem nietrzymaniem moczu, które – przy dobraniu nieodpowiedniego produktu – mogą zauważyć wyciekanie moczu z tyłu, przy plecach. Dlatego warto zwrócić uwagę, czy dany wyrób ma ściągacze taliowe zarówno z przodu jak i z tyłu. Im lepsze dopasowanie do ciała, tym mniejsze ryzyko przecieków, które wiążą się nie tylko z dyskomfortem dla podopiecznego ale również możliwymi podrażnieniami i odparzeniami. Aby uniknąć tego typu sytuacji należy także sprawdzić czy pieluchomajtki są oddychające i zapewniają skórze odpowiednią cyrkulację powietrza. Wszystkie oznaczenia dotyczące tych cech zawsze znajdują się na opakowaniu wyrobu chłonnego.

Pieluchomajtki dla dorosłych nie należą jednak do wyrobów dyskretnych. Są widoczne pod ubraniem, dlatego nie są polecane osobom aktywnym, które borykają się z nietrzymaniem moczu. Dla nich istnieją lepiej dopasowane produkty, które jednocześnie chronią przed przeciekami i umożliwiają ukrycie problemu.

Inne rodzaje wyrobów chłonnych

Wyroby chłonne dostosowane są do najważniejszych potrzeb osób borykających się z nietrzymaniem moczu. Pieluchomajtki będą zatem najlepszym wyborem dla ciężko chorych i unieruchomionych, u których występuje średnie, ciężkie bądź bardzo ciężkie nietrzymanie moczu. Jednak problem ten dotyka niejednokrotnie także osób aktywnych, pracujących, pragnących nadal żyć pełnią życia. W takich sytuacjach warto dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wybrać wyrób chłonny dla osoby aktywnej. Najczęściej w takich sytuacjach polecane są wkładki urologiczne dla kobiet i dla mężczyzn – mogą poradzić sobie nawet ze średnim nietrzymaniem moczu. Są przyklejane do bielizny, dlatego z łatwością można ukryć je pod ubraniem. W sytuacji, w której stopień NTM jest większy, odpowiednim wyborem będą z kolei majtki chłonne, zakładane jak zwykła bielizna, charakteryzujące się chłonnością dostosowaną do średniego i ciężkiego nietrzymania moczu. Warto jednak podkreślić, iż oba typy wyrobów nie są zalecane u osób leżących – w takich przypadkach optymalnym, najlepiej dopasowanym do ciała produktem pozostają pieluchomajtki.

Pieluchy dla dorosłych to wyroby chłonne, które są niezwykle pomocne dla osób leżących i obłożnie chorych, borykających się z problemem nietrzymania moczu. Dzięki odpowiedniemu przyleganiu do ciała oraz bardzo wysokiej chłonności, doskonale chronią przed przeciekami, a co za tym idzie zmniejszają ryzyko powstania podrażnień i odparzeń.

Dodaj ogłoszenie