Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarka wypisze receptę, kolejki do lekarzy będą krótsze [ZDJĘCIA]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Kurs ukończyło piętnaście kobiet – w tym czternaście pielęgniarek i jedna położna
Kurs ukończyło piętnaście kobiet – w tym czternaście pielęgniarek i jedna położna Piotr Hukało
Pierwszych piętnaście pielęgniarek z Pomorza zdobyło uprawnienia do samodzielnego wystawiania recept pacjentom. Z własnych środków przeszkolił je Gdański Uniwersytet Medyczny. Pozostałe pielęgniarki, a jest ich w Pomorskiem kilkanaście tysięcy, muszą poczekać aż rozstrzygną się przetargi na szkolenia finansowane ze środków Unii Europejskiej.

15 stycznia absolwentki specjalistycznego kursu zorganizowanego przez Katedrę Pielęgniarstwa GUMed odebrały certyfikaty na podstawie których wolno im – bez konsultacji z lekarzem, zlecać pacjentom część badań diagnostycznych i przypisywać niektóre leki. Prawo to tego dały im nowe przepisy, które obowiązują od 1 stycznia br.

Kurs ukończyło piętnaście kobiet – w tym czternaście pielęgniarek i jedna położna. Na co dzień pracują one w Centrum Medycyny Rodzinnej GUMed, w przychodni Puls Medic i NZOZ PiPŚR Med. – Dom Gdańsk, w NZOZ „Przychodnia”w Kościerzynie oraz w Szpitalu Specjalistycznym w Chojnicach.

- Zainteresowanie tym, jednym pierwszych kursów tego typu w Polsce, było bardzo duże - przyznaje dr hab. Aleksandra Gaworska-Krzemińska, kierownik Katedry Pielęgniarstwa GUMed. - Zarówno wśród samych pielęgniarek, jak i szefów przychodni podstawowej opieki zdrowotnej z całego Pomorza. Ze względu na ograniczone fundusze mogła z niego skorzystać tylko garstka chętnych. Zajęcia trwały przez miesiąc, objęły 64 godziny zajęć prowadzonych przez najwyższej klasy specjalistów – lekarzy, farmakologów oraz prawników. Przekazana przez nich wiedza jest niezbędna, bo samodzielne ordynowanie leków to nie tylko większe kompetencje pielęgniarek , ale i o wiele większa odpowiedzialność.

- I właśnie ze względu na większą odpowiedzialność za te nowe obowiązki pielęgniarki powinny otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie – uważa Ilona Kwiatkowska-Falkowska, wiceprzewodnicząca OZZPiP na Pomorzu. - Poza tym lista leków refundowanych nieustannie się zmienia. Lekarze mogą w każdej chwili sprawdzić poziom refundacji danego leku, my nie mamy dostępu do takiego programu. Co będzie jak pielęgniarka się pomyli? Będzie – jak lekarz – płacić NFZ karę?

W myśl nowych przepisów pielęgniarki mogą samodzielnie zlecić m. in. badanie krwi, moczu, EKG, leki ze specjalnego wykazu MZ (w tym antybiotyki) i wyroby medyczne (np. opatrunki). Zdaniem Anny Wonaszek – szefowej Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku - możliwość wystawiania recept przez pielęgniarki i położne skróci kolejki do lekarzy. Od wielu lat uprawnienia takie mają już pielęgniarki m. in. w USA, Kandzie, Wielkiej Brytanii i pacjenci są z tego bardzo zadowoleni. Głównie dlatego, że pielęgniarka ma dla nich więcej czasu niż lekarz. Zanim wystawi receptę, dokładnie zbada pacjenta i wszystko mu wytłumaczy. Najwięcej zleceń na badania diagnostyczne i recept wystawiają tam pielęgniarki zatrudnione w podstawowej opiece zdrowotnej oraz opiece hospicyjnej i długoterminowej.

Kolejne kursy, finansowane już za pieniądze unijne i to dla pielęgniarek całej Polski, rozpocząć się mają najwcześniej w marcu.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki