"Piękno jest w Tobie". Studentka farmacji prowadzi kampanię o zaburzeniach odżywiania i presji społecznej, która niszczy radość życia

Ewa Żebrowska
Ewa Żebrowska
Zaktualizowano 
Dominika Polakowska
Dominika Polakowska archiwum prywatne
Zaburzenia odżywiania to problem, który wymaga kompleksowego leczenia. Zaburzenia te należą do grupy zaburzeń psychicznych, a mierzenie się nimi wymaga pomocy terapeutycznej i wsparcia dietetyka. Ważne jest też wsparcie bliskich, gdyż dla osoby mierzącej się z takimi dolegliwościami posiłki stają się problemem.

- Jestem studentką farmacji i sama mam problemy z zaburzeniami odżywiania, dlatego ten projekt jest dla mnie bardzo ważny i dodaje mi również sił - mówi Dominika Polakowska, która realizuje w Gdańsku kampanię "Piękno jest w Tobie".

Zaburzenia odżywiania w klasyfikacji ICD. Jakie występują?

  • Jadłowstręt psychiczny (anorexia nervosa)
  • Jadłowstręt psychiczny atypowy
  • Żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa)
  • Atypowa żarłoczność psychiczna
  • Przejadanie się związane z innymi czynnikami psychologicznymi
  • Wymioty związane z innymi czynnikami psychologicznymi
  • Inne zaburzenia odżywiania się
  • Zaburzenia odżywiania się, nie określone

Z czym kojarzą się zaburzenia odżywiania?
Z bulimią i anoreksją, które dotykają nastolatek, czasem przesadnie dbających o sylwetkę. Ciało, które w czasie dojrzenia się zmienia, nie pasuje do wyobrażenia dziewczyn o sobie, więc stosują restrykcyjne diety, prowokują wymioty, głodzą się czy rezygnują z wychodzenia z domu w obawie przed... jedzeniem.
- Ćwiczenia, dieta, liczenie kalorii a nawet unikanie spotkań z przyjaciółmi i rodziną bo jeszcze trzeba będzie gdzieś coś jeść. - mówi Dominika. - Z tym mierzą się osoby dotknięte zaburzeniami. Mnie do również dotknęło. Dziś jako racjonalne postrzegam jedzenie zgodnie ze swoim zapotrzebowaniem kalorycznym oraz regularną aktywność fizyczną, ale nie po to aby schudnąć, ale by być zdrowa i w formie. Ale było tak, że podporządkowałam całe swoje życie byciu fit.

- Jesteśmy podatne na PRESJĘ SPOŁECZNĄ, na wymogi narzucane nam przez społeczeństwo. - czytamy na profilu "Piękno jest w Tobie". - Ugruntowało się przekonanie, że BYCIE FIT powinno być szczytem naszego spełnienia. Wpływ środowiska, w tym MEDIÓW SPOŁECZNOŚCIOWYCH jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń odżywiania.

- Główną grupą odbiorców, do których planowo jest skierowana kampania to młode kobiety w wieku 15-25 lat, ponieważ tę grupę najczęściej dotyka problem zaburzeń odżywiania. - dodaje Dominika.Zaburzenia odżywiania mogą dotknąć każdego

Jedni w sytuacji stresowej sięgają po jedzenie i to daje im ulgę - wówczas pojawia się u nich żarłoczność, a potem - wyrzuty sumienia. Inni, gdy się stresują, przestają jeść. Jeśli sytuacja stresowa trwa kilka dni, potem apetyt wraca i organizm jest w stanie sobie poradzić. Bywa jednak i tak, że brak jedzenia doprowadza do skrajnego wyczerpania organizmu, bo trwa tygodniami. Wówczas warto zasięgnąć porady specjalisty.

- Ponieważ zawód dietetyka w Polsce nie jest regulowany prawnie, przy wyborze specjalisty koniecznie należy zwrócić uwagę na wykształcenie. - ostrzega dietetyczka zaangażowana w kampanię.

- Dbanie o zdrowie i ładną sylwetkę jest bardzo ważne, ale nie powinno stanowić naszej głównej motywacji życiowej. - dodaje. - Zasługujemy na życie pełne pasji, działania, piękna, a nie wiecznego niezadowolenia ze swojego wyglądu.

Jak to osiągnąć?

Co zrobić, żeby poczuć się lepiej? Nie oceniać swojego ciała? Przestać się ważyć, wyrzucić lustro?
- Dla mnie pierwszym krokiem było właśnie przestać się ważyć, naprawdę odzyskałam wolność, kiedy wyniosłam z domu wagę. - mówi organizatorka akcji - To było bardzo silne uzależnienie. Każdego ranka od kilku lat stawałam na wagę i to ile ważę, czy np. przytyłam 100 g determinowało cały mój dzień, to co jadłam i jak się czułam. Ważyłam się później już tylko na terapii, raz w tygodniu. To na pewno bardzo mi pomogło, jakby ktoś zdjął ciężar z pleców. Wyrzucenie lustra chyba nie jest dobrym pomysłem, właśnie mamy nawet koszulki naszej kampanii z napisem Piękno jest w Tobie, który można przeczytać tylko stojąc w lustrze.

10 września w Bibliotece Manhattan w Gdańsku odbędzie się wykład "Czuć się jak słoń w ciele motyla, czyli o postrzeganiu swojego ciała przez osoby chore na zaburzenia odżywiania". Prelegentką będzie Joanna Buraczek, terapeutka i pedagog z wieloletnim doświadczeniem. Udział jest bezpłatny, a wykład skierowany jest do rodziców, ale pojawić może się każdy, kogo problem zaburzeń odżywiania dotyka pośrednio bądź bezpośrednio.

Kampania realizowana jest w ramach 5. edycji "Recepta na sukces - zostań liderem w farmacji".

POLECAMY NA STRONIE KOBIET:

polecane: Probiotyki – jakie mają właściwości lecznicze?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie