Pięciu polskich żołnierzy poległych na Westerplatte zostało zidentyfikowanych. Prezydent Andrzej Duda wręczył rodzinom noty identyfikacyjne

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Szczątki polskich żołnierzy zostały odnalezione na Westerplatte niemal rok temu. Tomasz Chudzyński
Pięciu żołnierzy, spośród dziewięciu odnalezionych jesienią ubiegłego roku na Westerplatte, zostało zidentyfikowanych. 1 września 2020 r., w czasie porannych uroczystości rocznicowych, prezydent Andrzej Duda wręczył noty identyfikacyjne rodzinom Westerplatczyków.

To była uroczystość o szczególnym znaczeniu dla rodzin pięciu polskich żołnierzy, którzy zginęli w obronie Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. To także szczególny dzień w upamiętnieniu historii obrony WST z września 1939 r.

Po kilku miesiącach żmudnych prac udało się ustalić tożsamość pięciu poległych polskich żołnierzy, których szczątki odnaleziono na Westerplatte jesienią ubiegłego roku. Podczas uroczystości porannych na Westerplatte 1 września 2020 r., prezydent Andrzej Duda wręczył Rodzinom Westerplatczyków noty identyfikacyjne.

Uroczystości na Westerplatte w Gdańsku. Obchody 81. rocznicy...

Zidentyfikowano plutonowego Adolfa Petzelta, kaprala Bronisława Peruckiego, kaprala Jana Gęburę, starszego strzelca Władysława Okrasę, legionistę Józefa Kitę.

Jak podkreśla w komunikacie Jan Hlebowicz z gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, prace identyfikacyjne przebiegały w oparciu o zgromadzony materiał porównawczy pobrany przez prokuratora IPN od żyjących krewnych poległych na Westerplatte żołnierzy. Identyfikację prowadził zespół biegłych genetyków sądowych pod kierunkiem dr. hab. Andrzeja Ossowskiego z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Zaznaczmy, jesienią ub. roku, w czasie prac archeologicznych, badacze Muzeum II Wojny Światowej odkryli na Westerplatte szczątki dziewięciu ludzi, pochowanych niedaleko głównego traktu prowadzącego od parkingu do Pomnika Obrońców Wybrzeża, w okolicy obecnego cmentarza.

- Kontekst miejsca, przedmioty znalezione przy szczątkach wskazują, że są to polegli członkowie garnizonu polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte – mówił wówczas Mariusz Wójtowicz-Podhorski, kierownik Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. - Na jednym ze szkieletów są elementy polskiego, wojskowego oporządzenia używanego w 1939 r., przy drugim znaleźliśmy polski bagnet w pochwie. Moim zdaniem są to żołnierze, którzy zginęli w zbombardowanej Wartowni nr 5, na co mogą wskazywać obrażenia widoczne na kościach, rozczłonkowanie szkieletów.

Zaznaczmy, Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku prowadzi śledztwo w sprawie zbrodni wojennej i zbrodni przeciwko ludzkości, polegającej na dokonaniu przez funkcjonariuszy niemieckich, w pierwszych dniach września 1939 roku, zabójstw żołnierzy Wojska Polskiego na terenie Wojskowej Składnicy Tranzytowej Westerplatte.

Prace prokuratora gdańskiego pionu śledczego IPN jak i biegłych nadal trwają. Śledztwo zostanie zakończone po identyfikacji wszystkich poległych żołnierzy, których szczątki odnaleziono na Westerplatte w ubiegłym roku.

Noty biograficzne

Plutonowy Adolf Petzelt
Urodzony 17. listopada 1906 r. w Kałuszu. Syn Edwarda i Marianny z domu Płoskonka. Na Westerplatte od 20 września 1938 r. Dowódca Wartowni nr 5. 2 września 1939 r. w trakcie bombardowania Westerplatte zginął w wartowni nr 5. Pochowany przy willi oficerskiej po zakończeniu walk.

Kapral Bronisław Perucki
Urodzony w 1915 r. (dokładna data nie jest znana) najprawdopodobniej we wsi Rączki w świętokrzyskim. Syn Kacpra i Katarzyny z domu Gaj. Przybyły na Westerplatte wraz z ostatnim wzmocnieniem 13 sierpnia 1939 r. Przypisany do załogi wartowni nr 5. Zginął w jej wnętrzu w trakcie nalotu 2 września 1939 r. Pochowany przy willi oficerskiej w zbiorowej mogile po zakończeniu walk.

Kapral Jan Gębura
Urodzony 20 czerwca 1915 r. w Połągwi. Syn Józefa i Walerii z domu Klepacz. Zameldował się na Westerplatte wraz z wiosenną zmianą 17 marca 1939 r. Żołnierz z obsady wartowni nr 5, zginął 2 września 1939 r. w trakcie bombardowania Westerplatte, pochowany przy willi oficerskiej w zbiorowej mogile po zakończeniu walk.

Starszy strzelec Władysław Okrasa (Okraszewski)
Urodzony 2. października 1916 r. w Skolimowie pod Warszawą. Syn Tomasza i Sabiny z domu Munch. Na terenie składnicy od 30 lipca 1939 r. Żołnierz odpowiedzialny za aprowizację i wyżywienie załogi. 2 września 1939 r. w trakcie nalotu na Westerplatte, poległ w wartowni nr 5. Pochowany przy willi oficerskiej w zbiorowej mogile po zakończeniu walk.

Legionista Józef Kita
Urodzony w 1915 r. (dokładna data nie jest znana) w Sędziszowie, pow. Jędrzejów. Syn Andrzeja i Marianny. Zameldował się na Westerplatte wraz z wiosenną zmianą 17 marca 1939 r. Został wybrany ordynansem Komendanta składnicy. Przypisany do załogi wartowni nr 5. Zginął 2 września 1939 r. w trakcie bombardowania Westerplatte. Pochowany przy willi oficerskiej w zbiorowej mogile po zakończeniu walk.

Spis Powszechny 2021: są pierwsze kary za odmowę spisania się

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie