Pięć nowych obwodnic na Pomorzu do 2030 r. Na Pomorzu powstaną w Brzeziu, Człuchowie, Słupsku i Kobylnicy, Starogardzie Gd. oraz Sztumie

Maciej Pietrzak
Maciej Pietrzak
Konieczność budowy obwodnicy Starogardu Gd. potwierdzały badania natężenia ruchu, przeprowadzone w 2015 r.
Na Pomorzu do 2030 r. powstanie 5 nowych obwodnic. Założenia drogowego programu "100 obwodnic" w weekend przedstawił w Warszawie Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Szczegóły pomorskich inwestycji zaprezentował z kolei w poniedziałek 10 lutego 2020 na konferencji w Gdańsku pomorski poseł PiS Kazimierz Smoliński.

W ramach rządowego programu w ciągu do 2030 roku powstać ok. 820 km nowych obwodnic. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.

- Ten program ma przede wszystkim za zadanie poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie go poza miasta i tereny zabudowane oraz redukcję zanieczyszczeń powietrza. Jego szacowana łączna wartość to ok. 28 mld zł. Na polskich drogach co roku ginie ok. 2 tys. osób, 80 proc. z tych wypadków zdarza się w terenie zabudowanym, co pokazuje jak obwodnice są potrzebne - mówił na poniedziałkowej konferencji w gdańskim biurze poseł Kazimierz Smoliński.

Czytaj także

Czytaj więcej o nowych obwodnicach na Pomorzu:

Pięć nowych obwodnic na Pomorzu do 2030 r. Na Pomorzu powsta...

Obwodnica Brzezia na DK nr 25

Spośród zaplanowanych w woj. pomorskim inwestycji w ramach tego programu pierwsza do realizacji jest obwodnica Brzezia (pow. człuchowski) w ciągu drogi krajowej nr 25. Ta droga ma już zapewnione finansowanie, uzyskano także już decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych. Przetarg na wyłonienie wykonawcy tej liczącej 4,6 km ogłoszony ma zostać w III kwartale tego roku, a budowa będzie realizowana w latach 2021-2022.

- To bardzo ważna inwestycja, bo mieszkańcy tej miejscowości praktycznie z domów wychodzą na ulicę z ruchem tranzytowym, dochodzi tam do wielu wypadków - podkreślał poseł Smoliński.

Obwodnica Starogardu Gd. na DK 22

Następną w kolejności pomorską inwestycją w ramach omawianego programu ma być obwodnica Starogardu Gdańskiego (w ciągu DK 22).

- Miasto podjęło się przygotowania Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego STEŚ. Trwają spotkania zespołów opiniujących ten projekt. Trasa jest bardzo potrzebna, przez to miasto dziennie przejeżdża około 20 tys. pojazdów. Najwyższy czas na długo oczekiwaną obwodnicę, nad którą wspólnie z samorządowcami i społecznikami pracuję od lat - dodawał poseł Smoliński.

Ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy tej inwestycji planowane jest na początek 2023 r.

Obwodnice Sztumu, Człuchowa oraz Słupska i Kobylnicy

Pozostałe planowane obwodnice: w Słupsku i Kobylnicy (DK 21), Człuchowa (DK 22 i 25) i Sztumu (DK 55) są na etapie koncepcyjnym. Wyłonienie ich wykonawców planowane jest na końcówkę 2023 r.

Obwodnice mają być w większości planowane w układzie 2+1, wyjątkiem może być ta wokół Starogardu Gdańskiego, gdzie rozważany jest wariant dwóch jezdni w obu kierunkach.

Pięć nowych obwodnic na Pomorzu do 2030 r. Na Pomorzu powstaną w Brzeziu, Człuchowie, Słupsku i Kobylnicy, Starogardzie Gd. oraz Sztumie
materiały prasowe

Z jakich środków będzie finansowana budowa obwodnic?

Budowa obwodnic będzie finansowana ze środków Krajowego Funduszu Drogowego prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do KFD wpływają środki z opłaty paliwowej, kredytów i pożyczek, głównie od międzynarodowych instytucji finansowych oraz z obligacji. Konto KFD zasilają ponadto wpływy z Elektronicznego Systemu Poboru Opłat. Istotnym źródłem wpływów do KFD będą również środki UE, pochodzące z programów operacyjnych w ramach perspektywy 2014-2020 oraz 2021-2027.

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

FLESZ Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 8

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
10 lutego, 17:03, Gość:

A podobno miała być obwodnica Żukowa.

W Człuchowie i w Słupsku nie powinno być, bo to komusze ,LGBT miasta. Niech Biedroń i Nowacka zbudują.

G
Gość

Dlaczego Słupsk obwodnica tam jest a w Bytowie niema jest bardzo potrzebna

m
max fox

Za Totalnej POKO obwodnice nie były potrzebne! Jak wrócą nie daj Boże do władzy to obecne rozbiorą!

G
Gość

Obwodnica Żukowa to konieczność! Miasto jest zakorkowane. Ktoś o tym zapomniał?

A
Andre

Należało się przyłączyć do województwa Pomorskiego a nie Kuj.Pomorskiego dotyczy to Tucholi.

G
Gość
10 lutego, 17:47, Sterubek:

A co z obwodnicami Mirosławca, Kalisza Pomorskiego, Ręczą i Słuchania? Bez nich nie ma szans na budowę S 10

Miało być oczywiście Recza. No i następne pytanie: po co budować obwodnicę Człuchowa, skoro nikt nie chce budować S 22?

S
Sterubek

A co z obwodnicami Mirosławca, Kalisza Pomorskiego, Ręczą i Słuchania? Bez nich nie ma szans na budowę S 10

G
Gość

A podobno miała być obwodnica Żukowa.

Dodaj ogłoszenie