Piąte miejsce polskich rugbistów

Adam Mauks
Turniej siódemek w Gdańsku wygrali Belgowie
Turniej siódemek w Gdańsku wygrali Belgowie Grzegorz Mehring
Tylko na piątym miejscu uplasowała się polska "siódemka" w rozegranym w Gdańsku eliminacyjnym turnieju do mistrzostw Europy w rugby 7-osobowym. Tylko, bo apetyty kibiców i samych graczy były większe, zwłaszcza że miejsce w czołowej czwórce znacznie przybliżałoby do końcowego sukcesu, czyli do awansu do finałów ME. Polacy mimo piątej pozycji, teoretycznie, nie stracili jeszcze szans na awans, ale warunkiem jest dużo lepsza gra i pozycja w lipcowym turnieju w niemieckim Heidelbergu.

W ubiegłorocznym finale mistrzostw Europy w Moskwie nasza reprezentacja uplasowała się na 12 miejscu. Gdyby zajęli przynajmniej 10 pozycję, już mieliby miejsce w elicie. Ponieważ jednak nastąpiła reforma rozgrywek, europejskie drużyny zostały podzielone na trzy poziomy. Na najwyższym, czyli w Grand Prix Series o medale rywalizować będzie w czterech turniejach najlepsza dziesiątka z ostatnich mistrzostw Europy, czyli: Portugalia, Francja, Rosja, Hiszpania, Gruzja, Rumunia, Ukraina, Włochy, Mołdawia i Holandia oraz Anglia jako lider światowego rankingu "7" i Walia jako mistrzowie świata.

Wyniki z turniejów w Gdańsku oraz lipcowego w Heidelbergu dadzą odpowiedź, czy Polacy będą grać z najlepszymi. W elicie zagra najlepsza drużyna.

Na razie nasi grali z europejskimi średniakami i wypadli... średnio. W grupowych eliminacjach nasi rugbiści wygrali z Chorwatami 17:10, potem ulegli Niemcom 14:19. W trzecim meczu wygrali z Izraelem 15:5.
Wczorajszy mecz z reprezentacją Belgii miał dać odpowiedź na pytanie, o co będą grali Polacy na turnieju w Gdańsku. Nasi, niestety, nie sprostali Belgom, przegrywając 7:21. To oznaczało, że biało-czerwoni musieli grać o prawo gry o 5 miejsce. Wygrywając z Czechami 24:7, uzyskali je. W meczu o tę pozycję w turnieju nasi rugbiści pokonali, po raz drugi, siódemkę Izraela, tym razem 17:0. Wygrali Belgowie, którzy w finale pokonali Szwecję 17:5.