Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

PGE, GPEC i OPEC rozbudowują sieć ciepłowniczą w Trójmieście

MT
Trójmiesjkie firmy dzięki inwestycjom w ciepło systemowe ograniczają emisję CO2 na terenie aglomeracji. W ubiegłym roku 650 budynków zostało przyłączonych do csieci ciepłowniczej GPEC i OPEC.

Obecnie większość mieszkańców Trójmiasta korzysta z ciepła z systemu. Zarówno gdańska Grupa GPEC jak i gdyński OPEC dostarczają mieszkańcom ciepło produkowane przez elektrociepłownie PGE Energia Ciepła w procesie tzw. wysokosprawnej kogeneracji, czyli łącznie z energią elektryczną. Kolejne inwestycje firm ciepłowniczych oznaczają ciągłą poprawę jakości trójmiejskiego powietrza poprzez likwidację lokalnych kotłowni i indywidualnych źródeł ciepła.

- Rozwój sieci ciepłowniczej i dobra współpraca z dystrybutorami ciepła są kluczowe dla prowadzenia projektów inwestycyjnych w naszych aktywach wytwórczych - w sposób skoordynowany i połączony z jednoczesnym wykorzystaniem potencjału rynkowego prężnie rozwijającego się Trójmiasta i gmin ościennych. Stoimy obecnie przed wielkimi wyzwaniami inwestycyjnymi. W 2020 r. rozpocznie się pierwsze z nich - budowa nowej kotłowni rezerwowo-szczytowej w Gdańsku o wartości ponad 80 mln zł - dodaje Elżbieta Kowalewska.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

W 2019 roku Grupa GPEC prowadziła projekty ciepłownicze w Gdańsku Śródmieściu, we Wrzeszczu, w Osowej oraz w południowych dzielnicach Gdańska. Grupa GPEC inwestowała i modernizowała sieć w Sopocie. W obu miastach podłączonych do sieci zostało łącznie prawie 550 budynków o zapotrzebowaniu cieplnym 51 MW.

- Nasi nowi klienci przyłączeni w 2019 roku zamawiają moc cieplną prawie taką, jaką zużywa Tczew - tłumaczy Marcin Lewandowski, prezes zarządu w Grupie GPEC. - Największą inwestycją ubiegłego roku była rozbudowa sieci magistralnej wraz z likwidacją lokalnej kotłowni w dzielnicy Gdańsk Osowa. Ograniczyliśmy emisję CO2 o ponad 6 tys. ton rocznie.

W Gdyni do sieci podłaczono 100 nowych budynków m.in. na Obłużu, w Rumi, Kosakowie o zapotrzebowaniu na ciepłu o mocy 12,7 MW.

- W najbliższych latach na rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych przeznaczonych zostanie ponad 120 mln złotych - mówi Janusz Różalski, prezes zarządu OPEC.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki